Edukacja

Umowa zlecenie a kredyt – czy dostanę pożyczkę?

DATA: 25 kwietnia, 2025

Czytaj dalej »

Big infomonitor – jak sprawdzić siebie? Co to jest i ile kosztuje raport?

DATA: 23 kwietnia, 2025

Czytaj dalej »
Prywatne pożyczki

Jak działają pożyczki prywatne? Czy to dobre rozwiązanie?

DATA: 18 kwietnia, 2025 Na rynku usług finansowych panuje ogromna konkurencja, a instytucje bankowe nie są już jedynym podmiotem, które udzielają finansowego wsparcia. Coraz większym powodzeniem cieszą się pożyczki prywatne od instytucji pozabankowych, w tym od firm pożyczkowych czy osób prywatnych. Ponieważ prywatne pożyczki nie są kontrolowane ani zabezpieczane, tak jak zobowiązania bankowe, potencjalni klienci, którzy chcą z takich ofert skorzystać, powinni zachować należytą ostrożność i zaciągać tylko te, które są udzielane na uczciwych i opłacalnych warunkach.

Czytaj dalej »
Kredyt krótkoterminowy

Kredyt krótkoterminowy — definicja, ile trwa

DATA: 17 stycznia, 2025 Kredyty krótkoterminowe są jednym z najczęściej wybieranych zobowiązań finansowych przez osoby potrzebujące szybkiego zastrzyku gotówki. W odróżnieniu od kredytów długoterminowych, które mogą trwać nawet kilka dekad, kredyty krótkoterminowe charakteryzują się znacznie krótszym okresem spłaty, najczęściej od kilku dni do kilkunastu miesięcy. Dowiedz się więcej, czym jest pożyczka krótkoterminowa, jak długo trwa jej spłata oraz jakie są kluczowe różnice między kredytami krótkoterminowymi a długoterminowymi.

Czytaj dalej »
Umowa pożyczki w rodzinie

Umowa pożyczki w rodzinie: jak ją spisać i uniknąć problemów?

DATA: 16 stycznia, 2025 Pożyczki rodzinne są popularnym rozwiązaniem w przypadku nagłych wydatków, zakupu mieszkania czy wsparcia finansowego młodych członków rodziny. Jednak nawet w przypadku najbliższych relacji warto pamiętać, że pożyczka od rodziny to również czynność prawna, która powinna być odpowiednio sformalizowana. Niewłaściwe podejście do sporządzania umowy może prowadzić do nieporozumień, a nawet konsekwencji prawnych. Dowiedz się, dlaczego umowy pożyczki tego rodzaju powinny zostać spisane, jakie są korzyści z tego rozwiązania, ale także jakie pułapki mogą czyhać na nieświadomego pożyczkobiorcę i pożyczkodawcę.

Czytaj dalej »
Kredyt Konsumencki

Kredyt konsumencki: czym jest? Gdzie możesz go wziąć?

DATA: 28 listopada, 2024 Kredyt konsumencki to popularne rozwiązanie, które pozwala na sfinansowanie różnorodnych wydatków, od zakupu sprzętu elektronicznego po remont mieszkania. Jest to forma pożyczki, która skierowana jest do osób fizycznych, umożliwiająca im zrealizowanie nagłych potrzeb finansowych bez zbędnych formalności. Jeśli zastanawiasz się, gdzie możesz uzyskać taki kredyt i jakie oferty są dostępne na rynku, to dobrze trafiłeś! Poznaj ofertę KredytOK, dostosowaną do indywidualnych potrzeb klientów. Dowiedz się, jak możesz skorzystać z kredytu konsumenckiego i jakie korzyści niesie ze sobą ta forma finansowania.

Czytaj dalej »
Pożyczka bez umowy o pracę

Pożyczka bez umowy o pracę — czy jest możliwa?

DATA: 28 sierpnia, 2024 Na rynku usług finansowych panuje ogromna konkurencja. Instytucje bankowe i pozabankowe starają się o każdego klienta, oferując zobowiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu finansowe wsparcie udaje się uzyskać na różne cele. Sprawdź, czy uzyskanie pożyczki bez umowy o pracę jest możliwe i na jakich warunkach udzielane jest zobowiązanie dla osób, które nie generują stałych dochodów.

