Zgubiony dowód osobisty — co robić i jak uchronić się przed konsekwencjami?

Zgubiony dowód osobisty
DATA: 25 września, 2023

Zgubiony dowód osobisty to poważna sprawa i niestety taka sytuacja może zdarzyć się każdemu z nas. Sprawdź, co zrobić w przypadku utraty dokumentu. Jak zastrzec zgubiony dowód osobisty i w jakich instytucjach powinno odbyć się zastrzeżenie dokumentu. Dowiedz się, dlaczego trzeba zgłaszać utratę dowodu osobistego. Pamiętaj, że bagatelizowanie takiej zguby może mieć poważne i jakże przykre konsekwencje. Poznaj sposoby, dzięki którym zgubienie dowodu osobistego nie będzie życiową tragedią.

 

Jakie konsekwencje może nieść ze sobą utrata dowodu osobistego?

 

Zgubienie dowodu osobistego zawsze generuje ogromny stres, tyle się przecież słyszy o wyłudzeniach i nielegalnym posługiwaniem się takim dokumentem tożsamości przez niepowołane do tego osoby trzecie. Czy rzeczywiście musisz martwić się zagubionym dowodem osobistym?

 

Zaciągnięcie kredytu lub pożyczki na dane z dowodu

 

Zaciągnięcie przez osobę trzecią kredytu bankowego na Twój dowód osobisty, który zgubiłeś, wcale nie jest takie proste. Musisz wiedzieć, że instytucje bankowe dokładnie weryfikują dane swoich kredytobiorców. Analizują nie tylko wniosek kredytowy i dane z dowodu osobistego, ale również raport BIK czy wpływy na konto bankowe.

W przypadku zgubienia dowodu osobistego również zaciągnięcie pożyczki pozabankowej przez oszusta nie będzie łatwe. Jak potwierdza ekspert z KredytOK firmy pożyczkowe sprawdzają nie tylko elektroniczny wniosek o szybką pożyczkę i weryfikują dane z dowodu osobistego. Dodatkowym zabezpieczeniem przed sytuacją wyłudzenia zobowiązania pożyczkowego na nie swoje dane jest również przelew weryfikacyjny, który musi zostać zrealizowany przez właściciela dokumentu tożsamości.

 

Zakupy na raty na właściciela dowodu

 

W przypadku zakupów na raty na właściciela dowodu osobistego sprawa nie jest już taka prosta. Musisz zastrzec dowód osobisty, jeśli ten zaginął, ponieważ istnieje ogromne ryzyko, że osoba trzecia będzie chciała z niego w sposób nielegalny skorzystać właśnie w celu nabycia dóbr czy usług na raty. Warto wziąć pod uwagę, że sprzedawcy nie zawsze dokładnie sprawdzają, do kogo należy dowód osobisty i czy przekazywane przez chętnego kupna na raty dane są właściwe. Do takich wyłudzeń dochodzi najczęściej i są one odnotowywane w naprawdę dużej skali.

 

Wynajęcie mieszkania

 

Wynajęcie mieszkania na Twój dowód osobisty przez osobę trzecią raczej nie będzie możliwy. Każdy właściciel nieruchomości chce dokładnie sprawdzić, kto będzie korzystać z jego mieszkania, więc weryfikuje dane z dokumentu tożsamości. Do umowy najmu nieruchomości najczęściej potrzebny jest skan dowodu osobistego ze zdjęciem, a sama umowa jest podpisywana bezpośrednio. Zdarzają się jednak przypadki wyłudzenia wynajmu nieruchomości przez osobę trzecią, dlatego po utracie dowodu osobistego czym prędzej dokonaj zastrzeżenia tego dokumentu.

 

Co robić w przypadku zgubienia dowodu osobistego?

 

Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego utratę dowodu osobistego w każdym przypadku zgłoś do odpowiednich instytucji, a sam dokument tożsamości zastrzeż lub zawieś. Dzięki temu zabezpieczysz się przed przykrymi konsekwencjami, jakie mogą się zdarzyć, jeśli dowód osobisty zaginął i wpadł w ręce oszustów. Zgubienie dowodu osobistego powinno skłonić Cię do podjęcia natychmiastowych i ważnych kroków. Sprawdź, co musisz zrobić po zgubieniu dowodu osobistego.

 

Zastrzeżenie dowodu osobistego w banku

 

Zgubienie dowodu osobistego warto zgłosić w banku, aby zapobiec ewentualnym wyłudzeniom kredytów. Weź pod uwagę, że oszust może chcieć nie tylko zaciągnąć zobowiązanie finansowe na Twoje dane, ale również założyć konto bankowe, co jest znacznie łatwiejsze.

