Prywatne pożyczki są bezpieczne

Prywatne pożyczki
DATA: 16 listopada, 2021

Na rynku usług finansowych panuje ogromna konkurencja, a instytucje bankowe nie są już jedynym podmiotem, które udzielają finansowego wsparcia. Coraz większym powodzeniem cieszą się pożyczki prywatne od instytucji pozabankowych, w tym od firm pożyczkowych czy osób prywatnych. Ponieważ prywatne pożyczki nie są kontrolowane ani zabezpieczane, tak jak zobowiązania bankowe, potencjalni klienci, którzy chcą z takich ofert skorzystać, powinni zachować należytą ostrożność i zaciągać tylko te, które są udzielane na uczciwych i opłacalnych warunkach.

Czym są prywatne pożyczki?

Prywatne pożyczki to wszelkie zobowiązania, które udzielają instytucje pozabankowe. Ich funkcjonowanie jest zbliżone do typowych kredytów bankowych, natomiast główna różnica polega na tym, że pożyczki pozabankowe prywatne nie są nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Firmy pożyczkowe mogą ustalać własne warunki współpracy z pożyczkobiorcą, każda z nich realizuje własną politykę udzielania prywatnej pożyczki. Właśnie dlatego należy szukać pożyczki prywatnej, która nie tylko wykazuje atrakcyjne warunki, ale będzie opłacalna dla spłacającego.

Co ważne, prywatna pożyczka bardzo często oferowana jest jako zobowiązanie zaciągane szybko i przy minimum formalności. Wszystko to sprawia, że takie pożyczanie pieniędzy uznawane jest jako forma produktu oddłużeniowego. Dzięki dodatkowym środkom problemy finansowe pożyczkobiorcy mogą zniknąć, ale należy przy tym uwzględniać spłatę zobowiązania. Aby dłużnik mógł pozbyć się przeterminowanych płatności i odzyskać płynność finansową, prywatna pożyczka musi być dopasowana do jego możliwości spłaty.

Typowe zabezpieczenia pożyczek prywatnych

Bezpieczna pożyczka prywatna musi być zaciągana na podstawie zrozumiałej i czytelnej umowy, w której zawarte są wszystkie warunki współpracy. Pozabankowe instytucje pożyczkowe najczęściej udzielają wsparcia tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Nie weryfikują zdolności kredytowej, przez co osoby prywatne, które wnioskują o takie zobowiązanie, mogą figurować w bazach dłużników i wykazywać złą historię kredytową. Co więcej, umowa pożyczki nie przewiduje z reguły konieczności wniesienia wkładu własnego, a zabezpieczenia pożyczki nie uwzględniają dostarczenia zaświadczenia o dochodach. Firmy pożyczkowe minimalizują ryzyko niewypłacalności klienta poprzez kwotę pożyczki. Maksymalna kwota pożyczki najczęściej nie jest wysoka, a spłaty zobowiązania następują w krótkim czasie.

Pożyczki pozabankowe zabezpieczane są także poprzez dodatkową weryfikację klienta. Umowy pożyczki prywatnej bardzo często przewidują konieczność wykonania przelewu weryfikacyjnego, dzięki któremu pozabankowe instytucje pożyczkowe potwierdzają tożsamość pożyczkobiorcy.

Pożyczka prywatna zabezpieczona umową

Podstawą współpracy jest umowa pożyczki prywatnej. Co ważne, pisemny dokument, w którym dokładnie wskazane są wszelkie aspekty zobowiązania, jak działania w przypadku braku terminowej spłaty, maksymalna kwota pożyczki, możliwości wypowiedzenia umowy, liczba rat czy inne atrakcyjne warunki, powinien być podpisywany przez dwie strony nie tylko wtedy, gdy pożyczki prywatne brane są w firmie pożyczkowej, ale również wtedy gdy dają je osoby prywatne. Ciekawostką jest przy tym fakt, że osoby prywatne, z którymi warto podpisać pisemną umowę to również członkowie rodziny. Warto wiedzieć, że to przecież od nich w pierwszej kolejności dłużnik stara się uzyskać finansowe wsparcie. Istotne jest to, że umowa pożyczki będzie wiążąca, ale tylko wtedy gdy podpiszą ją dwie strony transakcji, zarówno klient, który potwierdza spłatę zobowiązania, jak i instytucje pozabankowe.

