Jak chronić swoje dane osobowe w sieci?

ochrona danych osobowych, bezpieczeństwo,
DATA: 20 czerwca, 2018

Wykorzystywanie danych osobowych w przestrzeni internetowej jest dziś rzeczą naturalną wynikającą ze sposobu życia, systemu pracy i korzystania z udogodnień technologicznych. Z drugiej strony cyberprzestrzeń bywa obszarem ataków hakerskich próbujących przechwycić i wykorzystać informacje o osobach prywatnych. Jak się przed tym uchronić?

Czym są dane osobowe?

Dane osobowe to wszelkie informacje umożliwiające zidentyfikowanie osoby fizycznej. Zatem są nimi, m.in:

  • Imię
  • Nazwisko
  • Adres
  • NIP
  • PESEL
  • DNA
  • Adres mailowy
  • Nr telefonu
  • Informacja o stanie konta
  • Adres IP komputera.

Część tych informacji znajduje się na dokumentach tj. dowód osobisty, prawo jazdy czy karta płatnicza.

Każda kradzież, zgubienie lub zostawienie dokumentów w niepożądanym miejscu wiąże się z narażeniem na wyciek informacji i wykorzystanie ich przez osobę do tego nieupoważnioną np. poprzez zaciągnięcie pożyczki albo opróżnienie konta bankowego.

Dlatego tego typu dokumenty powinny być szczególnie chronione przed osobami trzecimi, zwłaszcza gdy przebywamy w miejscach publicznych, w tłumie ludzi albo w podróży komunikacją publiczną, gdzie często nasza uwaga zostaje uśpiona i wykorzystana. Wystarczy jedynie chwila, by paść ofiarą złodzieja i narazić się na wyciek danych osobowych, które mogą skutkować przykrymi konsekwencjami.

Dane osobowe w sieci internetowej

Podobne niebezpieczeństwo czyha w sieci internetowej, gdzie hakerzy próbują coraz to nowszych metod na przechwycenie danych czy haseł dostępu. Stąd też ważnych jest kilka kwestii jak nielogowanie się do konta bankowego czy na pocztę mailową w niezabezpieczonej hasłem sieci, ogólnodostępnej dla wszystkich.

Internet służy nam coraz częściej do zakupów online, zamawiania usług, rejestrowania się, czy zgłaszania swojego udziału w wydarzeniu. To wiąże się niejednokrotnie z koniecznością wypełnienia formularza, czyli podania swoich danych i zaakceptowania regulaminów. Przed dokonaniem jakichkolwiek czynności warto sprawdzić wszystkie zapisy, mówiące o tym, w jakim zakresie i do jakich celów mają zostać wykorzystane przesłane przez nas informacje.

Zweryfikować warto również źródło pochodzenia oferty, na którą się decydujemy, prawdziwość strony internetowej czy oferenta. Jednym z kluczowych elementów dbania o swoją prywatność jest także korzystanie z legalnych programów i systemów antywirusowych, chroniących urządzenia elektroniczne przed atakami z zewnątrz.

Czujność i bezpieczeństwo

Internetowi oszuści chcący wyłudzić nasze dane stosują wiele technik, stąd też ostrożność w sieci to podstawa. Jedną z bardziej znanych ostatnio metod jest podszywanie się pod różnego rodzaju zaufane instytucje i przesyłanie wiadomości oraz załączników lub linków, po wejściu w które następuje przesył danych, którego osoba dokonuje nieświadomie.

Przed narażeniem swojej prywatności i niekontrolowanym przekazaniem danych osobowych dzieli nas czasem zaledwie kilka kliknięć, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Dlatego tak ważna jest czujność i zasada ograniczonego zaufania podczas codziennego korzystania z sieci internetowej.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Zadzwoń: +48699824397

Wyślij wniosek pożyczkowy

Kategoria:

Wyślij wniosek