Czym jest refinansowanie pożyczki?

swinka_skarbonka_2
DATA: 30 marca, 2022

Chociaż polskie społeczeństwo stale się wzbogaca, to wciąż zaciągamy kolejne zobowiązania finansowe, a nierzadko wykazujemy również problemy z ich regularną spłatą według uzgodnionych warunków zapisanych w umowie. To z kolei może przyczynić się do narzucania dodatkowych, bardzo często wysokich kosztów finansowych, a od nich już tylko krótka droga do tzw. spirali zadłużenia. Okazuje się, że pomocą w zakresie regulowania należności pożyczkowych bez generowania długów może być refinansowanie pożyczki. Na czym polega usługa, którą w swojej ofercie ma coraz więcej firm pożyczkowych? Dowiedz się, co to jest refinansowanie pożyczki i sprawdź szczegóły już teraz.

Na czym polega refinansowanie?

Usługa refinansowania pożyczki pojawiła się w instytucjach pozabankowych jako odpowiedź na coraz większe potrzeby pożyczkobiorców, przede wszystkim tych, którzy nie radzą sobie ze spłatą zaciągniętych zobowiązań w wyznaczonym terminie. Warto wziąć pod uwagę, że w przypadku szybkich pożyczek branych za pośrednictwem internetu okres obowiązywania umowy jest zazwyczaj krótki, a pożyczkobiorca zobowiązuje się do utrzymania terminu spłaty nawet w ciągu 30 dni. Nie chodzi tutaj jedynie o spłatę rat kapitałowych, ale także spłatę wszelkich dodatkowych kosztów. Dla licznych klientów firm pożyczkowych stanowi to duży problem. Refinansowanie pożyczki może być więc dobrym wyjściem z sytuacji, aby nie generować niepotrzebnych zadłużeń, których efektem może być negatywna spirala długów.

Najprościej rzecz ujmując, pożyczka refinansująca to taka, która udzielana jest przez inną instytucję pozabankową i pozwala na wydłużenie terminu spłaty pożyczki. Nowa pożyczka pozwala na uregulowanie tej pierwszej, za to powstaje kolejne zobowiązanie pożyczkowe na zupełnie innych, nierzadko lepszych warunkach. Przedłużenie terminu spłaty jest w tym przypadku priorytetem, co zapobiega powstawaniu przeterminowanych należności.

Co warto wiedzieć o pożyczce refinansowej?

Jeśli wiesz już, na czym polega refinansowanie pożyczki, musisz też wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę, podejmując decyzję o skorzystaniu z takiej usługi. Oczywiście, w przypadku pożyczki, której termin spłaty nie może zostać dotrzymany, refinansowanie jest opłacalne, ponieważ spłatę zobowiązania przesuwa się w czasie. Pamiętaj jednak, że musisz zwracać szczególną uwagę na warunki nowej pożyczki, ponieważ te nie zawsze muszą być dla Ciebie pozytywne.

Przedłużenie terminu spłaty pożyczki to niewątpliwa zaleta, natomiast refinansowanie może wiązać się z koniecznością uiszczenia opłaty za udzielenie nowego zobowiązania. Same warunki współpracy z inną firmą pożyczkową nie zawsze są opłacalne. Co jest ważne i na co trzeba patrzeć, zanim zostanie podpisana umowa na pożyczkę refinansową? Termin spłaty pożyczki to nie wszystko, istotne są jeszcze czynniki, takie jak:

  • stopa oprocentowania,
  • całkowita kwota pożyczki,
  • całkowity koszt,
  • warunki uzyskania pozytywnej oceny zdolności kredytowej,
  • oprocentowanie zmienne albo oprocentowanie stałe,
  • odsetki kapitałowe,
  • forma zaciągania pożyczki refinansowej, na przykład za pośrednictwem internetu,
  • formalności, jakie trzeba spełnić. Nie zawsze wystarczą dane pożyczkobiorcy i konto bankowe.