Czytaj dalej »
Budżet domowy

Jak zaplanować budżet domowy? Co zrobić, gdy się nie spina?

DATA: 20 marca, 2024 Planowanie budżetu domowego to istotny krok w utrzymaniu stabilności finansowej i osiągnięciu celów finansowych. Świadome zarządzanie przychodami i wydatkami wymaga solidnego planu oraz dyscypliny. Co zrobić, gdy miesięczny budżet w gospodarstwie domowym staje się niewystarczający? Sprawdź, jak odpowiedzialnie podchodzić do finansów i zaplanuj strategię, dzięki której portfel zawsze będzie pełny, a nieprzewidziane wydatki nie będą negatywnie wpływać na Twoją sytuację finansową.

Czytaj dalej »
Firmy pożyczkowe - jak wybrać?

Firmy pożyczkowe — jak wybrać godnego zaufania pożyczkodawcę?

DATA: 13 marca, 2024 Wybór godnego zaufania pożyczkodawcy to najistotniejszy element w procesie bezpiecznego pozyskiwania środków finansowych. Wybór instytucji pozabankowych jest szeroki, dlatego należy podjąć decyzję świadomie, przede wszystkim uwzględniając nie tylko dostępność środków, ale także warunki, uczciwość i transparentność samej oferty. Dowiedz się, dlaczego warto i jak przeprowadzić gruntowną analizę propozycji firm pożyczkowych, aby podjąć korzystną współpracę i uzyskać finansowe wsparcie na dobrych warunkach.

Czytaj dalej »
Gdzie najłatwiej dostać pożyczkę?

Gdzie najłatwiej dostać pożyczkę? Sprawdź ofertę KredytOK

DATA: 16 lutego, 2024 W poszukiwaniu szybkiego i efektywnego finansowania wybór między firmami pożyczkowymi, a bankami staje się dzisiaj kluczowym elementem. Firmy pożyczkowe zdobywają popularność dzięki gotowości do udzielenia wsparcia finansowego nawet tego samego dnia, eliminując zbędne formalności. W przeciwieństwie do banków oferują prostsze i mniej czasochłonne procedury. Pamiętaj jednak, że zawsze najważniejsze są indywidualne potrzeby każdego kredytobiorcy i to one powinny być brane pod uwagę przy wyborze zobowiązań. Sprawdź, gdzie najłatwiej dostać pożyczkę „na już”, porównaj warunki, jakie stawiają różnego rodzaju instytucje finansowe i ciesz się dodatkowymi środkami.

Czytaj dalej »
Przyznawalność pożyczek

Pożyczka z 100% przyznawalnością — mit czy rzeczywistość?

DATA: 9 lutego, 2024 Dzisiaj, kiedy rynek finansowy obfituje w różnorodne oferty pożyczek, pojęcie „pożyczka z 100% przyznawalnością” staje się przedmiotem wielu dyskusji i wątpliwości. Czy to jedynie chwyt marketingowy, czy może rzeczywistość, na którą można liczyć? Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu z bliska, zastanowić się nad mechanizmami funkcjonowania takich ofert i rozwiać ewentualne wątpliwości. Czy pożyczki online z gwarancją przyznawalności to fakt, czy iluzja? Odpowiedź na to pytanie może być kluczowa dla wielu poszukujących szybkiego wsparcia finansowego.

Czytaj dalej »
Dziedziczenie długów

Dziedziczenie długów — na czym polega i czy można go uniknąć?

DATA: 27 września, 2023 Okazuje się, że spadek nie zawsze wiąże się z nabywaniem dóbr. Może okazać się, że długi spadkodawcy przechodzą na kolejnych członków rodziny czy spadkobiercę, który zdecydował się na przyjęcie spadku. Sprawdź, kiedy obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą na spadkobierców i czy odrzucenie spadku jest jedyną możliwością, aby długi spadkowe nie ciążyły na Twoim budżecie. Dowiedz się, co o długach zmarłego mówi prawo spadkowe.

Czytaj dalej »
Umorzenie odsetek

Umorzenie odsetek — kiedy można się o nie starać?

