Krajowy Rejestr Dłużników (KRD) – jak sprawdzić siebie w KRD?

Krajowy Rejestr Dłużników (KRD) - jak sprawdzić siebie w KRD?
DATA: 23 września, 2022

Czy wiesz, że każda decyzja odmowna ze strony banku czy instytucji pozabankowej negatywnie wpływa na Twoją historię kredytową? Aby zapobiec takiej sytuacji, przed złożeniem wniosku o pożyczkę lub kredyt zawsze warto dokonać weryfikacji własnej zdolności kredytowej. Jednym z podstawowych czynników, jaki uwzględniany jest do analizy wiarygodności i wypłacalności potencjalnego klienta jest KRD. Sprawdź, co to jest Krajowy Rejestr Dłużników i jakich informacji udziela. Sprawdź siebie i upewnij się, że otrzymasz finansowe wsparcie.

Krajowy Rejestr Długów (KRD) – co to jest?

KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów funkcjonuje w Polsce od 2003 roku. Jest jedną z baz, która dostarcza informacji dotyczących dłużników, zarówno osób fizycznych, jak i firm. Właśnie dlatego stanowi podstawę weryfikacji zdolności kredytowej potencjalnego klienta banku czy firmy pożyczkowej. Dzięki zawartym w bazie informacjom instytucje finansowe mogą łatwo ocenić zachowanie pożyczkobiorcy lub kredytobiorcy względem spłaty kolejnego zobowiązania.

Co ciekawe, KRD nie jest jedyną bazą, która gromadzi dane o klientach banków i firm pożyczkowych. Do dyspozycji jest również BIK (Biuro Informacji Kredytowej) czy BIG Erif. Warto wiedzieć, że poszczególne instytucje bankowe oraz pozabankowe mogą korzystać z kilku z nich w ramach weryfikacji wypłacalności każdego potencjalnego klienta.

Informacje przechowywane w Krajowym Rejestrze Długów

W przeciwieństwie do bazy BIK, w KRD można znaleźć tylko negatywne informacje, które dotyczą spłaty innych zobowiązań przez przyszłego klienta. KRD gromadzi przede wszystkim dane, które dotyczą opóźnień w płatnościach miesięcznych rat oraz przeterminowanych należności. Jeśli osoba prywatna lub firma figuruje na liście KRD, oznacza to, że nie radzi sobie z utrzymaniem płynności finansowej, ma problemy z zarządzaniem własnym budżetem i wymaga wdrożenia skutecznego procesu oddłużania.

Co istotne, w bazie KRD nie znajdują się pozytywne dane dotyczące regulowania zaciągniętych zobowiązań. To lista dłużników, która niekorzystnie wpływa na wizerunek potencjalnych klientów firm pożyczkowych czy banków.

Kto może trafić na listę KRD?

Na listę KRD trafiają dłużnicy, którzy nie radzą sobie z terminowymi płatnościami. W przypadku osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, aby trafić do bazy dłużników, zadłużenie musi wynosić co najmniej 200 złotych, natomiast w przypadku firm, wysokość długów to nie mniej niż 500 złotych. Płatność musi być przeterminowana przynajmniej 60 dni.

Informacje, które figurują w KRD, dotyczą nie tylko niespłacanych rat kredytów czy pożyczek pozabankowych. To również dane mówiące o nieuregulowanych mandatach, rachunkach za media, opłatach administracyjnych, telekomunikacyjnych i inne, które są wymagane zgodnie z umową, jaką podpisał dłużnik.

KRD — sprawdzenie siebie w bazie krok po kroku

Jeśli chcesz sprawdzić swoją sytuację finansową, zweryfikować swoją historię kredytową albo upewnić się, że nie ciąży na Tobie niechciana szybka pożyczka, którą ktoś zaciągnął na Twoje dane, możesz to zrobić zupełnie za darmo. KRD sprawdź bezpłatnie raz na 6 miesięcy za pomocą weryfikacji danych z dowodu osobistego albo dokonując przelewu weryfikacyjnego na kwotę 1 złotych.