Zwracaj uwagę na wszelkie zapisy w umowie pożyczki refinansowej i porównuj wszystkie koszty zapisane w tabeli opłat. Pamiętaj też, że każda firma pożyczkowa udziela zobowiązania na innych zasadach, a przyznanie pożyczki zależy od wielu czynników. Wybieraj takie refinansowanie pożyczek, które będzie atrakcyjne i opłacalne wedle Twoich indywidualnych potrzeb i możliwości spłaty. Korzystaj z rankingów, porównań i kalkulatorów pożyczek za pośrednictwem strony internetowej niezależnych i obiektywnych źródeł. Tylko w ten sposób nie wpadniesz w spiralę zadłużenia, prawdopodobieństwo otrzymania pożyczki będzie duże, a same warunki pożyczki refinansowej będą korzystne. Nie ma wątpliwości, że firmy pożyczkowe, które oferują refinansowanie, nierzadko stają się ogromnym wsparciem i pomocą w procesie spłaty zaciągniętych zobowiązań, ale tylko wtedy, gdy otrzymaniu pożyczki towarzyszą opłacalne kryteria, które pozwalają utrzymać płynność finansową potencjalnego klienta.

Czy warto refinansować kredyt gotówkowy?

Co istotne, na rynku usług finansowych dostępne są produkty, które umożliwiają refinansowanie nie tylko pożyczki pozabankowej. Powszechne jest również refinansowanie kredytu gotówkowego czy też refinansowanie kredytu hipotecznego. Nie udaje się jednak jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy refinansowanie pierwszej pożyczki udzielanej przez daną instytucję zawsze jest korzystne i czy warto taką usługę nabywać. Do skorzystania z refinansowania pożyczki albo kredytu powinny przede wszystkim skłaniać indywidualne potrzeby oraz ryzyko, jakie wiąże się z nieterminową spłatą pożyczki, bądź kredytu. Jeśli warunki zaciągniętych zobowiązań są atrakcyjne, a kredytobiorca czy też pożyczkobiorca nie ma problemu z ich regulowaniem, refinansowanie nie zawsze jest potrzebne.

Aby móc podjąć racjonalną decyzję, czy warto refinansować kredyt albo pożyczkę, w pierwszej kolejności należy dokładnie przeczytać umowy pożyczki lub innego zobowiązania, a następnie porównać je z nową propozycją. Okazuje się, że wraz z zawarciem umowy na pożyczkę refinansującą, problemy z terminową spłatą wcale nie muszą zniknąć. Nowa oferta może charakteryzować się wyższymi kosztami całkowitymi, spłata kredytu albo pożyczki może narzucać wyższe oprocentowanie, albo odsetki za opóźnienia w spłacie rat. Instytucje bankowe i pozabankowe bardzo często pobierają również prowizję, kiedy udzielają kredyt refinansowy bądź pożyczkę refinansową.

Ponadto, każda instytucja bankowa i pozabankowa realizuje własną politykę współpracy ze swoimi klientami, dlatego oferty zobowiązań finansowych różnego typu mogą się od siebie znacznie różnić. Różne mogą być także wymagania w zakresie dopełnienia wszelkich formalności, aby w ogóle móc skorzystać z usługi refinansującej. Warunkiem udzielenia pożyczki albo kredytu może być określona zdolność kredytowa, refinansowanie pożyczki wiąże się najczęściej z koniecznością przedstawienia wystarczających dochodów, które świadczą o wiarygodności klienta. Usługę refinansowania banki i firmy pożyczkowe oferują zawsze indywidualnie, a pod uwagę brana jest kwota pożyczki, długi okres spłaty pożyczki czy inne potrzeby, jakie wykazuje potencjalny klient. Możliwość refinansowania pożyczki jest różna, w zależności od ogólnej sytuacji na rynku usług finansowych, przez co należy dokładnie weryfikować wszelkie zapisy w umowie.

Nie ma jednak wątpliwości, że odpowiednio dobrana usługa refinansowania pozwala na spłatę zadłużenia w pełnym komforcie i przy zachowaniu płynności finansowej klienta instytucji bankowej lub pozabankowej. Refinansowanie udzielane na korzystnych warunkach zapobiega powstawaniu spirali długów oraz zachowuje dostateczną zdolność kredytową, oraz pozytywną historię kredytową kredytobiorcy lub pożyczkobiorcy. Co więcej, zdarza się, że refinansowanie pożyczki polega na spłacie zobowiązania na lepszych warunkach finansowych, dzięki czemu klientowi udaje się generować spore oszczędności z tytułu nawiązania współpracy z nowym podmiotem.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Wyślij wniosek pożyczkowy

Kategoria:

Wyślij wniosek