DATA: 16 sierpnia, 2023 Masz problem ze spłatą miesięcznych rat kredytu, nie masz środków, żeby opłacić rachunek, nie stać Cię na spłatę zaległości podatkowych? Musisz wiedzieć, że od momentu terminu zapłaty zobowiązania wierzyciel nalicza karne odsetki za zwłokę. Są one dla dłużnika zawsze dodatkowym kosztem, przez który uregulowanie należności sprawia jeszcze większy problem. Sprawdź, jak wyjść z pętli zadłużenia i odzyskać płynność finansową. Dowiedz się, czy umorzenie odsetek podatkowych lub rat jest możliwe. Pamiętaj, że naliczanie odsetek za zwłokę w spłacie zobowiązań podatkowych i tych innego rodzaju nigdy nie jest korzystne i to dwóm stronom powinno zależeć na jak najszybszym uregulowaniu należności już po terminie płatności.

Czytaj dalej »
Odstąpienie od umowy kredytu

Odstąpienie od umowy kredytu lub pożyczki — kiedy można to zrobić?

DATA: 14 sierpnia, 2023 Eksperci rynku finansowego potwierdzają, że decyzje większości kredytobiorców w zakresie zaciągania zobowiązań kredytowych najczęściej są zbyt impulsywne. Chociaż polskie społeczeństwo ma coraz większą świadomość finansową, to jednak wciąż wygrywa łatwość zdobycia dodatkowych środków. Chwytliwe hasło reklamowe, na pozór atrakcyjne warunki współpracy z bankiem czy firmą finansową, ale też konieczność skorzystania z finansowego wsparcia, to tylko niektóre czynniki, które wywołują szybką decyzję o zaciągnięciu zobowiązania kredytowego. Sprawdź, czy w sytuacji chęci zmiany decyzji możliwe jest odstąpienie od umowy kredytu już po podpisaniu jej z bankiem czy instytucją pozabankową.

Czytaj dalej »
Czym jest gwarancja bankowa

Czym jest gwarancja bankowa i jak ją uzyskać?

DATA: 10 lipca, 2023 Coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z usług instytucji finansowych w celu realizacji różnego rodzaju inwestycji, dzięki którym mogą się rozwijać. O ile podstawową formą wsparcia ze strony banków są kredyty, a ze strony instytucji pozabankowej pożyczki gotówkowe, o tyle dzisiaj firmy, jak i osoby fizyczne mogą korzystać również z innej formy pewnego rodzaju finansowego zabezpieczenia. Mowa o gwarancji bankowej. Dowiedz się, czym jest gwarancja bankowa, kto może ją uzyskać, jakie są rodzaje gwarancji bankowych i czym gwarancja bankowa różni się od poręczenia.

Czytaj dalej »
Kim jest dłużnik wekslowy? - podstawowe informacje

Kim jest dłużnik wekslowy? – podstawowe informacje

DATA: 26 czerwca, 2023 Dłużnik wekslowy to pojęcie, z którym możesz się spotkać, chcąc zaciągnąć kredyt hipoteczny. Właśnie o takie poręczenie kredytu może poprosić Cię instytucja bankowa. Weksel stanowi wtedy dodatkowe zabezpieczenie i minimalizuje ryzyko kredytowe w razie Twoich problemów ze spłatą zobowiązania. Dowiedz się, na czym polega kredyt wekslowy, czym różni się od kredytu redyskontowego i jakie obowiązki zostają narzucone dłużnikowi wekslowemu. Przedstawiamy kredyt wekslowy w pigułce, z tego tekstu dowiesz się wszystkiego.

Czytaj dalej »
Spłata karty kredytowej

Spłata karty kredytowej — jak najłatwiej pozbyć się zadłużenia?

DATA: 19 czerwca, 2023 Karta kredytowa to dzisiaj powszechny środek płatniczy. Jej użytkownicy korzystają ze środków banku, więc w tym zakresie można mówić o pożyczce udzielonej przez instytucję bankową. Wydane z karty kredytowej pieniądze należy jednak zwrócić w wyznaczonym terminie, a sam zwrot sprawia, że limit zostaje odnowiony i klient ponownie może z niego korzystać. Dowiedz się, na jakich warunkach odbywa się spłata karty kredytowej, jak przebiega spłata zadłużenia na karcie kredytowej, co zrobić, kiedy nie stać nas na odnowienie limitu kredytowego i jak całkowicie spłacić kartę kredytową? Kompendium w tym zakresie prezentujemy poniżej.

