Koszty kredytu – Jak wziąć kredyt?

Jak wziąć kredyt?
DATA: 2 lutego, 2023

Czy wiesz, że już co drugi dorosły Polak ma przynajmniej jedno zobowiązanie kredytowe? Okazuje się, że tego rodzaju finansowe wsparcie wciąż udzielane jest na atrakcyjnych warunkach. Do tego kredyt jest na tyle elastyczny, że można go dopasować wedle własnych potrzeb, a same instytucje bankowe oferują tego rodzaju produkty w różnych odsłonach. Najczęściej zaciągany jest kredyt gotówkowy na dowolny cel oraz kredyt hipoteczny, który staje się pomocny w celu nabycia własnej nieruchomości. Czym właściwie jest kredyt i związane z nim najważniejsze zagadnienia, jak prowizja banku czy RRSO? Dowiedz się więcej już teraz, jeśli i Ty chcesz podjąć współpracę z instytucją finansową.

Kredyt – co to dokładnie znaczy?

Kredyt bankowy jest umową zawieraną pomiędzy instytucją finansową a kredytobiorcą, której istotą jest konkretna wartość pieniędzy. Bank zobowiązuje się przekazać środki swojemu klientowi, za to kredytobiorca zgadza się na ich spłatę na ustalonych warunkach. Kredyty w bankach komercyjnych udzielane są w celu generowania przez te instytucje zysku. Nie licz na to, że otrzymasz kredyt za darmo. Wręcz przeciwnie, wysokie koszty kredytu mogą Cię naprawdę zaskoczyć.

Warto jednocześnie podkreślić, że udzielenie kredytu za każdym razem odbywa się na innych warunkach. Pod uwagę warto brać nie tylko rodzaj zobowiązania, na przykład na dowolny cel czy kredyt celowy z dodatkowym zabezpieczeniem. Znaczenie ma również indywidualna polityka, jaką prowadzi każdy bank, ogólna sytuacja na rynku usług finansowych oraz indywidualne potrzeby i możliwości spłaty kredytobiorcy. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby korzystać z kredytu gotówkowego, który jest dosłownie „szyty na miarę” oczekiwań kredytobiorcy.

Kredyt konsumencki – definicja

Najczęściej udzielanym zobowiązaniem jest kredyt konsumencki, który oferowany jest na cele prywatne, które nie są związane z prowadzoną działalnością biznesową. Przy kredycie konsumenckim niezwykle istotna jest zdolność kredytowa potencjalnego klienta, a bez jej weryfikacji nie jest możliwe uzyskanie finansowego wsparcia.

Co bank bierze pod uwagę, analizując wiarygodność i wypłacalność przyszłego kredytobiorcy? W skład zdolności kredytowej wchodzi wysokość generowanych zarobków, forma zatrudnienia, koszty stałe, jakie ponosi kredytobiorca, dodatkowe zabezpieczenia, jeśli są wymagane, historia kredytowa. Jeśli wnioskujący o kredyt bankowy posiada długi albo nie generuje dochodów, raczej nie ma szans na współpracę z instytucją bankową.

Kredyt gotówkowy – definicja

Największą popularnością cieszy się kredyt gotówkowy na dowolny cel, ponieważ w przypadku tego produktu bank nie ingeruje w to, na co kredytobiorca przeznaczy uzyskane środki. Warto również dodać, że kredyt gotówkowy tego rodzaju wykazuje znacznie mniejsze ryzyko kredytowe, dlatego warunki i formalności, jakie musi spełnić klient, są nierzadko minimalne. Pamiętaj jednak, że to kredyty celowe są najczęściej nieco tańsze, aniżeli gotówkowe na dowolny cel. Wszystko dlatego, że bank zyskuje w ich przypadku dodatkowe zabezpieczenie. Dobrym przykładem może być kredyt hipoteczny, przy którym wymagany jest wkład własny oraz ubezpieczenie kredytu, kredytobiorcy oraz nabywanej nieruchomości.

Co to jest prowizja kredytu?

Kredyt hipoteczny, gotówkowy, inwestycyjny ani żaden inny nie jest udzielany za darmo. Koszty kredytu to zaś temat podejmowany przez potencjalnych kredytobiorców najczęściej. Wiadomo przecież, że najbardziej atrakcyjne zobowiązanie to takie, które generuje jak najmniejsze opłaty dodatkowe. Trzeba przyznać, że w przypadku współpracy z bankiem, takich może być naprawdę sporo.

Jednym z kosztów kredytu gotówkowego czy każdego innego zobowiązania tego rodzaju jest prowizja banku. Instytucja finansowa pobiera ją za udzielenie oraz uruchomienie kredytu.

Prowizja od kredytu – jak obliczyć?

Prowizja, jaką bank pobiera za udzielenie i uruchomienie kredytu gotówkowego, jest standardem, ale jej wartość jest różna. Może być płacona jednorazowo przez kredytobiorcę już na początku trwania umowy kredytowej albo podzielona i wliczona w miesięczne raty. Ile wynosi prowizja od kredytu? W zależności od oferty banku może wynieść od 0% do nawet 15%, wyliczając ją od całkowitej wartości zobowiązania.

RRSO — definicja

Osoby, które wybierają najlepszy kredyt hipoteczny czy na dowolny cel, powinny uwzględniać przede wszystkim wskaźnik RRSO. Właśnie on wskazuje całkowity koszt kredytu hipotecznego lub innego. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania zawiera wszelkie opłaty, w tym prowizję, oprocentowanie kredytu, ubezpieczenie czy marżę. Aby wyliczyć RRSO, przydaje się kalkulator kredytu gotówkowego.

Marża a prowizja – czym się różnią?

Prowizja, jaką pobiera bank, jest jednorazową opłatą za udzielenie zobowiązania kredytowego, natomiast marża jest swoistym zarobkiem dla instytucji bankowej. Zostaje naliczana w ujęciu procentowym do każdej raty.

Jak obliczyć całkowity koszt kredytu

Zarówno prowizja, jak i marża wchodzą w skład całkowitego kosztu kredytu. Obliczenie całkowitego kosztu kredytu jest możliwe szacunkowo, z zastosowaniem kalkulatora kredytowego. To narzędzie jest bezpłatne i można je znaleźć w sieci. Warto sprawdzić, jak działa kalkulator kredytowy gotówkowy, zanim wniosek o kredyt trafi do konkretnego banku.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Wyślij wniosek pożyczkowy

Kategoria:

Wyślij wniosek