Wyłudzenie kredytu — jak można mu zapobiegać?

Wyłudzenie kredytu — jak można mu zapobiegać?
DATA: 5 kwietnia, 2023

Czy wiesz, że każdego dnia dochodzi do nawet 25 wyłudzeń kredytów? To właśnie kradzież danych jest największą zmorą Polaków, biorąc pod uwagę bankowość. Okazuje się, że niepowołane do tego osoby trzecie pomimo licznych zabezpieczeń systemowych instytucji bankowych i pozabankowych mogą wziąć na nasze dane osobowe kredyt lub pożyczkę pozabankową. Dowiedz się, czym jest wyłudzenie kredytu, jakie dane potrzebne są złodziejom do wyłudzenia kredytu, jak zastrzec dowód osobisty i zapobiegać tego rodzaju przestępstwom? Poznaj również sposoby, dzięki którym dowiesz się, czy na Twoje dane ktoś dopuścił się zaciągnięcia zobowiązania finansowego.

Kiedy mówimy o wyłudzeniu kredytu?

Wyłudzenie pieniędzy z banku lub firmy pożyczkowej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej następuje wtedy, kiedy osoba trzecia wykorzystuje do tego Twoje dane osobowe bez Twojej wiedzy i zgody. Taki czyn podlega karze ograniczenia wolności lub karze pozbawienia wolności. Jednocześnie należy liczyć się z tym, że udowodnienie przestępstwa oszustwa tego rodzaju jest wciąż trudne do udowodnienia, a sprawcy posługujący się cudzym mieniem, w tym wypadku danymi innej osoby bardzo często są nieuchwytni. Coraz częściej dochodzi do wyłudzeń kredytów i pożyczek online, czyli za pośrednictwem internetu.

Jakie dane są potrzebne do wyłudzenia kredytu?

Przestępstwo oszustwa w zakresie wyłudzenia kredytu bądź pożyczki jest możliwe, jeśli sprawca posiada tzw. wrażliwe dane osoby pokrzywdzonej. Zdarza się, że firmy pożyczkowe spotykają się z próbą wyłudzenia zobowiązania finansowego na dane, takie jak:

  • imię i nazwisko,
  • data urodzenia,
  • adres zamieszkania,
  • seria i numer dowodu tożsamości,
  • numer PESEL,
  • dane teleadresowe jak numer telefonu i e-mail.

Największe ryzyko wyłudzenia pożyczki na nasze dane następuje w przypadku działalności firm pozabankowych, które udzielają zobowiązania finansowe tylko na sam dowód osobisty. Na szczęście w dzisiejszych czasach większość banków i instytucji pożyczkowych wdraża dodatkowe systemy zabezpieczeń oraz weryfikacji klienta, dzięki którym wyłudzenie pożyczki czy kredytu staje się niemożliwe. Aby środki finansowe nie trafiały w niepowołane ręce na cudze dane, zachodzi konieczność potwierdzenia tożsamości, na przykład poprzez wysłanie przelewu weryfikacyjnego. Oszustwo kredytowe realizowane w instytucjach finansowych, takich jak banki w większości przypadków również zostaje udaremniane, najczęściej poprzez wykorzystanie alertów BIK, jakie wdraża Biuro Informacji Gospodarczej.

Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu?

Aby zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu, można zastosować tzw. zastrzeżenie kredytowe. To dobra opcja, jeśli nie zamierzasz korzystać z finansowego wsparcia ze strony banków czy firm pożyczkowych. Dokumenty zastrzeżone blokują możliwość wzięcia zobowiązania na zawarte w nich dane aż do momentu, w którym samodzielnie nie zniesiesz takiej blokady.

Ponadto zalecana jest szczególna ostrożność w zakresie dysponowania danymi wrażliwymi w sieci. Ofiarą wyłudzenia kredytu lub pożyczki może paść osoba, która wypełnia wymagane pola w nieuczciwej ankiecie online, klika w linki od niewiarygodnego źródła czy padła ofiarą ataku hakerskiego, na przykład poprzez e-mail. Aby zminimalizować ryzyko oszustwa, jakim jest wyłudzenie pieniędzy przez internet, zawsze pilnuj swoich dokumentów, nie publikuj zdjęć swoich dokumentów w sieci, chroń hasła i korzystaj z tylko zaufanych stron www.

Jak zablokować możliwość wzięcia kredytu?

Wystarczy, że masz aktywne alerty BIK, aby wyłudzenie kredytu przez internet nie było możliwe. System zastrzeżenia kredytowego będzie blokował wszystkie wnioski kredytowe oraz o pożyczkę aż do momentu, w którym nie wyłączysz alertów Biura Informacji Kredytowej.

Podejrzenie wyłudzenia danych osobowych — co z tym zrobić?

Regularnie sprawdzaj, czy Twoje wrażliwe dane są bezpieczne. Jeśli podejrzewasz, że osoba trzecia mogła wyłudzić pożyczkę lub kredyt na Twoje dane, dokonaj weryfikacji raportu BIK. Właśnie w nim znajdują się wszystkie informacje o Twoich współpracach z bankami i instytucjami pozabankowymi.

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Zastanawiasz się, jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt? Musisz wiedzieć, że sama weryfikacja raportu BIK może okazać się niewystarczająca. Aby mieć pewność, że próba wyłudzenia pieniędzy nie miała miejsca albo nie powiodła się, skorzystaj również z innych raportów. O darmowy dostęp możesz wnioskować w instytucjach, takich jak:

  • Biuro Informacji Kredytowej,
  • Biuro Informacji Gospodarczej,
  • Krajowy Rejestr Długów,
  • ERIF Biuro Informacji Gospodarczej.

Gdzie zgłosić próbę wyłudzenia pieniędzy?

Zarówno wyłudzenie danych osobowych, jak i wyłudzenie pieniędzy poprzez pożyczkę bądź kredyt to przestępstwo. Jeśli masz pewność, że sprawca zamierzał lub dokonał wyłudzenia zobowiązania finansowego na Twoje dane, natychmiast zgłoś ten czyn na policji. Koniecznie zablokuj też swoje dane (telefonicznie, osobiście lub poprzez bankowość elektroniczną) w Systemie Dokumentów Zastrzeżonych, nad którym nadzór sprawuje Związek Banków Polskich i skontaktuj się z instytucją, taką jak firma pożyczkowa czy bank, która rozpoczęła współpracę z oszustem.

Niestety, nie ma w pełni skutecznych sposobów, które pozwolą nam uchronić się przed przestępstwem w ramach wyłudzenia kredytów na nasze dane, natomiast we współpracy z firmami pożyczkowymi i bankowymi udaje się skutecznie minimalizować takie ryzyko.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Wyślij wniosek pożyczkowy

 

Kategoria:

Wyślij wniosek