Finanse w związku – jak dzielić się pieniędzmi i wydatkami?

Finanse młodych małżeństw
DATA: 24 lutego, 2020

Decyzja o małżeństwie jest jedną z najważniejszych w życiu. Młodzi ludzie po ślubie stają przed ważnymi wyborami. Zaczynają planować wspólnie większe wydatki, jak na przykład kupno samochodu, czy rodzinną wycieczkę. Podpowiadamy, jak sfinansować je z głową. Jak wyglądają finanse w związku?


Organizacja domowego budżetu nie jest sprawą prostą, ale jest wykonalna. Aby skutecznie organizować domowe wydatki małżeństwa należy przestrzegać kilku ważnych zasad.

1.Rozmawiajcie o wydatkach

Młode małżeństwa powinny przed wszystkim rozmawiać o finansach. Dzięki omówieniu wydatków można uniknąć przykrych niespodzianek, a ponadto wybrać wspólnie właściwe produkty finansowe, z których chcemy skorzystać.

2. Kontrolujcie wydatki

Należy pamiętać, że w pierwszej kolejności należy opłacić rachunki, uregulować opłaty stałe. Młode małżeństwa powinny nie tylko spisywać swoje wydatki i przychody, ale również planować domowy budżet miesięczny. Nie zaszkodzi uważać na wydawanie drobnych kwot, które w ogólnym rozrachunku mogą pochłonąć znaczną część budżetu. W związku z tym warto brać ze sklepów paragony i ustalić sobie jeden dzień w tygodniu, kiedy będziemy spisywać wydatki, dzieląc je przy tym na kategorie.

3. Planujcie wspólnie

Zaplanowanie większego wydatku to sposób na kontrolę znacznego odpływu gotówki. Warto usiąść i wspólnie zastanowić się nad sensownością przeznaczenia określonej sumy pieniędzy na dany cel. Wydatek można ponadto zaplanować w czasie.

4. Miejcie stały wgląd

Młode małżeństwa mogą stworzyć jeden dokument, np. w programie Excel, w którym oboje małżonków będzie wpisywać swoje wydatki. To da obraz całości budżetu domowego i pozwoli mieć stały wgląd w rodzinne wydatki.

5. Systematycznie oszczędzajcie

Systematycznie odkładanie zaplanowanej sumy pieniędzy pozwoli zapewnić sobie poduszkę finansową, zapewniając gotówkę na „czarną godzinę” lub niespodziewane wydatki.

6. Pożyczajcie mądrze

Zdarza się, że młode małżeństwa potrzebują większej gotówki na już, by móc sfinansować ważne wydarzenia życiowe, pokryć koszt większych zakupów, wyjazdów lub rozwiązać przejściowe problemy. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas zaciągnięcie pożyczki. Okazuje się, że to wygodne i bezpieczne rozwiązanie pod warunkiem, że wybierze się uczciwego i sprawdzonego pożyczkodawcę. Takim jest KredytOK.

Problemy finansowe mogą zdarzyć się każdemu – wyższe rachunki, nagły przestój w pracy, przeprowadzka. Zastrzyk gotówki pozwoli dopiąć domowy budżet. Bywa, że zaproszenia na ważne uroczystości rodzinne, zaskakują nas niespodziewanie. Wydarzenia takie jak ślub, czy komunia dzieci wiążą się z koniecznością podarowania kosztownych prezentów. Do wydatków należy doliczyć też dojazd na uroczystość oraz zakup eleganckich ubrać.
Pierwsza pożyczka małżonków może być nie tylko odpowiedzią na sytuację kryzysową. To także najlepszy sposób na spełnienie marzeń. Zagraniczne wycieczki, specjalistyczny sprzęt sportowy, czy fotograficzne, upragnione kursy wiążą się ze sporymi wydatkami. Dzięki pożyczce spełnienie marzeń jest na wyciągnięcie ręki, a uzyskane pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Wyślij wniosek pożyczkowy

Kategoria:

Wyślij wniosek