Karencja kredytu — co to jest i jak długo może trwać okres karencji?

Karencja kredytu — co to jest i jak długo może trwać okres karencji?
DATA: 13 marca, 2023

Kredytobiorca, który zaciągnął zobowiązanie bankowe, musi spłacać miesięczne raty zgodnie z harmonogramem spłat, jaki wyznacza bank. Wynika to z umowy kredytowej i jest podstawą pozytywnej współpracy z instytucją bankową. Regularne płatności wpływają też korzystnie na historię kredytową klienta, która wzmacnia wypłacalność i wiarygodność kredytobiorcy oraz minimalizuje ryzyko kredytowe w przypadku zaciągania kolejnych kredytów. Warto jednak wiedzieć, że klient banku nie zawsze może przewidzieć swoją sytuację finansową, a ta może być różna, szczególnie przy zobowiązaniach zaciąganych na długi okres spłaty kredytu. W przypadku problemów z terminowym regulowaniem rat, z pomocą przychodzi karencja kredytu hipotecznego bądź gotówkowego. Co to jest i na czym polega karencja kredytu? Dowiedz się więcej już teraz.

Co to jest karencja kredytu?

Karencja spłaty kredytu przydaje się w sytuacji chwilowych problemów z utrzymaniem przez kredytobiorcę płynności finansowej. Warto z niej korzystać, aby nie generować przeterminowanych płatności, które negatywnie wpływają na historię kredytową. Co to jest karencja kredytu hipotecznego lub gotówkowego?

Na początku warto wyjaśnić, że każda rata kredytu składa się z dwóch części, kapitałowej oraz odsetkowej. Karencja spłaty kredytu jest zawieszeniem spłaty raty kapitałowej na określony czas, natomiast część odsetkowa musi być nadal regulowana. Trzeba jednak przyznać, że karencja daje szansę na poprawienie stanu domowego budżetu, a tymczasowe odciążenie od spłaty rat kapitałowych pozwala zachować stabilność finansową w portfelu klienta.

Okres karencji kredytu — co to jest?

Jeśli masz chwilowe problemy finansowe i chcesz ulżyć spłacie kredytu hipotecznego lub gotówkowego, korzystając z karencji, musisz wiedzieć, że takie zawieszenie spłaty rat kapitałowych zawsze odbywa się na konkretnych warunkach, które stawia bank.

Przede wszystkim kapitałową ratę kredytu mogą zawiesić ci kredytobiorcy, którzy dotychczas w pełni wywiązywali się z warunków kredytowych i regulowali należności wobec banku terminowo. Warunkiem banku może być też spłata rat kapitałowo-odsetkowych w wymaganej części, z reguły z karencji kredytu nie mogą korzystać nowi klienci oraz ci, którzy ze zobowiązania kredytowego korzystają od niedawna. Warunki zawieszenia spłaty kredytu hipotecznego czy spłaty kredytu gotówkowego są zawsze indywidualne i zależą od polityki współpracy konkretnej instytucji finansowej ze swoimi klientami.

Karencja spłaty kredytu hipotecznego bądź gotówkowego zaciągniętego z długim okresem spłaty ustalana jest indywidualnie przez każdy bank. Zgodnie z warunkami karencji, zawieszenie spłaty rat kredytowych w części kapitałowej może nastąpić w okresie od 1 miesiąca do nawet 60 miesięcy. Najczęściej to kredytobiorca decyduje o tym, na jaki czas ma zostać udzielona karencja spłaty kredytu, aby móc odzyskać pełną płynność finansową i nie trafić do baz dłużników.

Jak długo może trwać okres karencji kredytu?

Okres karencji kredytu hipotecznego bądź innego rodzaju jest różny i wynika z warunków, jakie stawia instytucja finansowa oraz potrzeb samego kredytobiorcy. Pod uwagę brane są możliwości spłaty kredytu przez klienta, ale również całkowity okres współpracy z bankiem czy zapisy zawarte w umowie kredytowej, a te jak wiadomo, mogą być różne. Najczęściej maksymalny okres karencji kredytu wynosi 60 miesięcy. Karencja spłaty kredytu może przysługiwać kredytobiorcy jednorazowo w całym okresie współpracy z instytucją bankową albo być udzielana kilka razy. Rozpatrzenie wniosku o karencję kredytu zależy od norm, jakie przyjmuje konkretna instytucja finansowa.

Co istotne, karencji w spłacie kredytu nie należy porównywać do wakacji kredytowych. Nazewnictwo tego rodzaju jest bardzo często mylone, chociaż istota tych możliwości odciążenia klienta jest inna. W przypadku wakacji kredytowych mówimy o zawieszeniu całej raty, nie tylko części kapitałowej, ale również odsetkowej. Nie ma jednak wątpliwości, że te dwa rozwiązania wykazują wiele korzyści, a do największych zalet zalicza się:

  • przywrócenie stabilnej sytuacji finansowej kredytobiorcy,
  • uniknięcie negatywnych wpisów w raportach BIK,
  • uniknięcie wdrożenia postępowania egzekucyjnego,
  • ochronę przed naliczaniem odsetek karnych za zwłokę w spłacie kredytu.

Prolongata — co to znaczy?

Kredytobiorcy, którzy z różnych przyczyn nie mogą skorzystać z karencji w spłacie kredytu, do dyspozycji mają inne możliwości, aby wdrożone zostało utrzymanie pozytywnej historii kredytowej. Zapobieganie problemom finansowym czy utracie płynności finansowej jest możliwe między innymi poprzez prolongatę. Prolongata jest zabiegiem możliwym zarówno w przypadku kredytów bankowych, jak i pożyczek pozabankowych, a jej istotą jest przede wszystkim wydłużenie okresu spłaty kredytu. Dzięki temu miesięczne koszty zobowiązania finansowego stają się mniejsze, ponieważ zostają rozłożone na większą liczbę rat.

Karencja kredytu — podsumowanie

Pamiętaj, że zarówno karencja spłaty kredytu, jak i prolongata nie oznaczają umorzenia płatności miesięcznych rat, są jedynie tymczasowym rozwiązaniem w sytuacji kiepskiej sytuacji finansowej kredytobiorcy. Inną możliwością na przejściowe kłopoty finansowe, aby uniknąć wpisu do BIK, może być kredyt konsolidacyjny, który łączy różne zobowiązania bankowe i pozwala uzyskać lepsze warunki ich spłaty. Ponadto, jeśli kredytobiorca korzystał już z karencji w spłacie kredytu, prolongaty czy innych możliwości pomocy w odzyskaniu dobrej sytuacji finansowej, do dyspozycji ma jeszcze kredyt refinansowy czy restrukturyzację kredytu. Negocjacje z bankiem nierzadko pozwalają na realizację zmiany układu spłaty rat czy wydłużenie terminu spłaty. Aby ratować zachwianą płynność finansową, kredytobiorca zawsze powinien dobierać opcje, jakie oferuje instytucja bankowa do własnych potrzeb i możliwości w spłacie zobowiązania. Chodzi przecież o to, aby kredyt hipoteczny lub gotówkowy był rzeczywistym wsparciem, a nie czynnikiem, który pogrąża finansowo klienta banku czy firmy pożyczkowej. Rozważ różne możliwości, uwzględnij, że zarówno karencja w spłacie kredytu, jak i wakacje kredytowe czy inne rozwiązania mają swoje zalety, ale również wady.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Wyślij wniosek pożyczkowy

Kategoria:

Wyślij wniosek