25 lat na rynku
Chcę pożyczkę

Kiedy nie zgadzać się na poręczenie pożyczki?

Poręczenie pożyczki wiąże się z  przyjęciem odpowiedzialności finansowej za pożyczkę, którą bierze ktoś inny. Nie każdy wie, że w razie problemów pożyczkobiorcy ze spłatą to właśnie poręczyciel, będzie musiał spłacać zaciągnięty przez kogoś innego dług. Aby zminimalizować ryzyko warto ustalić umowę, która w pewnym stopniu zabezpieczy nas przed negatywnymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi. Zobaczmy, jak bezpiecznie zostać poręczycielem i kiedy nie warto godzić się na udzielenie poręczenia.

Poręczenie pożyczki to nic innego jak zobowiązanie żyranta w stosunku do wierzyciela. Wówczas w umowie wskazuje się dane poręczyciela, który jest tzw. gwarantem pożyczki i staje się współdłużnikiem solidarnym. Poręczenie pożyczki może być ratunkiem dla osoby, która w przeszłości nie spłacała w terminie rat kredytu czy pożyczki. Takie osoby mogą starać się o pożyczkę ponownie, lecz podstawowym wymogiem jest posiadanie poręczyciela.

Kto odpowiada za dług?

Gwarant podczas podpisania umowy przyjmuje na siebie część odpowiedzialności, a co za tym idzie w razie niespłacania pożyczki przez pożyczkobiorcę, będzie musiał pokryć część kwoty ustalonej w umowie pożyczki. Na początku określa się kwotę, za jaką będzie odpowiadać poręczyciel. Mało kto wie, że nie trzeba żyrować całej kwoty – a to bardzo istotna informacja. Często istnieje możliwość ustalenia czasu trwania poręczenia, a gdy termin minie, poręczyciel nie będzie już odpowiedzialny za dług swoim majątkiem.

Czy zawsze powinniśmy się zgadzać na poręczenie pożyczki? Z pewnością nie. Na poręczenie nie powinniśmy się zgadzać w przypadku, kiedy chcemy starać się o kredyt lub pożyczkę, a bycie poręczycielem może negatywnie wpłynąć na naszą zdolność kredytową. Dopóki pożyczka nie zostanie spłacona, nasza zdolność kredytowa, będzie niższa. Ma to szczególnie duży wpływ na pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku, gdy staramy się o kredyt hipoteczny na mieszkanie.
Nie poręczajmy pożyczki, kiedy wiemy, że osoba, która nas o to prosi może mieć problem z jej spłatą. Nie gódźmy się na to, gdy pożyczkobiorca ma niestabilną pracę lub w przeszłości miał problemy ze spłatą rat pożyczki. Jeżeli coś pójdzie nie tak to poręczyciel, będzie musiał spłacać pożyczkę, co na pewno nie będzie powodem do radości.

Poręczyciel musi spłacać cudzy dług, kiedy wierzyciel spóźnia się ze spłatą swojego długu. W takim wypadku od razu powinniśmy spłacić ratę, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji prawnych w stosunku do naszej osoby. O konieczności spłaty powinien nas poinformować wierzyciel, zgodnie z zapisami kodeksu cywilnego. Przed wzięciem pożyczki lub decyzją o udzieleniu komuś poręczenia, warto poczytać na ten temat w internecie na przykład na stronie firm pożyczkowych. Jeśli będziemy wiedzieć, kiedy nie zgadzać się na poręczenie pożyczki, będziemy mogli sprawniej i efektywniej zarządzać domowym budżetem i nie narazimy się na negatywne konsekwencje prawne, czy zadłużenie.

Jak się zabezpieczyć jako poręczyciel?

Po pierwsze negocjujmy kwotę pożyczki, za którą odpowiadamy. W wielu przypadkach można się dogadać i wynegocjować np. odpowiedzialność do wysokości pożyczonego kapitału bez odsetek. Warto wynegocjować czas obowiązywania poręczenia – np. parę miesięcy. Po upływie terminu można, będzie zostać zwolnionym z ponoszenia odpowiedzialności. Ustalmy system informowania w przypadku zaprzestania spłaty zobowiązania, co pozwoli nam na reakcję i zapobiegniecie naliczaniu odsetek za opóźnienie. My jako poręczyciele – współodpowiedzialni za zaciągnięcie długu musimy wiedzieć, kiedy ze spłatą pożyczki dzieje się coś niedobrego.

Pamiętajmy, że bycie żyrantem to ważna decyzja, która może mieć poważne konsekwencje i należy dobrze ją przemyśleć. Mimo dobrych chęci nie należy kierować się tu emocjami ale działać rozważnie i w sposób przemyślany.

Może cię zainteresować

żyrowanie pożyczki

Pożyczka z żyrantem (poręczycielem). Czy żyrowanie może być niebezpieczne?

Zabezpieczeniem pożyczki może być w pewnych przypadkach poręczenie udzielone przez osobę trzecią, która zwana jest poręczycielem lub żyrantem. Jak przebiega żyrowanie pożyczki? Na co zwrócić uwagę, jeśli ktoś prosi nas abyśmy zostali żyrantem? Czy to jest ryzykowne?
długi, spłata zobowiązań, pożyczka ok

Kiedy ponosimy odpowiedzialność za długi partnera?

Decydując się na życie z drugą osobą po pewnym czasie pojawiają się wspólne wydatki, rachunki, oszczędności. Związek małżeński to wspólne zarządzanie budżetem, ale również odpowiedzialność za finansowe poczynania drugiej osoby. Jak się ustrzec przed długami partnera i odpowiedzialnością za nie?
pożyczka z gwarantem

Czym jest pożyczka z gwarantem? Czy warto ją zaciągnąć?

Nie masz szans na współpracę z bankiem? Wykazujesz niewystarczającą zdolność kredytową albo posiadasz zadłużenie, które negatywnie wpływa na Twoją historię kredytową? Jeśli potrzebujesz finansowego wsparcia, możesz ubiegać się o pożyczkę z gwarantem. Czym jest tego rodzaju zobowiązanie, kim jest poręczyciel, jak odbywa się udzielenie pożyczki z tego rodzaju dodatkowym zabezpieczeniem? Kompendium wiedzy w tym zakresie zostało przedstawione poniżej. Przeczytaj koniecznie, może okazać się, że pożyczka z gwarantem jest Twoją "ostatnią deską ratunku" w obliczu tzw. czarnej godziny lub niespodziewanych wydatków.
Czym jest gwarancja bankowa

Czym jest gwarancja bankowa i jak ją uzyskać?

Coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z usług instytucji finansowych w celu realizacji różnego rodzaju inwestycji, dzięki którym mogą się rozwijać. O ile podstawową formą wsparcia ze strony banków są kredyty, a ze strony instytucji pozabankowej pożyczki gotówkowe, o tyle dzisiaj firmy, jak i osoby fizyczne mogą korzystać również z innej formy pewnego rodzaju finansowego zabezpieczenia. Mowa o gwarancji bankowej. Dowiedz się, czym jest gwarancja bankowa, kto może ją uzyskać, jakie są rodzaje gwarancji bankowych i czym gwarancja bankowa różni się od poręczenia.
Wyślij wniosek