Pożyczka prywatna pod zastaw nieruchomości

Istnieją pożyczki prywatne, w przypadku których pożyczkobiorca musi wnieść dodatkowe zabezpieczenie. Umowa pożyczki prywatnej może zakładać potwierdzenie tzw. żyranta albo zobowiązanie zostanie udzielone tylko wtedy, gdy firmie pożyczkowej zapewni się spłatę w inny sposób. Jeśli uwzględnia się wysoką kwotę pożyczki, zabezpieczeniem prywatnej pożyczki może być zastaw nieruchomości, która jest własnością pożyczkobiorcy. W takich przypadkach pożyczki prywatne nie są bezpieczne, charakteryzują się zbyt wysokim ryzykiem utraty mienia. Spłatę zobowiązania pożyczek udzielanych przez firmy pożyczkowe lepiej gwarantować w inny sposób, na przykład zapewniając o swojej zdolności kredytowej na podstawie generowanych dochodów.

Pożyczka prywatna pod weksel

Należy przyznać, że prywatne pożyczki pod weksel są nieco kontrowersyjnym zobowiązaniem i jeśli trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy pożyczki prywatne są bezpieczne, w tym przypadku nie zawsze udaje się to potwierdzić. Fakt, że w tym przypadku pożyczek prywatnych, finansowe wsparcie uzyskuje się szybko i przy minimum formalności, natomiast pożyczkobiorca podpisuje również dokument, zgodnie z którym w przypadku nieterminowej spłaty oraz natychmiastowego wypowiedzenia umowy, pożyczkodawcy prywatni mają prawo do egzekucji kwoty wskazanej na wekslu. Zazwyczaj jest to suma znacznie większa, niż sama kwota pożyczki.

Dlaczego pożyczki prywatne często nie wymagają sprawdzenia?

Jeśli spojrzysz na ranking pożyczek, zobaczysz, że większość firm, które udzielają pożyczek, nie wymaga żadnego potwierdzenia zdolności finansowej, a zobowiązania udzielane są tylko na dowód osobisty. Nie do końca jest to bezpieczna forma współpracy, wciąż dochodzi również do brania prywatnej pożyczki na osoby trzecie.

Firmie pozabankowej nie zależy na zaświadczeniach o dochodach, wkładzie własnym ani weryfikacji raportów BIK, ponieważ takie podmioty nie udzielają kredytów bankowych o znacznej wartości, a jedynie zobowiązania na niską kwotę. Co więcej, pożyczkobiorcy zobowiązują się do spłaty zobowiązania w krótkim terminie, a jeśli opóźniają regulowanie należności, nakładane są na nich często wysokie odsetki karne. Właśnie dlatego pożyczki prywatne są bezpieczne i z powodzeniem można je zaciągać, ale tylko z tych firmach pożyczkowych, które jednak weryfikują klientów i ustalają atrakcyjne, przede wszystkim opłacalne warunki współpracy. Ranking pożyczek bez problemu wskaże te, z którymi warto podjąć rzetelną współpracę.

Czy pożyczki prywatne są niebezpieczne?

Pożyczki prywatne nie są niebezpieczne, ale mogą wiązać się z nieopłacalnymi warunkami spłaty. Podstawą weryfikacji ofert powinien być zawsze ranking pożyczek, który porównuje propozycje różnych instytucji pozabankowych. Dzisiaj większość dobrych firm pożyczkowych funkcjonuje dokładnie tak samo jak banki, przy czym oferują zobowiązania znacznie szybciej i przy minimum formalności. Większość z nich to pożyczki prywatne online, o które można wnioskować za pośrednictwem internetu.

Pożyczkodawca prywatni mogą oferować naprawdę uczciwe warunki współpracy, należy jednak podejmować taką tylko z renomowanymi firmami pożyczkowymi, które działają na rynku usług finansowych od lat. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie opinii na temat tego, jak działają pożyczki prywatne, z którymi chce się podjąć współpracę. Firmie pozabankowej można zaufać, ale najpierw trzeba ją dokładnie zweryfikować.

Alternatywy dla pożyczki prywatnej „na już”

Pożyczkodawcy prywatni bardzo często okazują się „ostatnią deską ratunku” i oferują finansowe wsparcie osobom, które nie mogą już liczyć na kredyt w banku ze względu na brak zdolności kredytowej. Zdarza się, że pożyczki prywatne nie mają żadnej konkurencji i są jedyną opcją na oddłużenie. „Na już” można starać się o wsparcie od członków rodziny czy przyjaciół, jeśli ci dysponują nadwyżką finansową. Osoby, które figurują w bazach dłużników, z reguły nie mają zbyt wielu opcji do wyboru, natomiast w przypadku pożyczek prywatnych należy wskazywać zaletę, zgodnie z którą pieniądze mogą być dostarczane w naprawdę ekspresowym tempie, bo nawet w 15 minut.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Wyślij wniosek pożyczkowy

Kategoria:

Wyślij wniosek