Historia kredytowa — najważniejsze informacje

Historia kredytowa - jak ją sprawdzić i jak zrobić?
DATA: 30 listopada, 2022

Historia kredytowa w BIK jest jednym z czynników, który ma wpływ na ostateczną decyzję wydawaną przez analityków w zakresie możliwości skorzystania z wybranego wsparcia finansowego. Właśnie ona jest „wizytówką” potencjalnego pożyczkobiorcy czy kredytobiorcy. Dobra historia kredytowa pozwala nie tylko uzyskać zobowiązanie, ale również atrakcyjne warunki jego spłaty, negatywna bardzo często całkowicie przekreśla zaś szansę na współpracę z instytucją bankową lub pozabankową.

Co to jest historia kredytowa?

Udzielanie kredytów i pożyczek wiąże się ze sporym ryzykiem, chociażby w ramach ewentualnej niewypłacalności potencjalnego klienta. Właśnie dlatego historia kredytowa jest standardowo realizowana. Chodzi o to, aby banki oraz firmy pożyczkowe mogły skutecznie minimalizować ryzyko i współpracować tylko z wiarygodnymi i wypłacalnymi klientami.

Jakie dane znajdują się w historii kredytowej? Biuro Informacji Kredytowej zbiera wszelkie informacje, które dotyczą zaciągniętych przez danego klienta produktów kredytowych. Analiza dotyczy zarówno zobowiązań, które klient spłaca obecnie, jak i tych zaciągniętych w przeszłości. Historia kredytowa zawiera niezbędne dane, które mówią nie tylko o rodzaju pożyczki pozabankowej bądź kredytu hipotecznego, gotówkowego czy innego typu. W Biurze Informacji Kredytowej analitycy znajdują informacje o zachowaniu klienta względem narzuconych płatności. Czy kredyt gotówkowy był spłacany w terminie? Czy spłacie kredytu gotówkowego towarzyszą opóźnienia w regulowaniu należności? Czy pożyczkobiorca posiada przeterminowane pożyczki pozabankowe, utracił płynność finansową i nie jest w stanie spłacić zaciągniętych zobowiązań? Między innymi na te pytania udaje się uzyskać odpowiedź, korzystając z raportów BIK.

Jak sprawdzić historię kredytową?

Raz na 6 miesięcy możesz pobrać bezpłatny raport BIK w Biurze Informacji Kredytowej. Możesz o niego wnioskować online, za pośrednictwem poczty bądź w stacjonarnym oddziale. Jeśli taki raport chcesz generować częściej niż raz na pół roku, możesz wykupić korzystne pakiety.

Jak budować historię kredytową?

Okazuje się, że brak historii kredytowej jest bardziej niekorzystny aniżeli zapisy w raporcie BIK o ewentualnych opóźnieniach w spłacie zobowiązań. Oczywiście, negatywna historia kredytowa nigdy nie działa dobrze, natomiast pozwala poznać zachowania klienta.

Jeśli planujesz zaciągnięcie kredytu, najpierw postaraj się zbudować dobrą historię kredytową. Wystarczy, że skorzystasz z karty kredytowej albo weźmiesz niewielki kredyt gotówkowy na dowolny cel i spłacisz go zgodnie z warunkami umowy. Pamiętaj, że historii kredytowej nie wyczyścisz przez 5 lat od spłaty zobowiązania, warto więc zawsze zastanowić się, zanim instytucje finansowe namówią Cię na współpracę.

Co to jest zła historia kredytowa?

Na złą historię kredytową wpływ mają przede wszystkim opóźnienia w zakresie terminowej spłaty rat oraz przeterminowane płatności, których ściąganiem od dłużnika zajmuje się firma windykacyjna bądź komornik. Ważne jest jednak to, że przy przyznaniu pożyczki bądź kredytu każda instytucja finansowa realizuje własną politykę współpracy z klientem. Czasem niewielkie zadłużenia lub opóźnienia nie wpływają na wiarygodność kredytową, innym razem świadczą one o niewypłacalności i produkt kredytowy nie zostanie udzielony.

Kredyt, pożyczka ze złą historią kredytową

Potrzebujący finansowego wsparcia, którzy wykazują złą historię kredytową, nie mogą liczyć na kredyty gotówkowe ani inne produkty bankowe, ponieważ prawo bankowe nakazuje weryfikację zdolności kredytowej, a w jej skład wchodzi właśnie historia, która musi być pozytywna.

Nieco inaczej jest w przypadku instytucji finansowych pozabankowych, które nierzadko decydują się na udzielenie zobowiązań bez weryfikacji wypłacalności klienta. Jeśli posiadanie dobrej historii kredytowej nie jest Twoją mocną stroną, nie wnioskuj o kredyt w banku, lepiej zgłoś się po pożyczkę online do jednej z instytucji pozabankowych.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Wyślij wniosek pożyczkowy

Kategoria:

Wyślij wniosek