Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt?

analiza
DATA: 27 października, 2021

Czy wiesz, że już co drugi dorosły obywatel Polski posiada przynajmniej jedno zobowiązanie bankowe? Okazuje się, że finansowe wsparcie ze strony banku nie wynika tylko z coraz większych potrzeb. Polskie społeczeństwo wciąż się wzbogaca, przez co potencjalny kredytobiorca wykazuje odpowiednią zdolność kredytową, aby podjąć współpracę z bankiem. Ponieważ na rynku tego rodzaju usług panuje coraz większa konkurencja, instytucje bankowe muszą walczyć o klientów, oferując atrakcyjne produkty kredytowe. Nie oznacza to oczywiście, że przyszli kredytobiorcy nie muszą spełniać żadnych warunków. Podstawą są zarobki do kredytu. Szczegóły w tym zakresie poznasz poniżej.

Od czego zależy nasza zdolność kredytowa?

Każda instytucja bankowa realizuje własną politykę kredytową i ustanawia własne warunki, jakie trzeba spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy albo innego rodzaju zobowiązanie. Zawsze jednak podstawą jest zdolność kredytowa, która określa wiarygodność oraz wypłacalność potencjalnego klienta. Właśnie ocena zdolności kredytowej jest parametrem priorytetowym, dzięki któremu udaje się zminimalizować ryzyko kredytowe.

Okazuje się, że w skład oceny zdolności kredytowej wchodzą różne czynniki, natomiast kluczowym są warunki finansowe. Kredytobiorca musi dostarczyć zaświadczenie, które potwierdza osiągane dochody oraz formę zatrudnienia. Na podstawie tych informacji instytucja bankowa szacuje, jaka może być maksymalna kwota kredytu, jaki ma być okres spłaty zobowiązania i czy w ogóle możliwe jest uzyskanie kredytu.

Otrzymanie kredytu nie jest jednoznaczne. Oznacza to, że nie ma dwóch identycznych zobowiązań kredytowych, inne są przecież potrzeby, oczekiwania, ale i możliwości spłaty raty kredytu hipotecznego bądź gotówkowego. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, natomiast każdy kredytobiorca może oszacować konieczne, miesięczne wynagrodzenie jeszcze przed złożeniem wniosku, aby móc spodziewać się pozytywnej decyzji kredytowej.

Co należy brać pod uwagę, wyliczając zdolność kredytową? Aby dostać kredyt, nie wystarczy analiza kryterium, jakim są osiągane dochody. Wiele zależy także od rodzaju umowy, a największe szanse na współpracę z bankiem mają osoby zatrudnione na czas nieokreślony. Właśnie czas nieokreślony daje możliwość stabilnego zatrudnienia i generowania stałych dochodów w długim okresie.

To jeszcze nie wszystko, bo do oceny zdolności kredytowej pod uwagę trzeba wziąć finanse całego gospodarstwa domowego oraz generowanie przez nie koszty. Liczy się też wkład własny, jeśli taki jest wymagany i ogólne warunki kredytowe, w tym kwota kredytu, okres kredytowania, raty kredytu hipotecznego czy gotówkowego, analitycy uwzględniają również historię kredytową. Jak widać, aby wziąć kredyt w danym banku, nie wystarczy tylko wiedzieć, ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt.

Jakie formalności musi spełnić klient?

Otrzymanie kredytu wiąże się ze spełnieniem mnóstwa formalności. Jeszcze przed złożeniem wniosku warto porównać co najmniej kilka konkurencyjnych ofert, aby wybrać bank, w którym mamy największe szanse, aby dostać kredyt. W tym celu świetnie sprawdza się ranking kredytów. To zestawienie, które ujmuje najważniejsze czynniki, jakie świadczą o atrakcyjności oraz opłacalności danego zobowiązania. W takich porównaniach można sprawdzić nie tylko okres kredytowania czy konieczność wkładu własnego.

