Pożyczka na remont mieszkania lub domu

remont blog
DATA: 10 sierpnia, 2021

Niezależnie od tego, jak bardzo dbasz o swoją nieruchomość, to każde mieszkanie lub dom prędzej czy później będą wymagać remontu. Najczęściej na pierwszy plan wysuwają się kwestie finansowe. Wtedy remont odkładasz, aż do momentu zebrania potrzebnych funduszy. Jednak wcale nie musisz czekać! W takim przypadku rozwiązaniem może być korzystnie oprocentowana pożyczka na remont lub kredyt gotówkowy. Co powinieneś wiedzieć na ten temat?

Jak obliczyć koszty remontu domu lub mieszkania?

Abyś mógł podjąć pierwszy krok i wnioskować o przyznanie pożyczki na remont domu lub mieszkania, powinieneś wiedzieć, ile środków musisz przeznaczyć na ten cel. Koszty remontu zależą od bardzo wielu czynników.

Do podstawowych czynników należą:

  • wielkość nieruchomości,
  • przewidywany zakres prac remontowych,
  • ilość i rodzaj materiałów, jakie zamierzasz zakupić.

Często też – już w trakcie prac – pojawiają się niespodziewane wydatki. Dobrą praktyką w takim przypadku jest dodanie przynajmniej 10% do obliczonej kwoty. Będzie to rezerwa na wypadek nieprzewidzianych trudności.

Przy obliczaniu sumy niezbędnej do wykonania remontu warto skorzystać ze specjalnych kalkulatorów budowlanych. Uwzględniają one parametry, takie jak:

  • rodzaj pomieszczenia,
  • powierzchnia podłogi,
  • powierzchnia ścian,
  • wyposażenie i elektryka,
  • region prac.

Do najczęściej wliczanych w kosztorysie remontowym pomieszczeń należą:

  • łazienka,
  • kuchnia,
  • salon,
  • sypialnia,
  • przedpokój,
  • piwnica,

Najdroższymi pomieszczeniami zazwyczaj są: łazienka oraz kuchnia. Kwotę podwyższa np. kafelkowanie, biały montaż czy różnego rodzaju prace instalacyjne.

Koszty mogą znacząco różnić się w zależności od tego, na jakiego rodzaju wyposażenie się zdecydujesz. Dobrym przykładem jest podłoga. Gdy ją odnawiasz, możesz wybrać panele lub płytki podłogowe, wykładzinę dywanową albo dywan, parkiet czy wylewkę. Różnice w wydatkach mogą być znaczące, ale dobre kalkulatory biorą to pod uwagę.

Istotne jest też to, czy podejmujesz się wykonania remontu samodzielnie, czy wynajmujesz do tego fachowców. Ta druga opcja jest oczywiście bardziej kosztowna, ale samodzielne przeprowadzenie remontu może okazać się droższe i bardziej czasochłonne, jeśli nie masz odpowiednich narzędzi i wiedzy. Kwota, którą trzeba zapłacić doświadczonej ekipie remontowej, różni się w zależności od regionu kraju. W kalkulatorze budowlanym masz możliwość zaznaczenia województwa.

Pewne sumy generuje też wyposażenie dodatkowe. Może to być instalacja lub remont ogrzewania, kanalizacji albo montaż drzwi, okien, żaluzji i rolet. Pożyczka na remont domu powinna więc zawierać odpowiednią kwotę z uwzględnieniem wszystkich tych czynników.

Pamiętaj jednak, że ceny materiałów budowlanych zmieniają się (niestety – najczęściej rosną) w bardzo krótkim czasie. Dla przykładu – między majem 2020, a majem 2021 roku średnie ceny wzrosły o 6,5%. Niektóre materiały, takie jak np. płyty OSB czy kartonowo-gipsowe, podrożały nawet o kilkadziesiąt procent!

Drożeje także robocizna. Rynek budowlany jest uzależniony od takich czynników jak inflacja, podatki czy koszt paliw oraz koszty zatrudnienia pracowników.

Jeśli decydujesz się na pożyczkę, możesz obliczyć wszystkie koszty tuż przed remontem (najlepiej wraz ze wspomnianą rezerwą w wysokości 10%) i nie martwić się zmianą cen. W KredytOK po pozytywnej weryfikacji wniosku pieniądze otrzymasz w bardzo krótkim czasie.

Pożyczka na remont mieszkania

Pożyczka na remont mieszkania nie jest tak wysoka jak kredyt hipoteczny na zakup domu czy mieszkania. To duży plus, szczególnie że możesz rozłożyć całość spłaty na korzystne raty. W KredytOK możesz liczyć na wygodną spłatę w 12, 24 lub 36 ratach.

