Wykup mieszkania komunalnego — co warto wiedzieć?

Wykup mieszkania komunalnego — co warto wiedzieć?
DATA: 5 maja, 2023

Na terenie Polski jest prawie 9 tysięcy mieszkań komunalnych. Okazuje się, że nie wszystkie z nich są do wykupu, chociaż taka możliwość jest niezwykle opłacalna dla użytkowników tego rodzaju nieruchomości. Mieszkanie komunalne kosztuje znacznie mniej, niż zakup nieruchomości z prawem własności, a jego wieloletni mieszkańcy mogą liczyć na dodatkową bonifikatę. Kto może wykupić mieszkanie komunalne i jak przebiega wykup mieszkania komunalnego? Interesuje Cię nabycie naprawdę taniego lokum? Koniecznie przeczytaj ten tekst.

Co to jest mieszkanie komunalne?

Każde mieszkanie komunalne jest własnością gminy. Taka nieruchomość jest przyznawana mieszkańcom wedle określonych kryteriów. Mogą się one różnić w zależności od regionu naszego kraju, a nawet poszczególnych miejscowości.

Niegdyś o mieszkanie komunalne mogli ubiegać się przede wszystkim przedstawiciele renomowanych zawodów, tzw. zawodów zaufania społecznego, jak nauczyciele, lekarze czy urzędnicy. Dzisiaj przydział mieszkania komunalnego wiąże się z reguły z formą pomocy socjalnej, przede wszystkim dla osób, które nie mają własnych środków, żeby kupić nieruchomość, nie mają zdolności kredytowej, aby wziąć kredyt hipoteczny oraz dla tych, którzy funkcjonują w naprawdę złych warunkach mieszkaniowych.

Mieszkanie komunalne a socjalne — czym się różnią?

Warto wiedzieć, że w gospodarce nieruchomościami występuje rodzaj mieszkania komunalnego oraz mieszkania socjalnego, a ich nazewnictwo jest bardzo często mylone bądź używane naprzemiennie. Należy zwrócić uwagę, że istnieją znaczące różnice pomiędzy mieszkaniem komunalnym a socjalnym.

Rzeczywiście, zarówno mieszkanie komunalne, jak i mieszkanie socjalne mogą nabyć mieszkańcy danej gminy, jednak mieszkanie socjalne może być przyznane jedynie osobom, które nie posiadają żadnej innej nieruchomości mieszkalnej na własność, ani prawa do mieszkania komunalnego czy spółdzielczego. Mieszkania socjalne bardzo często przyznawane są osobom z wyrokiem o eksmisję, którym gmina ma obowiązek zapewnić lokum mieszkalne.

Warto podkreślić, że mieszkania komunalne bardzo często są w dużo lepszym stanie, niż mieszkania socjalne, w których nierzadko nie ma nawet ogrzewania. Co istotne, o ile mieszkanie komunalne może być do wykupu, w przypadku mieszkania socjalnego nie ma takiej możliwości. Mieszkanie socjalne nie może być również dziedziczone.

Czy można wykupić mieszkanie komunalne?

O wykupie mieszkania komunalnego decyduje gmina. Prawo pierwokupu takiej nieruchomości przysługuje oczywiście lokatorom, czyli najemcom lokali mieszkalnym tego rodzaju. Wykup mieszkania komunalnego jest niezwykle opłacalny. Z reguły wiąże się ze znacznie niższymi kosztami, aniżeli nabycie własnej nieruchomości z rynku pierwotnego czy wtórnego. Co więcej, najemcom lokali komunalnych przysługuje bonifikata, najczęściej wyliczana na podstawie okresu korzystania z nieruchomości przez tych samych mieszkańców.

Wykup mieszkania komunalnego następuje po wydaniu zgody oraz złożenie wniosku w Urzędzie miasta. Osoby, które nie mają wystarczających oszczędności, aby komunalne mieszkanie wykupić, mogą postarać się o kredyt hipoteczny. Banki jak najbardziej akceptują taką formę nabywania nieruchomości i jeśli tylko zdolność kredytowa potencjalnego kredytobiorcy jest wystarczająca, oferują finansowe wsparcie. Jeśli wartość wykupu mieszkania komunalnego jest niska, z powodzeniem można postarać się również o kredyt gotówkowy na preferencyjnych warunkach spłaty.

Wykup mieszkania komunalnego — o czym należy pamiętać?

To gmina decyduje o tym, czy wykup mieszkania komunalnego jest możliwy i ile kosztuje wykup mieszkania komunalnego. Najczęściej brane są pod uwagę różne kryteria, w tym stan mieszkania komunalnego, zasoby w danym mieście, lokalizacja nieruchomości czy czas, w którym lokatorzy korzystają z najmu takiego mieszkania. Minimalny okres wynajmu mieszkania komunalnego przed jego wykupem to 5 lat, jednak wszystko zależy od ustaleń gminy. Niektóre wydają zgodę na wykupienie mieszkania komunalnego jedynie tym lokatorom, którzy korzystają z mieszkania od 20 lat.

Co istotne, zgodę na wykup mieszkania komunalnego szybciej uzyskają lokatorzy, którzy nie mają zaległości z tytułu opłat czynszowych wobec gminy.

Wniosek o wykup mieszkania komunalnego — jak powinien wyglądać?

Dobrze przygotuj się do wykupu mieszkania komunalnego. Do Urzędu miasta złóż kompletne podanie o wykup mieszkania. Potrzebny wniosek znajdziesz w gminie w wydziale gospodarki nieruchomościami.

Następnym krokiem jest weryfikacja wniosku w urzędzie oraz sprawdzenie faktycznej wartości nieruchomości przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego. Dopiero wtedy gmina wydaje zgodę na wykup mieszkania komunalnego i publikuje ogłoszenie o sprzedaży. Później pozostaje już tylko ustalenie warunków wykupu mieszkania komunalnego oraz podpisanie aktu notarialnego. Od tego momentu będziesz pełnoprawnym właścicielem nieruchomości mieszkalnej.

Bonifikata na wykup mieszkania komunalnego

Dlaczego warto wykupić mieszkanie komunalne? Okazuje się, że zakup mieszkania komunalnego to prawdziwy hit. Gminy oferują takie nieruchomości w znacznie niższej cenie, a bonifikata sięga nawet 80% realnej ceny rynkowej. Taka zniżka oznacza, że najemca mieszkania komunalnego może stać się jego właścicielem, płacąc tylko 20% wartości. Realnie wykup nieruchomości komunalnej może kosztować jedynie kilkadziesiąt tysięcy złotych, a nie kilkaset tysięcy złotych.

Od czego zależy bonifikata, biorąc pod uwagę wykupione mieszkania komunalne? Im lokator mieszka w nieruchomości dłużej, tym na większą zniżkę może liczyć. Bonifikata jest też przyznawana w zależności od stanu nieruchomości. Jeśli najemca zrealizował remont z własnych środków, dzięki czemu mieszkanie komunalne zyskało na wartości, zniżka również zostanie udzielona.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Wyślij wniosek pożyczkowy

 

Kategoria:

Wyślij wniosek