KRD — sprawdź siebie w kilku prostych krokach:

  • wejdź na oficjalną stronę www KRD (www.krd.pl),
  • kliknij „Panel klienta”,
  • załóż konto,
  • wypełnij formularz,
  • zaakceptuj regulamin,
  • potwierdź prawidłowość danych osobowych,
  • dodaj skan swojego dowodu osobistego,
  • zaloguj się na swoje konto,
  • wejdź w zakładkę „Sprawdzanie”, aby dowiedzieć się, czy figurujesz na liście dłużników KRD,
  • pobierz raport. Z raportu dowiesz się, czy jesteś w KRD oraz, czy dopisane są do niego nowe informacje o Twoich długach.

KRD — sprawdzanie danych a pakiety

Raz na 6 miesięcy możesz całkowicie za darmo sprawdzić:

  • czy jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Długów?
  • czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy ktoś wykorzystywał Twój PESEL i ile razy?
  • wiarygodność firm.

Jeśli raporty mają być generowane częściej niż raz na 6 miesięcy, można wykupić specjalne pakiety. Za 6,90 złotych sprawdzisz, czy jesteś w KRD w dowolnym momencie, tyle samo kosztuje informacja o wykorzystaniu numeru PESEL przez osoby trzecie. 249 złotych trzeba zapłacić za możliwość weryfikacji wiarygodności firmy, a 89 złotych za opcję dopisania do KRD dłużnika.

Krajowy Rejestr Dłużników — jak sprawdzić kogoś innego?

Zastanawiasz się, jak sprawdzić dłużnika za darmo? Okazuje się, że osoby prywatne nie mogą generować raportów KRD, które dotyczą innych osób prywatnych, a dane o ewentualnym zadłużeniu są poufne. Taka weryfikacja może odbyć się natomiast po uzyskaniu od dłużnika specjalnego upoważnienia.

Firmy, które chciałyby uzyskać możliwość sprawdzania swoich partnerów biznesowych czy kontrahentów, powinny wykupić specjalny pakiet „Biznes”. Dzięki niemu zyskują opcję weryfikacji wiarygodności oraz wypłacalności innych działalności gospodarczych, z których podejmują albo mają zamiar podjąć współpracę. Taka możliwość minimalizuje ryzyko podejmowania współpracy biznesowej, która mogłaby być niekorzystna finansowo, a w efekcie zaburzyć funkcjonowanie wierzyciela.

Czy pożyczka bez sprawdzania baz jest możliwa?

Warto wiedzieć, że każdy bank dokładnie weryfikuje zdolność kredytową swojego potencjalnego klienta, a oprócz sprawdzania wysokości osiąganych dochodów, podstawą analizy jego wypłacalności są właśnie raporty baz dłużników. Efektem jest brak możliwości współpracy z instytucją bankową, jeśli osoba prywatna lub firma opóźnia spłatę miesięcznych rat albo ma na swoim koncie przeterminowane należności.

Wszyscy, którzy potrzebują finansowego wsparcia, ale nie mają szans na współpracę z bankiem, mogą ubiegać się o szybkie pożyczki. O ile weryfikacja wiarygodności oraz wypłacalności przyszłego klienta również w tym przypadku jest obowiązkowa, to jednak trzeba przyznać, że wiele instytucji pozabankowych podchodzi do tych kwestii bardziej liberalnie. Figurowanie na liście KRD nie zawsze przekreśla szansę na uzyskanie „zastrzyku gotówki”, istnieje bowiem możliwość dodatkowego zabezpieczenia, które minimalizuje ryzyko niewypłacalności klienta.

Pewne jest, że bez względu na rodzaj zobowiązania finansowego, osoby prywatne oraz firmy powinny na tyle sprawnie zarządzać własnym budżetem, aby niwelować ryzyko wpisów na listę dłużników KRD. Decyzja o zaciągnięciu kredytu lub szybkiej pożyczki musi być zawsze podejmowana racjonalnie, a klient powinien mieć pewność w zakresie regularnej spłaty miesięcznych rat.

Nie ma jednak wątpliwości, że baza KRD jest wielce pomocna, zarówno dla instytucji finansowych, jak i osób prywatnych oraz firm. Pełni różne funkcje, przede wszystkim pozwala uniknąć decyzji odmownej, poprawić zdolność kredytową, uchronić przed współpracą z nieuczciwym kontrahentem czy udzielić zobowiązania finansowego niewypłacalnym klientom.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Wyślij wniosek pożyczkowy

Kategoria:

Wyślij wniosek