Kredyt dla emeryta

emeryci

Niskie emerytury bardzo często zmuszają seniorów do sięgania po dodatkowe finansowanie. Jednak obecne czasy dają osobom starszym wiele możliwości. Jedną z nich jest pożyczka dedykowana emerytom. Taki rodzaj finansowania dostępny jest bez żadnych ograniczeń wiekowych. Pożyczka dla emeryta dostępna jest na świadczenia emerytalne. Jest zdecydowanie łatwiejsza do uzyskania, niż kredyt gotówkowy w banku. Instytucje pozabankowe oferują seniorom również zdecydowanie lepsze warunki kredytowania.

Pożyczki dla emerytów – podstawowe informacje

Zarówno firmy pożyczkowe, jak i banki bardzo chętnie udzielają pożyczek i kredytów osobom, które uzyskują stałe dochody oraz spłacają swoje zobowiązania finansowe w odpowiednich terminach. Emeryci w większości przypadków zaliczają się właśnie do takiej grupy osób. Seniorzy są więc uznawani za bardzo solidnych pożyczkobiorców. To między innymi dlatego z łatwością otrzymają dodatkowe finansowanie. Każdego roku przybywa osób, które zyskują prawo do pobierania świadczeń emerytalno-rentowych. Można więc śmiało powiedzieć, że ta stale rosnąca grupa nie jest bagatelizowana przez banki oraz pozabankowe instytucje finansowe.

Czasami przeszkodą w otrzymaniu dodatkowego świadczenia w formie pożyczki może być wiek. Pomimo tego, że banki oraz firmy pozabankowe są otwarte na udzielanie pożyczek osobom pobierającym świadczenia emerytalno-rentowe, to jednak bardzo często ustanawiają górną granicę wieku do np. 70 czy 80 lat. Kryterium wiekowe jest kluczowym czynnikiem przy analizie przyznania pożyczki. Skąd więc takie granice?

Pożyczka dla emeryta bez ograniczeń wiekowych

Starając się o otrzymanie dodatkowego świadczenia zarówno w przypadku banku, jak i instytucji pozabankowych, bardzo ważnym aspektem jest wiek. Z analizy 10 największych Polskich banków wynika, że posiadają one ustaloną granicę wieku na 70 lat. W kilku innych bankach, żeby otrzymać kredyt należy mieć maksymalnie 65 lat. Nieliczne banki oferują możliwość finansowania dla osób do 75, a zdecydowanie mniejsza część do 80 lat. Z pewnością nie jest to dobra wiadomość dla seniorów. Właśnie dlatego pożyczka pozabankowa  jest korzystniejszą opcją osób starszych. Firmy pożyczkowe nie posiadają tak sztywno ustawionych restrykcji. Większość firm w ogóle nie posiada maksymalnego limitu dotyczącego wieku. Co więcej cały proces trwa o wiele krócej.

Oczywiście nie jest zasadą to, że emeryci w każdej firmie pożyczkowej otrzymają pożyczkę. Pożyczkodawcy również określają kryteria wiekowe, które ograniczają możliwość otrzymania dodatkowego finansowania. Produkt pożyczkowy przeznaczony dla emerytów to finansowanie przeznaczone dla osób, które nie ukończyły jeszcze 80. roku życia, a ich emerytura nie jest wystarczająca, żeby uiścić najpotrzebniejsze opłaty i pokryć koszty życia codziennego. Otrzymanie środków możliwe jest po złożeniu wniosku i okazania świadczeń emerytalnych.

Kredyt dla rencisty

Skoro mamy już omówioną kwestię wieku pożyczkowego w przypadku emerytów, to warto zatrzymać się jeszcze przy rencistach. Jak taka sytuacja wygląda w ich przypadku?  Czy osoby pobierające rentę mają możliwość uzyskać pożyczkę lub kredyt w banku lub instytucji pozabankowej?  Odpowiedź na to pytanie brzmi: oczywiście, że TAK! Renta jest uznawanym przez banki i instytucje pozabankowe źródłem dochodu przy wnioskowaniu o kredyt. Trzeba jednak udokumentować, że ją posiadamy oraz wykazać na jak długo jest ona nam przyznana.

Dodatkowe finansowanie dla osoby pobierającej rentę oferowane jest przez dużą ilość banków. Każdy rencista powinien więc znaleźć  dla siebie jak najkorzystniejsze rozwiązanie. Musimy mieć jednak na uwadze, że renta nie jest świadczeniem, które otwiera nam całą paletę możliwości i gwarantuje otrzymanie dodatkowego finansowania w każdej sytuacji. Wynika to przede wszystkim z faktu, że świadczenie to nie jest zbyt wysokie. Nie dyskryminuje to jednak rencistów z listy osób, które mogą starać się o kredyt. Dla rencisty może być to pewnego rodzaj przeszkoda, która może uniemożliwić staranie się o wysokie kwoty. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Rencista ma możliwość skorzystania z dodatkowego zabezpieczenia kredytu (w postaci na przykład poręczenia go przez bliską osobę). Jak możemy więc zauważyć zarówno emeryci, jak i renciści posiadają możliwość starania się o uzyskanie dodatkowego finansowania w postaci kredytu lub pożyczki w bankach i instytucjach pozabankowych.

