Spis treści
Zakup mieszkania, budowa domu, generalny remont czy zmiana samochodu wiążą się ze sporym wydatkiem. Na co nie każdy może sobie pozwolić. Wtedy z pomocą przychodzą banki i instytucje pożyczkowe oferujące wsparcie finansowe. Nie każdy pożyczkobiorca zdaje sobie jednak sprawę z tego, jaka jest jego zdolność kredytowa. Jej weryfikacja to pierwsza czynność, jakiej dokonują banki przed przyznaniem kredytu. By samemu móc to sprawdzić wystarczy zalogować się do BIK.
Czym jest BIK?
Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która zbiera i przetwarza dane na temat zobowiązań finansowych zaciąganych przez klientów banków, czy firm pożyczkowych. W ten sposób zebrane informacje tworzą obraz sytuacji zadłużeniowej klienta i pomagają bankom w podjęciu decyzji o przydzieleniu kredytu. BIK rejestruje, czy osoba, która zaciągnęła kredyt spłaca go terminowo wedle określonego harmonogramu, czy powstały jakieś zaległości.
Jak czytać raport BIK?
Raport BIK to czytelne i proste w przekazie zestawienie opisujące historię kredytową danej osoby. Do zestawienia spływają informacje dotyczące wysokości poszczególnych rat spłacanego zadłużenia, rodzaju udzielonego kredytu, daty zaciągnięcia pożyczki oraz jej całkowitej sumy i rodzaju waluty. W Biurze Informacji Kredytowej oprócz informacji na temat zaległości w spłacaniu rat, odnotowywane są także dane dotyczące podjętych działań windykacyjnych, czy egzekucji komorniczej.
W raporcie dostępna jest ponadto sekcja pozwalająca poznać swoją ocenę punktową, a to nic innego jak oszacowanie sytuacji kredytowej, na postawie, której można wywnioskować jakie są nasze szanse na wzięcie kolejnego kredytu. Zestawienie to doskonały sposób na zweryfikowanie swojej sumienności płacenia zobowiązań pieniężnych i zwiększenie dyscypliny finansowej, tak by stać się w przyszłości rzetelnym i wiarygodnym pożyczkobiorcą.
Wszystkie informacje pochodzą z instytucji finansowych, które przekazują dane do BIK. Informacje aktualizowane są w ciągu maksymalnie 7 dni. Każda osoba zainteresowana poznaniem historii swoich zobowiązań kredytowych może pobrać raport BIK i sprawdzić, kiedy może pójść po kolejną pożyczkę.
Jak pobrać raport?
Wystarczy założyć konto na portalu BIK, co zajmuje zaledwie kilka minut. Rejestracja zaczyna się od wypełnienia formularza z danymi osobowymi jak imię nazwisko, nr dowodu osobistego oraz numer PESEL. Następnie należy potwierdzić swoją tożsamość korzystając z jednej z dwóch możliwych opcji: skan dokumentu tożsamości, który jest najszybszą metodą lub odebranie listu poleconego, w którym znajduje się kod weryfikacyjny.
To jednak może potrwać nawet do kilku dni. Po otrzymaniu maila z linkiem weryfikacyjnym należy zalogować się do serwisu ustanawiając hasło dostępu. Po zatwierdzeniu oferty i uiszczeniu odpowiedniej opłaty można wygenerować raport pojedynczo, co wiąże się z opłatą 39 zł, lub wybrać pakiet 12 raportów z usługami dodatkowymi w cenie 99 zł na okres roku.
Potrzebujesz dodatkowej gotówki?
Kategoria: Blog OK