Czytaj dalej »
Renta z tytułu niezdolności do pracy

Renta z tytułu niezdolności do pracy — komu przysługuje?

DATA: 30 maja, 2023 Renta z tytułu niezdolności do pracy jest świadczeniem dedykowanym konkretnej grupie ludzi. Dowiedz się, kto może ją otrzymać, na jakich warunkach jest udzielana i ile wynosi renta z tytułu niezdolności do pracy w 2023 roku. Wszystko o rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy oraz rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy przeczytasz w tym tekście.

Czytaj dalej »
Cesja wierzytelności

Cesja wierzytelności — co to jest i na czym polega?

DATA: 24 maja, 2023 Czy wiesz, że już prawie 3 miliony Polaków ma długi? Okazuje się, że nie każdy dłużnik jest wypłacalny, a w licznych przypadkach wierzytelność nie może zostać odzyskana. Z wierzytelnością ściśle wiąże się pojęcie cesji, czyli ustąpienia. Co właściwie oznacza tego rodzaju umowa cywilnoprawna i jakie może mieć konsekwencje? Czy cesja, na przykład cesja wierzytelności jest zawsze opłacalna? Czy cesja może być obowiązkowa i w jakich przypadkach się ją dokonuje? Kompendium wiedzy na ten temat znajdziesz poniżej.

Czytaj dalej »
Raty równe czy malejące

Raty równe czy malejące? Poznaj podstawowe różnice

DATA: 11 maja, 2023 Decydując się na kredyt bankowy, większość kredytobiorców zwraca uwagę na oprocentowanie zobowiązania, wartość kredytu albo całkowite koszty finansowego wsparcia. Znacznie rzadziej pod uwagę brany jest sposób spłaty należności. Okazuje się, że to właśnie rodzaj rat może mieć znaczenie, uwzględniając nie tylko finansowy komfort i wypłacalność klienta banku, ale również opłacalność kredytu. Raty równe czy malejące? Weź pod uwagę te opcje, wybierając dopasowany wedle Twoich potrzeb kredyt bankowy.

Czytaj dalej »
Wykup mieszkania komunalnego — co warto wiedzieć?

Wykup mieszkania komunalnego — co warto wiedzieć?

DATA: 5 maja, 2023 Na terenie Polski jest prawie 9 tysięcy mieszkań komunalnych. Okazuje się, że nie wszystkie z nich są do wykupu, chociaż taka możliwość jest niezwykle opłacalna dla użytkowników tego rodzaju nieruchomości. Mieszkanie komunalne kosztuje znacznie mniej, niż zakup nieruchomości z prawem własności, a jego wieloletni mieszkańcy mogą liczyć na dodatkową bonifikatę. Kto może wykupić mieszkanie komunalne i jak przebiega wykup mieszkania komunalnego? Interesuje Cię nabycie naprawdę taniego lokum? Koniecznie przeczytaj ten tekst.

Czytaj dalej »
Ugoda z wierzycielem

Ugoda z wierzycielem — co warto o niej wiedzieć?

DATA: 5 kwietnia, 2023 Jedną z najskuteczniejszych form ustania sporu jest właśnie ugoda. Takie porozumienie dwóch stron dotyczy już istniejącego między nimi stosunku prawnego. Umowa, zgodnie z którą ustalane zostają cechy pewności oraz bezoporności najczęściej pozwala zakończyć sporną sprawę, spełnić potrzeby zarówno wierzyciela, jak i dłużnika. Należy mieć na uwadze, że istotą ugody jest zawsze dążenie do zgody poprzez kompromisy, aby ustanowić korzystne dla dwóch stron rozwiązanie. Sprawdź, jak następuje zawarcie ugody, na czym polega ta najbardziej preferowana ugoda pozasądowa w zakresie dobrowolnej spłaty długu i czy po zawarciu ugody można się z takiej umowy wycofać? O tym, jak najlepiej uchylić spór istniejący pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem, piszemy poniżej.