Kredyt dla emeryta online

Bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku, kiedy dodatkowe finansowanie jest nam potrzebne natychmiast będzie wnioskowanie o pieniądze przez Internet. Sposób ten zyskuje coraz większą popularność. Jest to związane nie tylko z obecną sytuacją pandemiczną, ale również ze stale rozwijającą się technologią. Jedynym wymaganiem w przypadku wnioskowania o pożyczkę dla emeryta online jest dostęp do komputera lub smartfona z dostępem do Internetu. W przypadku osób starszych problemem może być sprawne poruszanie się po platformach internetowych. Seniorzy zawsze mogą poprosić przecież o pomoc swoich bliskich.

Pożyczki dla seniorów są bardzo wygodnym i szybkim rozwiązaniem. Co w przypadku, kiedy emeryt nie posiada własnego konta w banku? Dla wielu instytucji pozabankowych nie jest to problem. Sporo firm pożyczkowych wymaga od Klientów posiadania własnego konta bankowego, jednak są też takie, które dają możliwość odbioru pieniędzy w placówce pocztowej lub dowóz gotówki do domu klienta.

Niezależnie od tego, w jaki sposób weźmiemy pożyczkę, wpłata środków szybko zostaje dostarczona dla klienta. Dzięki szerokiej ofercie, którą daje wiele instytucji finansowych nie musimy śpieszyć się ze spłatą – spowodowane jest to tym, że finansowanie możemy rozłożyć na wygodne dla nas raty.  Pozwoli to na płynne i terminowe spłacanie zobowiązania.

Czy emeryci mogą zrobić przelew weryfikacyjny z cudzego konta?

Odpowiedzi na powyższe pytanie poszukują zazwyczaj osoby, które chcą otrzymać pożyczkę, a nie posiadają konta w banku. Większość banków oraz instytucji pozabankowych w celach weryfikacji klienta, prosi o wykonanie przelewu weryfikacyjnego na symboliczną kwotę. Przelew ten dlatego nazywa się weryfikacyjnym, ponieważ pozwala na zweryfikowanie tożsamości klienta. Do poprawnej weryfikacji nie dojdzie w przypadku, kiedy wykonamy taki przelew z cudzego konta. Odpowiadając na pytanie – w takim celu możemy posłużyć się jedynie własnym kontem. Nie ma możliwości wykonania przelewu weryfikacyjnego z konta innej osoby.

Na co najczęściej pożyczają emeryci?

Według analizy przeprowadzonej przez BIG wynika, że dwóch na pięciu emerytów wspiera finansowo swoich najbliższych. Około 40% osób starszych biorących udział w badaniu, potwierdziła, że pomaga swoim dzieciom oraz wnukom. Jak wynika z badań najmłodsi członkowie rodziny są najczęściej czułym punktem seniorów, którzy chcą wspierać ich finansowo.

Podsumowując, starsze osoby najczęściej pożyczają pieniądze na bieżące wydatki – swoje i swoich najbliższych. Do takich wydatków zaliczają się wydatki na zakupy oraz leki i wizyty u lekarzy. Emeryci pożyczają również na remonty. Wiele seniorów zaciąga dodatkowe finansowanie, aby zakupić sprzęt AGD dla swoich dzieci lub wnuków. Są również tacy, którzy przeznaczają zaciągnięte środki na sfinansowanie rodzinnych uroczystości, np. wesela czy chrzciny.

Ile najczęściej pożyczają emeryci?

Z reguły jest tak, że emeryci pożyczają tylko tyle, ile jest im potrzebne na wybrany cel. Nie należą do grupy osób, która zapożycza się na kwoty większe, niż potrzebne. Emeryci, którzy pożyczają pieniądze na cele związane z najbliższymi pożyczają kwoty mieszczące się w przedziale od 9 700 do 9 900 zł. Emeryci, przeznaczający udzielone środki na własne potrzeby – pożyczają średnio 6 700 zł. Seniorzy wspomagając finansowo swoich najbliższych najczęściej robią to na zasadzie darowizny. Nie oczekują później, że ktoś z rodziny zwróci pożyczone przez nich pieniądze.  Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2017r. przeciętna emerytura wyniosła 2138 zł brutto. To kwota niewiele większa, niż obowiązująca wówczas minimalna krajowa.

Czy emeryci otrzymujący minimalną emeryturę również mają szansę na kredyt lub pożyczkę?

Oczywiście! Emeryt, który otrzymuje minimalną emeryturę nie jest wykluczony z możliwości zaciągnięcia kredytu lub pożyczki. Emerytura to świadczenie finansowe, które umożliwia uzyskanie kredytu lub pożyczki, ale tylko w niskiej kwocie. Kwota ta dostosowana jest bowiem do zdolności kredytowej danej osoby. Na taką zdolność wpływ ma głównie wysokość otrzymywanego świadczenia finansowego – w przypadku emeryta, emerytury.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Wyślij wniosek pożyczkowy