Kredyt dla pracujących za granicą — poradnik

Kredyt za granicą
DATA: 20 marca, 2023

Czy banki udzielą kredytu gotówkowego bądź hipotecznego osobom, które generują dochód poza granicami naszego kraju? W czasach, w których miliony naszych rodaków żyje poza Polską, pytania o bankowe wsparcie dla osób pracujących za granicą padają coraz częściej. Jeśli chcesz wiedzieć, że można nawiązać współpracę z instytucją bankową działającą w naszym kraju, zarabiając w walucie obcej, koniecznie przeczytaj ten tekst. Sprawdzisz również jakie warunki uzyskania kredytu gotówkowego lub hipotecznego stawiają banki.

Zarobki za granicą — wady i zalety

Czy oferty kredytów gotówkowych bądź celowych dedykowane są również osobom, które zarabiają w euro, funtach albo dolarach? Eksperci rynku finansowego potwierdzają, że otrzymanie kredytu gotówkowego lub hipotecznego przez osoby, które zarabiają w walucie obcej, jest możliwe, natomiast nie wszystkie instytucje bankowe mają taką ofertę. Co więcej, sama procedura uzyskania kredytu gotówkowego bądź innego rodzaju będzie inna, uwzględniając indywidualną politykę współpracy ze swoimi klientami, jaką realizuje każdy bank. Zanim złożysz wniosek o kredyt dla osób pracujących za granicą, koniecznie porównać różne oferty konkurencyjnych względem siebie banków i wybierz zobowiązanie „szyte na miarę” Twoich indywidualnych potrzeb. Warto wziąć pod uwagę, że na rynku usług kredytowych panuje coraz większa konkurencja, a instytucje bankowe coraz częściej akceptują nawet te najbardziej wygórowane oczekiwania potencjalnych kredytobiorców.

Zawsze należy mieć jednak na uwadze, że banki współpracują z tylko wiarygodnymi i wypłacalnymi klientami, dlatego za każdym razem weryfikują zdolność kredytową oraz historię kredytową. Na zdolność kredytową ogromny wpływ mają właśnie dochody przyszłego kredytobiorcy. Dobrą informacją jest to, że zarobki za granicą z reguły są o wiele większe, porównując je z tymi, jakie osiągają pracownicy zarabiający w Polsce. Wadą może być natomiast kurs walutowy oraz zwiększone ryzyko kredytowe. Specjaliści potwierdzają, że kredyt udzielany osobom, które zarabiają w walucie obcej, najczęściej charakteryzuje się nieco gorszymi warunkami w zakresie opłacalności zobowiązania. Od samego kredytobiorcy wymagana jest natomiast znacznie wyższa zdolność kredytowa.

Kredyt dla pracujących za granicą — jak złożyć wniosek?

Sam wniosek o kredyt hipoteczny bądź gotówkowy dla osoby zarabiającej za granicą z reguły nie różni się od tego, jaki jest wymagany dla kredytobiorców generujących dochody w złotówkach. Co ciekawe, w wielu przypadkach wniosek o zobowiązanie kredytowe można dzisiaj składać online, bez konieczności wychodzenia z domu i przy minimum formalności. Należy jednak mieć na uwadze, że kredytobiorca zarabiający w walucie obcej nierzadko musi dołączyć do wniosku szereg dodatkowych dokumentów. Mogą być one różne w zależności od indywidualnych wymagań banku.

Aby wybrać ten najlepszy, najszybszy i najłatwiej dostępny kredyt bankowy, zawsze warto zweryfikować ranking kredytów hipotecznych i gotówkowych. W takich porównaniach zawarte są najważniejsze kryteria, które wpływają na atrakcyjność i opłacalność danego zobowiązania. Zaleca się, aby przyszły kredytobiorca zwrócił szczególną uwagę na koszty całkowite kredytu, czyli wskaźnik RRSO, ale również warunki dodatkowe, jak maksymalna wysokość kredytu dla osób zarabiających w obcych walutach, okres kredytowania czy wytyczne w zakresie zdolności kredytowej.

Kredyt dla pracujących za granicą — jakie dokumenty dostarczyć?

Osoby, które chcą rozpocząć współpracę z bankiem, ale zarabiają w walutach obcych, muszą przygotować się na konieczność spełnienia dodatkowych warunków. Podstawą, aby otrzymać kredyt dla pracujących za granicą, są zagraniczne dochody, a przede wszystkim ich wartość. Potencjalny kredytobiorca musi wskazać również:

  • umowę o pracę za granicą albo kontrakt (dokumenty muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego),
  • dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport),
  • wykaz wpłat na konto bankowe z okresu ostatnich 3 lub 6 miesięcy,
  • zeznanie podatkowe, czyli zagraniczny PIT,
  • potwierdzenie zameldowania na terenie Polski,
  • konto walutowe.

Kredyt hipoteczny dla osób pracujących za granicą

Uzyskanie kredytu hipotecznego dla osób pracujących za granicą może być nieco trudniejsze, aniżeli otrzymanie kredytu gotówkowego. Nie jest to jednak niemożliwe. Pamiętaj, że zawsze istnieje możliwość wzięcia kredytu na mieszkanie ze współkredytobiorcą, na przykład osobą, która generuje dochody w Polsce. Wtedy Wasza wspólna zdolność kredytowa będzie na pewno lepsza.

Zakup mieszkania na kredyt hipoteczny dla osób zarabiających w walucie obcej jest możliwy, a ubieganie się o finansowe wsparcie ze strony banku przebiega na podobnych warunkach, które obowiązują osoby zarabiające w złotówkach. Możliwe jednak, że aby uzyskać kredyt hipoteczny, bank będzie wymagać od Ciebie większego wkładu własnego.

Kredyt gotówkowy na dochody z zagranicy — podsumowanie

Coraz więcej osób pracujących poza granicami naszego kraju, planuje powrót do ojczyzny. Ponadto, osoby, które generują dochody w obcej walucie, nierzadko decydują się na inwestycje w Polsce, na przykład zakup mieszkania. Wsparcie ze strony banku jest jak najbardziej możliwe, ale przyszły kredytobiorca musi uświadomić sobie, że oferta banków może być różna. W przypadku braku zdolności kredytowej albo otrzymania negatywnej decyzji kredytowej, osoby pracujące poza granicami Polski mogą ubiegać się o dodatkowe środki od pozabankowych firm pożyczkowych.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Wyślij wniosek pożyczkowy

 

Kategoria:

Wyślij wniosek