Co to jest intercyza i ile kosztuje?

intercyza
DATA: 7 lutego, 2018

Rozdzielność majątkowa – przyszli małżonkowie stają przed wyborem, czy ją zachować. Intercyza, bo taka jest jej prostsza nazwa, może zostać podpisana również w trakcie małżeństwa. Dzisiaj przedstawiamy wyczerpującą odpowiedź na pytanie: Co to jest intercyza? Ile kosztuje rozdzielność majątkowa przed ślubem, a ile po ślubie? W jaki sposób ją sporządzić?

Co to jest intercyza?

Więc co to jest intercyza? Ustawowo (domyślnie) małżonkowie prowadzą wspólnotę majątkową, co w praktyce oznacza, że ich majątek jest wspólny i w przypadku rozwodu zostanie podzielony. Takie rozwiązanie nie jest jednak obowiązkiem. Intercyza to umowa zawierana między współmałżonkami, na mocy której powstaje rozdzielność majątkowa lub wspólnota ma charakter tylko częściowy. Intercyza jest sankcjonowana prawnie przez Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy, który ma charakteru ustawy.

Ile kosztuje rozdzielność majątkowa?

Wiele osób w trakcie narzeczeństwa planujących wspólne życie zastanawia się, ile kosztuje intercyza. Podobnie jak małżonkowie, którzy z różnych powodów zamierzają zrezygnować z dotychczasowej wspólnoty majątkowej. Rozdzielność majątkowa wiąże się z różnymi kosztami w zależności od tego, na jakim etapie zostanie podpisana. Intercyza musi posiadać charakter aktu notarialnego, dlatego może być sporządzona wyłącznie z udziałem notariusza. Jego usługi nie należą do najtańszych, jednak rozważając rozdzielność majątkową warto zatroszczyć się o to jeszcze przed ślubem. Narzeczeni zapłacą za jej dokonanie około 400 zł, do czego należy doliczyć jeszcze 23% podatku VAT. Ile kosztuje rozdzielność majątkowa zawarta w trakcie małżeństwa? W tym przypadku koszt uzależniony jest od całkowitej wartości majątku, a maksymalną stawkę określa rozporządzenie ministra sprawiedliwości. Koszty prezentują się następująco:

  • Majątek do 10 tys. zł – 100 zł oraz 3% od nadwyżki powyżej 3 000 zł;
  • do 30 tys. – 310 zł oraz 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł;
  • do 60 tys. – 710 zł oraz 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł;
  • do 1 mln zł – 1 010 zł oraz 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł;
  • do 2 mln zł – 4 770 zł oraz 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł;
  • powyżej 2 mln zł – 6 770 zł oraz 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł (maksymalnie 10 tys. zł)

Warto pamiętać, że intercyza nie działa wstecz, więc zobowiązania powstałe przed jej podpisaniem dotyczą wciąż obojga małżonków. Intercyza może również dotyczyć jedynie części majątku.

Rozdzielność majątkowa – czy warto się na nią zdecydować?

Czy rozdzielność majątkowa jest opłacalnym rozwiązaniem? Wszystko zależy od punktu widzenia. Wiedząc już, ile kosztuje rozdzielność majątkowa, małżonkowie stają przed sporym dylematem ze względu na koszty. Życie układa się różnie, dlatego intercyza stanowi niezależnie od dobrych intencji swego rodzaju zabezpieczenie dla małżonków. Ma jednak swoje minusy. Obniża zdolność kredytową, ponieważ para nie może wspólnie ubiegać się w banku o pożyczkę. Oprócz tego intercyza wyklucza możliwość dokonywania wspólnych rozliczeń podatkowych.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Wyślij wniosek pożyczkowy

Kategoria:

Wyślij wniosek