Ile może zabrać komornik? Możliwości i ograniczenia w egzekucji komorniczej

komornik, co może komornik,
DATA: 8 maja, 2018

Co może zająć komornik? Jaką część wynagrodzenia? Czy może zająć otrzymywane świadczenia? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Dowiesz się, jaką część wynagrodzenia, emerytury można zająć w procesie egzekucji komorniczej oraz jakich środków zająć nie można.

Kim jest komornik?

Zawód komornika jest szczegółowo opisany w ustawie o komornikach sądowych. Ustawa ta wyjaśnia, że komornik „jest funkcjonariuszem publicznym działającym przy sądzie rejonowym, (…) podlega nadzorowi sądu oraz (…) prezesa sądu rejonowego, (…) przy wykonywaniu zadań kieruje się dobrem wymiaru sprawiedliwości oraz interesem publicznym.” (Dz.U. „Ustawa o komornikach sądowych” z  2018 r. rozdz. 1 art. 2).

Co może zająć egzekutor?

Działania komornika są określane egzekucją komorniczą i jest to ostateczne działanie, mające na celu odzyskanie zaległych należności dla wierzyciela. Komornik wykonuje czynności określone we wniosku o wszczęcie egzekucji, a także tytułu wykonawczego, który wydał sąd. W związku z czym komornik nie decyduje sam o zajmowanych środkach. To sąd i wierzyciel decydują o tym, co zostanie zajęte. Komornik może zająć sprzęt RTV i AGD, urządzenia elektryczne, pojazdy mechaniczne, wyposażenie mieszkania oraz nieruchomości (działki, domy, garaże). Komornik może zająć również ruchomość, która nie należy do dłużnika, ponieważ nie ma obowiązku sprawdzenia tego stanu rzeczy. W takim przypadku dłużnik powinien poinformować komornika o prawie osób trzecich do danego przedmiotu. Komornik może zająć nadpłatę podatku dochodowego, czyli tzw. zwrot podatku.

Czego nie może zająć komornik?

Przepisy prawa, aby uniknąć sytuacji pozostawienia dłużnika i jego rodziny bez środków do życia, jasno określają, czego nie może zająć wykonawca. Procesowi egzekucji komorniczej, nie mogą podlegać:

  • żywność i opał na okres jednego miesiąca,
  • niezbędne przedmioty domowe (np. ubranie, pościel) oraz ubrania wykorzystywane do pracy,
  • określona przepisami ilość trzody chlewnej, która jest niezbędna do wyżywienia rodziny, a także zapasy ściółki i paszy do następnych zbiorów,
  • narzędzia oraz przedmioty potrzebne do wykonywania pracy zarobkowej (poza pojazdami mechanicznymi),
  • wyroby medyczne i przedmioty lecznicze potrzebne przez 3 najbliższe miesiące,
  • przedmioty potrzebne do nauki oraz papiery osobiste,
  • części wynagrodzenia (w przypadku alimentów komornik nie może zająć 2/5 wynagrodzenia, a w pozostałych przypadkach nie może zająć połowy wynagrodzenia),
  • całego wynagrodzenia, jeśli wynagrodzenie jest niższe, niż wysokość płacy minimalnej,
  • emerytury i renty w wysokości 75% wartości minimalnej,
  • świadczenia i zasiłki (np. alimenty, zasiłek dla opiekunów, świadczenia rodzinne, także środki z 500 plus), wpływające na rachunek bankowy.

Jeżeli bank przeleje środki wolne od zajęcia komorniczego na konto egzekutora, należy powiadomić go o tym oraz skontaktować się z bankiem, ponieważ komornik nie ma możliwości sprawdzania pochodzenia wpływających środków. To bank weryfikuje, czy środki wpływające na konto komornika są zwolnione spod zajęć, czy też nie.

Postępowanie egzekucyjne nie jest niczym przyjemnym, ani dla dłużnika, ani dla jego rodziny. Dlatego zanim wykonawca pojawi się w Twoich drzwiach, warto rozważyć zaciągnięcie pożyczki, która umożliwi szybszą spłatę zaległego zobowiązania i pomoże stanąć na nogi, w trudnym dla Ciebie okresie. Dzięki szybkiej pożyczce oszczędzisz bliskim uczestniczenia w procesie egzekucyjnym oraz stresu, jaki by im w tym czasie towarzyszył.  Wygodne raty dopasowane do Twoich możliwości, będą dla Ciebie mniejszym obciążeniem niż rosnące koszty zaległego zadłużenia połączone z kosztami egzekucyjnymi. A jeśli liczba i wielkość rat już teraz Cię przytłacza, zawczasu skorzystaj z konsolidacji pożyczek, dzięki temu, możesz płacić jedną ratę i zmniejszyć koszty.

 

Źródło: www.sejm.gov.pl

Potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Wyślij wniosek pożyczkowy

Kategoria:

Wyślij wniosek