Rankingi zawierają też informacje, czego żąda bank, na przykład dodatkowego ubezpieczenia. Kolejnym narzędziem, które pozwala sprawdzić, czy uda się wziąć kredyt, jest kalkulator zdolności kredytowej. W odpowiednie rubryki wystarczy wpisać wartość dochodów, kosztów stałych oraz główne wartości, jakie wiążą się ze zobowiązaniem bankowym, aby w kilka sekund poznać szacowaną decyzję kredytową. Przed złożeniem wniosku o konkretny kredyt, zawsze dobrze jest się do tego przygotować. Informacje o warunkach, jakie dyktuje dana instytucja bankowa, pozwalają poprawić zdolność kredytową, jeśli zachodzi taka potrzeba. Co istotne, otrzymanie kredytu nie jest możliwe w przypadku osób zadłużonych oraz niepracujących. Banki akceptują umowę na czas nieokreślony, określony, umowę zlecenie czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej, a każdy dochód musi być udokumentowany. Tylko w ten sposób potencjalny kredytobiorca może wykazać odpowiednią zdolność kredytową.

Formalności, które musi spełnić przyszły klient instytucji bankowej, zależą również od rodzaju branego zobowiązania. Ich najmniejszą ilość wykazuje kredyt gotówkowy na dowolny cel, natomiast największą charakteryzuje się kredyt hipoteczny. Formalności są tym większe, im wyższy jest poziom ryzyka kredytowego, które musi minimalizować bank. Kredyty udzielane na wysoką wartość i w długim okresie spłaty, są znacznie trudniejsze do zdobycia.

Co, jeśli nie otrzymałem/am kredytu w banku?

Osoby, które nie uzyskały pozytywnej decyzji kredytowej w jednym banku, mogą postarać się o otrzymanie zobowiązania kredytowego w innej instytucji bankowej. Każda stawia przecież inne warunki i inaczej wylicza zdolność kredytową. Przyszli kredytobiorcy, którzy nie posiadają odpowiedniej zdolności kredytowej, jeszcze zanim złożą wniosek do kolejnego banku, mogą postarać się o jej poprawę. Wystarczy sprawdzić swoją historię kredytową poprzez wygenerowanie raportu BIK i zniwelować czynniki, które wpływają na nią niekorzystnie. Sprawdza się spłata innych zobowiązań albo podjęcie dodatkowego dochodu celem osiągania wyższych dochodów. Instytucje bankowe najczęściej analizują wpływy na konto czy zaświadczenie o zarobkach z okresu ostatnich trzech albo sześciu miesięcy.

Jeśli Twoja zdolność kredytowa nadal nie jest wystarczająca i nie masz szans na podjęcie współpracy z bankiem, z łatwością możesz uzyskać finansowe wsparcie od innych instytucji. Z pomocą przychodzą firmy pożyczkowe, które udzielają szybkie pożyczki nawet tego samego dnia. Z reguły wnioskowanie o tego rodzaju zobowiązanie odbywa się za pośrednictwem internetu, instytucje pozabankowe nie wymagają żadnych formalności oprócz przedstawienia danych z dowodu osobistego oraz potwierdzenia ich przelewem albo SMS-em identyfikującym.

W odróżnieniu od zobowiązań bankowych, ryzyko niewypłacalności klienta w przypadku pożyczek pozabankowych jest minimalizowane w zupełnie inny sposób. Firmy pożyczkowe nie wymagają dodatkowych ubezpieczeń, wkładu własnego ani poręczycieli, natomiast zobowiązanie udzielane jest na niewielką wartość i znacznie krótszy okres spłaty. Wciąż pozostaje to jeden z lepszych produktów oddłużeniowych dla osób, które potrzebują finansowego wsparcia natychmiast, bez zbędnych formalności, weryfikacji zdolności kredytowej czy sprawdzania zarobków. Pożyczki pozabankowe bardzo często zaciągać mogą osoby bezrobotne oraz dłużnicy, ponieważ ich sytuacja finansowa nie jest w żaden sposób sprawdzana.

Warto pamiętać, że tak łatwy dostęp do dodatkowych pieniędzy może przyczynić się do wywołania tzw. pętli zadłużenia. Właśnie dlatego decyzja o podjęciu współpracy z firmą pożyczkową musi być podjęta racjonalnie i tylko zgodnie z rzeczywistymi potrzebami, a pożyczkobiorca musi mieć gwarancję w zakresie możliwości spłaty takiego zobowiązania zgodnie z zapisami w umowie.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Wyślij wniosek pożyczkowy

Kategoria:

Wyślij wniosek