Kredyty dla rolników — wszystko, co musisz wiedzieć

Kredyt dla rolników
DATA: 22 sierpnia, 2023

Ponieważ na rynku usług kredytowych panuje coraz większa konkurencja, instytucje bankowe oferują swoje produkty licznym grupom potencjalnych klientów. Jedną z nich stanowią rolnicy, którzy korzystając z finansowego wsparcia, mogą inwestować we własne gospodarstwo rolne. Sprawdź, jak wybrać najkorzystniejszy kredyt dla rolnika na dowolny cel. Poznaj warunki, jakie musi spełnić rolnik, który ubiega się o kredyt preferencyjny na własną działalność.

 

Rolnicy a możliwość uzyskania kredytów

Nowoczesne gospodarstwo rolne prowadzi działalność związaną z uprawą ziemi albo hodowlą roślin czy zwierząt. W tym celu niezbędne są zaawansowane technologicznie maszyny i urządzenia o znacznej wartości. Nie każdy rolnik ma wystarczające środki, aby samodzielnie inwestować w rozwój gospodarstwa rolnego. W celu modernizacji rolnictwa banki oferują nie tylko finansowanie bieżącej działalności rolnej. Rolnicy mogą wziąć kredyt rolniczy na zakup użytków rolnych, rozbudowę gospodarstwa rolnego czy inwestycje w gospodarstwie rolnym, które usprawnią ich pracę.

Co istotne, kredyty rolnicze dedykowane są osobom, które prowadzą działalność rolniczą albo mają zawodowe wykształcenie rolnicze i chcą założyć własne gospodarstwo rolne. Warto zwrócić uwagę, że banki mają w swoich ofertach kredyty hipoteczne, gotówkowe czy inne zobowiązania celowe, a preferencyjny kredyt należy zawsze dobierać wedle indywidualnych potrzeb i możliwości spłaty. Pamiętaj również, że każdy kredyt dla rolnika wyznacza inne warunki, jakie musi spełnić kredytobiorca.

 

Rodzaje kredytów dla rolników

Kredyty zaciągnięte przez rolników są najczęściej celowe. Dzięki nim możliwe jest inwestowanie w działalność rolniczą, na przykład w zakup ziemi rolnej czy maszyn niezbędnych do jej uprawy lub do hodowli zwierząt. Co ważne, rolnicy bardzo często korzystają z kredytów preferencyjnych, również tych z dofinansowaniem, które udzielane są na atrakcyjnych warunkach. Nierzadko są to zobowiązania ze wsparciem unijnym lub z dopłatą ze strony Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

Kredyty gotówkowe dla rolników na dowolny cel

Rolnik może zaciągnąć kredyt gotówkowy na dowolny cel. Bank weźmie pod uwagę jego zdolność kredytową. Wyliczy generowane dochody, uwzględni raport BIK i oceni historię kredytową. Co istotne, kredyt gotówkowy dla rolnika można zaciągać bez konieczności przedstawiania prognoz finansowych inwestycji w gospodarstwo rolne oraz bez dodatkowego zabezpieczenia kredytu. Klasyczny kredyt gotówkowy udzielany jest na dowolny cel, niekoniecznie taki, który wiąże się z działalnością rolniczą. Kredyt dla rolników tego rodzaju cieszy się dużą popularnością, ponieważ nie wymaga zbyt wielu formalności, zaciągany jest szybko i coraz częściej online.

 

Kredyty obrotowe dla rolników

To swoisty kredyt odnawialny, który udzielany jest rolnikom na bieżącą działalność rolniczą. Najczęściej jest krótkookresowy i nie zakłada wysokiej kwoty kredytu. Kredyt obrotowy dla rolników może być świetnym wsparciem w ramach niespodziewanych wydatków czy w przypadku konieczności realizacji szybkiej inwestycji.

 

Kredyty preferencyjne dla rolników

Kredyty preferencyjne dla rolników udzielane są tylko z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego albo na rozpoczęcie produkcji rolnej danego rodzaju. O tego rodzaju finansowe wsparcie mogą ubiegać się zarówno młodzi rolnicy, jak i ci z doświadczeniem. Środki z kredytu preferencyjnego mogą być przeznaczone na zakup gruntów rolnych, rozbudowę gospodarstwa rolnego, inwestycję w uprawy czy zwierzynę lub zakup maszyn i urządzeń rolniczych. Tego rodzaju kredyt dla rolnika charakteryzuje się dużą opłacalnością. Najczęściej finansowanie inwestycyjne następuje z dopłatą, preferencyjne kredyty dla rolników są też łatwiej dostępne. Nierzadko wystarczy biznesplan z oszacowaniem planowanych dochodów i dobra zdolność kredytowa rolnika.

 

Kredyty dla rolników na zakup ziemi

W przypadku tego kredytu inwestycyjnego rolnik może zaciągnąć kredyt na zakup ziemi na budowę gospodarstwa rolnego albo na dokupienie gruntów rolnych, jeśli już prowadzi działalność rolniczą. Tego rodzaju kredyt inwestycyjny dla rolnika może wymagać dodatkowych zabezpieczeń albo oszacowania możliwych dochodów, jakie będzie generował rolnik z tytułu inwestycji w powiększenie rzeczywistej powierzchni użytków rolnych.

 

Kredyty hipoteczne dla rolników na budowę domu

Kredyt hipoteczny dla rolnika może dotyczyć zarówno chęci budowy domu, jak i rozbudowy gospodarstwa rolnego. Może wiązać się też z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, na przykład z koniecznością jego modernizacji. Tego rodzaju zobowiązanie udzielane jest na realizację konkretnej inwestycji. Kredyt hipoteczny dla rolników wymaga wskazania celu oraz zapewnienia dodatkowego zabezpieczenia.

 

Kredyt dla młodego rolnika — kiedy można go uzyskać?

Wszystko zależy od indywidualnych warunków, jakie stawia bank. Kredyt odnawialny, kredyt obrotowy czy kredyt hipoteczny może zostać udzielony tylko rolnikom z potwierdzonym wykształceniem rolniczym. Zdarza się, że kredyty inwestycyjne dla rolników są udzielane tylko tym, którzy mają już na własność gospodarstwa rolne, ale nierzadko dostępne są również kredyty dla rolników, które dopiero umożliwiają zakup ziemi rolnej. Warto dobrać kredyt preferencyjny dla rolników wedle własnych potrzeb i uwzględnić możliwą spłatę zadłużenia oraz wywiązania się z wszelkich warunków, jakie stawia instytucja bankowa.

 

Jakie formalności trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt?

Bank umożliwia otrzymanie wsparcia finansowego dla rolników na różnych warunkach. W przypadku kredytu hipotecznego czy inwestycyjnego konieczny może być zastaw gospodarstwa rolnego i zabudowanych nieruchomości rolnych jako dodatkowe zabezpieczenie kredytu. Każdy kredyt bankowy narzuca inne formalności, jakie musi spełnić kredytobiorca. Największa ich ilość dotyczy zobowiązań na znaczną wartość i długi okres kredytowania.

Pamiętaj, że kredyt preferencyjny dla rolników to nie kredyt dla rolników bez zaświadczeń czy zdolności kredytowej. Preferencyjne warunki dotyczą spłaty takiego zobowiązania, a nie warunków, jakie musi spełnić kredytobiorca, aby otrzymać pozytywną decyzję o udzieleniu finansowego wsparcia.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Wyślij wniosek pożyczkowy

 

Kategoria:

Wyślij wniosek