Czytaj dalej »
Karencja kredytu — co to jest i jak długo może trwać okres karencji?

Karencja kredytu — co to jest i jak długo może trwać okres karencji?

DATA: 13 marca, 2023 Kredytobiorca, który zaciągnął zobowiązanie bankowe, musi spłacać miesięczne raty zgodnie z harmonogramem spłat, jaki wyznacza bank. Wynika to z umowy kredytowej i jest podstawą pozytywnej współpracy z instytucją bankową. Regularne płatności wpływają też korzystnie na historię kredytową klienta, która wzmacnia wypłacalność i wiarygodność kredytobiorcy oraz minimalizuje ryzyko kredytowe w przypadku zaciągania kolejnych kredytów. Warto jednak wiedzieć, że klient banku nie zawsze może przewidzieć swoją sytuację finansową, a ta może być różna, szczególnie przy zobowiązaniach zaciąganych na długi okres spłaty kredytu. W przypadku problemów z terminowym regulowaniem rat, z pomocą przychodzi karencja kredytu hipotecznego bądź gotówkowego. Co to jest i na czym polega karencja kredytu? Dowiedz się więcej już teraz.

Czytaj dalej »
Koszty komornicze — czym są i co w sobie zawierają?

Koszty komornicze — czym są i co w sobie zawierają?

DATA: 13 marca, 2023 Praca komornika nie jest darmowa, a wszelkie koszty komornicze z tytułu ściągania należności ponosi dłużnik. Jeśli w wyniku utraty płynności finansowej wygenerowałeś długi i ciąży na Tobie egzekucja komornicza, musisz wiedzieć, że prędzej czy później oddasz nie tylko wierzytelność, ale zapłacisz także dodatkowe koszty komornicze, jakie wynikają z postępowania egzekucyjnego. Chociażby dlatego należy robić wszystko, aby nie dopuścić do przeterminowanych płatności, które nigdy nie są umarzane, raczej przyczyniają się do powstawania kosztów o jeszcze większej wartości. Sprawdź, co to są koszty komornicze i jakie są ich rodzaje. Pamiętaj, że wszczęcie egzekucji jest zawsze negatywne dla dłużnika.

Czytaj dalej »
Czyszczenie BIK — jak odbudować zdolność kredytową?

Czyszczenie BIK — jak odbudować zdolność kredytową?

DATA: 28 lutego, 2023 Banki współpracują z tylko w pełni wiarygodnymi i wypłacalnymi klientami, dlatego, zanim otrzymasz decyzję pozytywną w ramach możliwości zaciągnięcia kredytu bankowego, wybrana instytucja finansowa z całą pewnością dokona weryfikacji Twojej zdolności kredytowej. Podstawą jest analiza raportu BIK, w którym zawarta jest historia kredytowa każdego kredytobiorcy. Jeśli nie jest pozytywna, bank może odmówić Ci udzielenia finansowego wsparcia. Czy czyszczenie BIK jest możliwe i jak przebiega usunięcie danych z BIK, aby móc otrzymać kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny? Dowiedz się więcej już teraz i zwiększ swoje szanse na lepszy scoring BIK i możliwość skorzystania z oferty banków.

Czytaj dalej »
Erif - co to jest?

ERIF — co to jest i jak sprawdzić tam swoje dane?

DATA: 6 lutego, 2023 ERIF to jeden z pięciu rejestrów, które działają w ramach BIG, czyli Biura Informacji Gospodarczej. Odnotowywane są w nim informacje dotyczące sytuacji finansowej zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw. Chcesz wiedzieć więcej na temat ERIF? Jakie konkretnie dane gospodarcze można znaleźć we wpisach tego rejestru i czemu służy wymiana danych gospodarczych? Do czego przydaje się ERIF Biuro Informacji Gospodarczej i kto może z takim rejestrem współpracować oraz pozyskiwać z niego dane? Kompendium wiedzy, uwzględniając Biuro Informacji Gospodarczej ERIF prezentujemy poniżej.

Czytaj dalej »
Jak wziąć kredyt?

Koszty kredytu – Jak wziąć kredyt?