Aby zastrzec dowód osobisty w banku, najlepiej udać się do oddziału instytucji bankowej. Coraz częściej jest możliwe również zastrzeżenie dowodu osobistego przez telefon albo poprzez specjalnie dedykowany formularz elektroniczny.

Możesz zastrzec dowód osobisty w dowolnym banku i w dowolnej placówce. Nie musi to być instytucja bankowa, z którą współpracujesz, masz zaciągnięty kredyt czy założone konto bankowe. Bank zobowiązany jest wprowadzić dane z zagubionego dowodu do systemu „Dokumenty Zastrzeżone” i taka informacja będzie dostępna dla wszystkich instytucji bankowych i pozabankowych.

 

Zgłoszenie na policję

 

Zgłoszenie utraty dowodu osobistego na policji nie zawsze jest konieczne. Jeśli zgubiłeś dokument tożsamości, nie musisz tego robić. Zgłoszenie utraty dowodu osobistego na policji jest konieczne tylko w przypadku jego kradzieży.

Co ważne, jeśli nastąpiła kradzież dokumentu tożsamości, utracony dowód musi zostać zgłoszony na policji, ponieważ zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa. W ten sposób możesz też szybko unieważnić dowód osobisty, aby nikt nie mógł się nim posługiwać. W takim przypadku nie musisz już zgłaszać utraty dokumentu w urzędzie gminy.

 

Zawiadomienie urzędu i wyrobienie nowego dowodu

 

Aby zastrzec dowód osobisty w urzędzie gminy, możesz udać się do siedziby tej instytucji albo wykonać zastrzeżenie dowodu osobistego przez Internet — służy do tego profil zaufany. Zastrzeżenie dowodu osobistego sprawi, że dowód zostanie unieważniony, czyli nie będzie można się nim posługiwać, a właściciel powinien wyrobić nowy dokument.

Jeśli doszło do zgubienia dowodu osobistego, ale masz jeszcze nadzieję na jego odnalezienie, możesz zgłosić prośbę o czasowe zawieszenie dowodu osobistego w urzędzie. Dzięki temu do czasu jego odnalezienia dokument nie będzie ważny. Z zawieszenia dowodu osobistego w urzędzie mogą korzystać osoby, których tego rodzaju dokumenty tożsamości zostały wydane po 4 marca 2019 roku.

A co zrobić w sytuacji, w której zgubienie dowodu osobistego nastąpiło poza granicami Polski? Należy niezwłocznie udać się do konsulatu, a konsul anuluje dokument w rejestrze dowodów osobistych. Jeśli dowód osobisty jest Twoim jedynym dokumentem tożsamości, w konsulacie istnieje możliwość wyrobienia nowego dokumentu w trybie przyspieszonym. Ewentualnie możesz posługiwać się również paszportem, jeśli taki posiadasz i masz przy sobie. Pamiętaj, że unieważnienie dowodu osobistego automatycznie sprawia, że po odnalezieniu dokumentu nie możesz się nim posługiwać. Dokumenty zastrzeżone stają się nieważne.

 

Jak zabezpieczyć się na przyszłość?

 

Przede wszystkim zawsze trzymaj dokument tożsamości w dobrze zabezpieczonym miejscu, aby zastrzeżenie dowodu osobistego nie było konieczne. Nie dopuszczaj do sytuacji, w której dokument zostanie zgubiony lub skradziony. Nie trzymaj dowodu w luźnej kieszeni spodni, podczas aktywności fizycznej najlepiej przechowuj go w specjalnej saszetce. Taka zabezpieczy też dokument przed zniszczeniem, uszkodzenie dowodu również może wymagać wyrobienia nowego dokumentu.

Aby utracone dokumenty tożsamości nie stanowiły większego problemu i nie wywoływały stresu, zabezpiecz się na przyszłość. Wykorzystaj na przykład alerty BIK, dzięki którym dowiesz się, że niepowołana osoba trzecia chciała posłużyć się Twoimi danymi w celu wyłudzenia zobowiązania finansowego.

 

Alerty BIK

 

Załóż konto w Biurze Informacji Kredytowej i aktywuj alerty BIK. Dzięki temu zostaniesz natychmiast powiadomiony o próbie wyłudzenia kredytu na Twoje dane. Możesz również skorzystać z zastrzeżenia kredytowego BIK czy opcji Bezpieczny Pesel.

 

Jaki jest koszt nowego dowodu osobistego?

 

Wyrobienie nowego dokumentu tożsamości nie jest skomplikowane. Wystarczy, że wypełnisz odpowiedni wniosek i dołączysz zdjęcie o wymaganym rozmiarze. Za nowy dowód osobisty nie zapłacisz nic, ten dokument wydawany jest za darmo.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Wyślij wniosek pożyczkowy

 

Kategoria:

Wyślij wniosek