Dzięki temu miesięczne zobowiązanie nie będzie uciążliwe dla Twojego portfela. Wiele osób nie decyduje się też na kapitalny remont swojego mieszkania, a przeprowadza go stopniowo. Wówczas łatwiej wziąć pożyczkę na remont pojedynczego pomieszczenia np. łazienki czy kuchni. Najczęściej wymagają one najwięcej uwagi i odpowiednio większego wkładu finansowego.

W drugiej kolejności możesz remontować salon czy poszczególne pokoje – w ich przypadku koszt remontu powinien być już znacznie mniejszy.

O ile łazienkę i kuchnię lepiej zostawić specjalistom (jeżeli sam nie jesteś ekspertem od remontów), o tyle inne pomieszczenia możesz remontować samemu, na co wielu posiadaczy mieszkań się decyduje. To dodatkowo obniży koszty i sumę ewentualnej pożyczki.

Nisko oprocentowana pożyczka remontowa to również dobre rozwiązanie w przypadku niespodziewanej awarii. Warto jednak pamiętać, że jeśli jesteś posiadaczem mieszkania spółdzielczego, to część prac musisz zgłosić do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.

W wielu przypadkach będzie konieczne wcześniejsze uzyskanie na nie zgody. Ma to miejsce w przypadku, gdy czynności remontowe naruszają części wspólne i konstrukcyjne budynku. Bez formalności można wykonać bieżące konserwacje lub drobne naprawy oraz prace takie jak:

  • modernizacja łazienki i kuchni,
  • malowanie i tapetowanie ścian,
  • kładzenie glazury i terakoty,
  • gładzie gipsowe,
  • montaż klimatyzacji, systemu alarmowego i internetu,
  • wymiana parapetów wewnętrznych i podłóg,
  • wylewki poziomujące,
  • wymiana sanitariatów, kuchenek, pieców c.o. i grzejników.

Zgodnie z prawem budowlanym musisz uzyskać zgodę na przebudowę, która zmienia parametry użytkowe lub techniczne istniejącego obiektu (z wyjątkiem charakterystycznych wielkości: kubatury, powierzchni zabudowy oraz jej wysokości i długości).

Oprócz zakresu prac ustalonego w prawie budowlanym musisz też zapoznać się z regulaminem wspólnoty lub spółdzielni, który może zawierać dodatkowe rozporządzenia.

Po otrzymaniu odpowiedniego pozwolenia budowlanego możesz przystąpić do prac – zakup materiałów sfinansuje odpowiednio wyliczona pożyczka remontowa.

Pożyczka czy kredyt na remont?

Brak gotówki nie oznacza jeszcze, że wszystko trzeba będzie przekładać. Wręcz przeciwnie! Gdy szukasz funduszy na remont, z pewnością stajesz przed wyborem: czy zdecydować się na pożyczkę, czy kredyt bankowy? Czym różnią się oba sposoby finansowania?

Kredyt na remont jest kredytem celowym – w tym przypadku obejmującym naprawę czy konserwację domu lub mieszkania. Jego wykonanie podnosi wartość nieruchomości, więc można go także potraktować jako kredyt inwestycyjny. To może przełożyć się na bardziej przystępną i niżej oprocentowaną ofertę ze strony banku. Najczęściej wtedy jest to traktowane jako kredyt hipoteczny. Obciążenie nieruchomości hipoteką niekoniecznie będzie dobrą opcją w przypadku, gdy nie potrzebujesz naprawdę znaczącej sumy.

Wielkość kredytu, podobnie jak w przypadku pożyczki, jest uzależniona od kosztu materiałów, wynagrodzenia dla fachowców, transportu, a w niektórych okolicznościach – również przygotowania i sprzątania terenu oraz konieczności wynajęcia lokalu zastępczego.

Jeżeli decydujesz się na kredyt gotówkowy na remont, to wiele banków udzieli Ci go na korzystniejszych warunkach niż zwykły kredyt gotówkowy. Pamiętaj jednak, że w praktyce wygląda to różnie. Na pewno lepszym rozwiązaniem dla niewielkich remontów jest kredyt gotówkowy, a gdy potrzebujesz dużej kwoty, możesz zdecydować się na kredyt hipoteczny rozłożony na znacznie dłuższy okres i niżej oprocentowany.