DATA: 2 lutego, 2023 Czy wiesz, że już co drugi dorosły Polak ma przynajmniej jedno zobowiązanie kredytowe? Okazuje się, że tego rodzaju finansowe wsparcie wciąż udzielane jest na atrakcyjnych warunkach. Do tego kredyt jest na tyle elastyczny, że można go dopasować wedle własnych potrzeb, a same instytucje bankowe oferują tego rodzaju produkty w różnych odsłonach. Najczęściej zaciągany jest kredyt gotówkowy na dowolny cel oraz kredyt hipoteczny, który staje się pomocny w celu nabycia własnej nieruchomości. Czym właściwie jest kredyt i związane z nim najważniejsze zagadnienia, jak prowizja banku czy RRSO? Dowiedz się więcej już teraz, jeśli i Ty chcesz podjąć współpracę z instytucją finansową.

Czytaj dalej »
WIBOR — co to jest i jak ma wpływ na raty kredytu

WIBOR — co to jest i jaki ma wpływ na raty kredytu?

DATA: 16 grudnia, 2022 W ostatnim czasie na rynku finansowym zauważyć można dosyć mocne zawirowania. W ramach walki z inflacją odnotowuje się wzrost stóp procentowych, ale na wysokość miesięcznych rat kredytów hipotecznych wpływa nie tylko ten wskaźnik. Kolejny czynnik, który ma znaczenie to WIBOR. Co to jest stawka WIBOR, jak jest ustalana i jak działa na kredyty hipoteczne? Chcesz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy kredytowej? Chociaż oferty kredytów są różne, zawsze warto mieć przynajmniej tę podstawową wiedzę w zakresie funkcjonowania mechanizmów, jakie rządzą na rynku bankowym.

Czytaj dalej »
Historia kredytowa - jak ją sprawdzić i jak zrobić?

Historia kredytowa — najważniejsze informacje

DATA: 30 listopada, 2022 Historia kredytowa w BIK jest jednym z czynników, który ma wpływ na ostateczną decyzję wydawaną przez analityków w zakresie możliwości skorzystania z wybranego wsparcia finansowego. Właśnie ona jest „wizytówką” potencjalnego pożyczkobiorcy czy kredytobiorcy. Dobra historia kredytowa pozwala nie tylko uzyskać zobowiązanie, ale również atrakcyjne warunki jego spłaty, negatywna bardzo często całkowicie przekreśla zaś szansę na współpracę z instytucją bankową lub pozabankową.

Czytaj dalej »
Przedawnienie długu - czy dług może się przedawnić? - KredytOK

Przedawnienie długu – czy dług może się przedawnić?

DATA: 28 listopada, 2022 „Nie chowaj głowy w piasek” i staraj się regulować swoje należności. Na pewno wiesz, że przeterminowane płatności nie zostaną Ci darowane, prędzej czy później będziesz musiał je spłacić, i to z naliczonymi odsetkami. Okazuje się jednak, że dłużnicy w wielu przypadkach mogą liczyć na przedawnienie długu. Kiedy przypada termin przedawnienia długu? Czy wszystkie zobowiązania finansowe mogą ulec przedawnieniu? Czy rzeczywiście warto czekać na przedawnienie długu i czy w takiej sytuacji dochodzi do braku konieczności spłaty zadłużenia? Dowiedz się więcej już teraz, tym bardziej, jeśli tracisz płynność finansową i nie radzisz sobie z regulowaniem powstałych należności.

Czytaj dalej »
Kim jest wierzyciel i jakie ma prawa?

Kim jest wierzyciel i jakie ma prawa?

DATA: 4 listopada, 2022 Wierzyciel oraz dłużnik, właśnie takie nazewnictwo pojawia się najczęściej w ramach obowiązkowych płatności, realizacji warunków podpisanej umowy czy kontraktu albo różnego rodzaju usług. O ile w zakresie dłużnika świadczenia kwestia nie jest skomplikowana, a ten musi uregulować przeterminowane zobowiązania, tak w sytuacji wierzyciela warto szerzej omówić jego funkcję. Kto to jest wierzyciel, jakie są wierzytelności oraz prawa wierzyciela? Kompendium wiedzy w tym zakresie prezentujemy poniżej.

Czytaj dalej »