Miej też na uwadze, że stopy procentowe mogą zostać podwyższone, co automatycznie spowoduje wzrost raty kredytu hipotecznego – najczęściej są one udzielane ze zmiennym oprocentowaniem. Aby uniknąć poważnych konsekwencji w przypadku chwilowej niewypłacalności, należy też taki kredyt ubezpieczyć, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Miej także świadomość, że banki wymagają dobrej historii kredytowej i sprawdzają ją m.in. w Biurze Informacji Kredytowej oraz bankowych bazach danych. Jeśli jesteś zadłużony lub masz niewystarczające odmowy, prawdopodobnie nie otrzymasz kredytu – niezależnie od tego, czy będzie to kredyt gotówkowy na remont mieszkania, czy inny.

W KredytOK proponujemy kredyt gotówkowy nawet do 200 tys. złotych z możliwością spłaty w terminie od 3 do 120 miesięcy. Jest to zarówno kredyt gotówkowy na remont, jak i inne cele.

Pożyczka ma kilka zalet w stosunku do kredytu. Najczęściej wiąże się z mniejszą ilością formalności, szybszym otrzymaniem pieniędzy na konto, a także możliwością załatwienia takiego finansowania online. Przykładowo, w KredytOK pożyczki na remont mieszkania lub pożyczki na remont domu rozpatrujemy w trybie błyskawicznym.

Zapewniamy też przejrzyste warunki umowy oraz decyzję kredytową tuż po wypełnieniu wniosku. Pieniądze otrzymasz na konto lub przywieziemy je tam, gdzie mieszkasz.

RRSO, czyli Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania, jest istotnym parametrem zarówno w przypadku kredytu, jak i pożyczki. Jest ono wyliczane zgodnie ze wzorem zamieszczonym w Załączniku do Ustawy o Kredycie Konsumenckim z dnia 12 maja 2011 r.

Zgodnie z prawem firmy udzielające pożyczek mają obowiązek informowania klientów o wielkości RRSO, które jest zależne najczęściej od okresu, na jaki udzielana jest pożyczka oraz całkowitej jej kwoty. W KredytOK RRSO wynosi 148,32%.

Podanie i uzasadnienie wniosku o pożyczkę na remont mieszkania

W KredytOK staramy się, aby wniosek o pożyczkę na remont mieszkania był prosty i jak najmniej uciążliwy dla wnioskodawcy. Nie wymagamy od klientów, aby przedkładali np. podanie o pożyczkę na remont mieszkania. Minimum formalności to także szybsza weryfikacja i realizacja złożonego wniosku. Aby otrzymać u nas pożyczkę, wystarczą tylko dwa kroki:

  • wypełnienie wniosku online,
  • podpisanie umowy i wypłata gotówki.

Aby zrealizować pierwszy punkt, wejdź na naszą stronę i wypełnij wniosek pożyczkowy. Uwzględnij w nim potrzebną Ci kwotę, którą wcześniej wyliczyłeś. Zaraz po wypełnieniu i wysłaniu wniosku poinformujemy Cię o decyzji kredytowej. Jeżeli weryfikacja będzie pozytywna, nasz doradca skontaktuje się z Tobą telefonicznie, żeby ustalić sposób wypłaty gotówki i podpisania umowy.

Oprócz wniosku online oferujemy też pożyczkę przez telefon – wystarczy, że podasz numer i poczekasz na kontakt ze strony naszego konsultanta. Przedstawi Ci on wszystkie warunki i możliwości.

Aktualnie udostępniamy trzy sposoby na otrzymanie przyznanych pieniędzy. Może to być przelew na konto, odbiór gotówki w punkcie pocztowym oraz dowóz przez mobilnego Doradcę KredytOK.

O pożyczkę wnioskować mogą wszystkie osoby fizyczne mające co najmniej 25 lat i polskie obywatelstwo. Warunkiem koniecznym jest również posiadanie ważnego dowodu osobistego oraz stałego dochodu.

Akceptujemy różne źródła dochodu:

  • umowa o pracę, zlecenie lub dzieło,
  • działalność gospodarcza,
  • gospodarstwo rolne,
  • emerytura,
  • renty,
  • zasiłki,

W KredytOK nie jest wymagane uzasadnienie wniosku o pożyczkę na remont mieszkania, jak ma to miejsce w niektórych firmach kredytowych. Masz również pewność, że wszystkie Twoje dane są w pełni zabezpieczone.

Naszym klientom służymy niezbędnym wsparciem i doradztwem w wyborze najkorzystniejszej dla nich opcji, dzięki czemu już od wielu lat cieszymy się ich zaufaniem. Stawiamy na Twój komfort i profesjonalną obsługę.

Skorzystaj z naszej przystępnej oferty pożyczki na remont domu lub mieszkania i wyremontuj swoją nieruchomość tak, jak tego potrzebujesz!

Potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Wyślij wniosek pożyczkowy

Kategoria:

Wyślij wniosek