Spis treści
Potrzebujesz szybko finansowego wsparcia? Nie masz czasu na przedłużające się procedury, jakie obowiązują podczas zaciągania kredytów bankowych ani nie możesz czekać na przelew z firmy pożyczkowej? Jeśli masz kłopoty finansowe, możesz skorzystać z opcji, która zapewni ci szybką gotówkę. Dowiedz się więcej, co to jest pożyczka na weksel, jakie instytucje pożyczkowe ją oferują, czy tego rodzaju pożyczka prywatna jest opłacalna i jakie warunki musisz spełnić, aby doszło do sfinalizowania transakcji. Pamiętaj, aby przed podpisaniem umowy i wzięciem pożyczki tego rodzaju zawsze porównać kilka innych opcji – być może okażą się znacznie korzystniejsze, niż podpisanie weksla.
Pożyczka pod weksel – co to znaczy?
Polacy coraz chętniej korzystają ze zobowiązań, jakie oferowane są w firmach pożyczkowych. Największą popularnością cieszą się pożyczki online, które udaje się brać szybko i to bez konieczności wychodzenia z domu. Z pożyczek pozabankowych najczęściej korzystają osoby zadłużone, niewykazujące wystarczającego dochodu albo takie, które nie mogą podjąć współpracy z bankami, ponieważ mają niewystarczającą zdolność kredytową. To też opcja na uzyskanie pieniędzy jeszcze tego samego dnia, ponieważ firmy pożyczkowe oferują minimum formalności, a bardzo często jedyną formą weryfikacji jest dowód osobisty i przelew weryfikacyjny.
Pożyczki prywatne, takie jak pożyczka pod weksel wciąż są w naszym kraju zobowiązaniem bardzo kontrowersyjnym i właśnie dlatego należy dokładnie wyjaśnić mechanizm ich działania, zanim w przypadku problemów z płynnością finansową zdecydujesz się na tego rodzaju zobowiązanie.
Co oznacza wziąć pożyczkę pod weksel? Jest to najczęściej pożyczka prywatna i oferują ją prywatni inwestorzy. Zdarza się, że ofertę takiej pożyczki znajdziesz na forum internetowym albo na specjalnych serwisach o tematyce finansowej. Pożyczki pod weksel to zobowiązania z dodatkowym zabezpieczeniem, którego wymaga pożyczkodawca. Takim zabezpieczeniem jest właśnie weksel. Na tym dokumencie wskazana zostaje kwota, którą pożyczkobiorca zobowiązuje się oddać osobie, która udzieliła pożyczki.
Pamiętaj jednak, że w przypadku pożyczki pod weksel, najczęściej to inwestor, czyli osoba udzielająca finansowego wsparcia dyktuje warunki współpracy, które nie zawsze są opłacalne. Chociaż od 2016 roku w Polsce funkcjonuje tzw. Ustawa „antylichwiarska”, to wciąż zdarzają się pożyczkodawcy, którzy chcą zarobić na takich pożyczkach naprawdę dużo. Co więcej, osoba, która udziela pożyczek tego rodzaju, doskonale zdaje sobie sprawę, że dla pożyczkobiorcy takie wsparcie najczęściej jest „ostatnią deską ratunku”. Trzeba również dodać, że prawie połowa osób wciąż nie czyta umów i innych dokumentów, które mówią o warunkach spłaty zaciąganych zobowiązań, a te nie zawsze są niestety opłacalne.
Jeśli nie masz szans na współpracę z bankiem ani nie możesz ubiegać się o szybką pożyczkę online, zanim podpiszesz umowę o pożyczkę pod weksel, dobrze przemyśl swoją decyzję. Przede wszystkim zastanów się, czy będziesz w stanie spłacić kwotę umieszczoną na wekslu, czy utrzymasz płynność finansową. Jeśli przekroczysz okres spłaty, istnieje ogromne ryzyko, że tego typu zobowiązanie przyczyni się do powstania tzw. pętli zadłużenia.
Jak działa pożyczka na weksel?
Pożyczka pod weksel działa w bardzo prosty sposób, dlatego też funkcjonuje na rynku usług finansowych. Umowa zawierana jest pomiędzy osobami prywatnymi: pożyczkodawcą i pożyczkobiorcą, natomiast warunki współpracy najczęściej ustala osoba udzielająca finansowego wsparcia.
Sam weksel określa kwotę, którą zobowiązuje się spłacić pożyczkobiorca za udzielenie pożyczki. Niestety, w przypadku takich pożyczek roczna stopa oprocentowania jest najczęściej horrendalnie wysoka, a jeśli nie spłacisz pożyczki na rzecz pożyczkodawcy, weksel staje się dokumentem, który spełnia funkcje jako środek płatniczy. Wypełniony weksel można również odsprzedać.
Pożyczka na weksel w polskim prawie
Pożyczka pod weksel jest zgodnie z przepisami polskiego prawa legalna. Co więcej, prawo wekslowe ujmuje również warunki stosowania dokumentu, jakim jest weksel in blanco. To weksel, na którym nie została wpisana kwota konieczna do spłaty przez pożyczkobiorcę.
Chociaż pożyczka pod weksel musi być zgodna z regulacjami, o których mówi tzw. Ustawa antylichwiarska z 2016 roku, to jednak jest to zobowiązanie zaciągane przez osoby prywatne, na indywidualnie ustalonych warunkach. Ustawa mówi jedynie o limitach, których osoba prywatna, która udziela takich pożyczek nie może przekraczać, uwzględniając odsetki naliczane, kiedy pożyczka nie została spłacona w ustalonym terminie. Ustawa wskazuje również limity kosztów poza pożyczkowych, przez które całkowita kwota konieczna do uregulowania przez pożyczkobiorcę może znacznie wzrosnąć.
Osoby, które podpisują weksel, zgadzają się na warunki, jakie dyktuje pożyczkodawca, dlatego tak trudno jest egzekwować anulowanie niekorzystnych zapisów zobowiązania. Praktycznie nie ma możliwości pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z nieopłacalnych zapisów umowy. Pożyczka pod weksel, chociaż bardzo często niestety nieuczciwa, jest dopuszczona przez polskie prawo, a warunki takiej współpracy zawsze ustalane są indywidualnie.
Kiedy pożyczka na weksel jest wykorzystywana?
Pożyczki, których zabezpieczeniem staje się weksel, charakteryzują się ogromnym ryzykiem i nie są w Polsce tak często zaciągane jak kredyty bankowe czy szybkie pożyczki online. Trzeba jednak zaznaczyć, że na podpisanie weksla wciąż decydują się potrzebujące natychmiastowego wsparcia finansowego.
Pożyczki pod weksel brane są przez osoby z zajęciami komorniczymi, które nie wykazują zdolności kredytowej, i nie mogą nawiązać współpracy z bankiem. To często również osoby, które mają „nóż na gardle” i chwytają się „ostatniej deski ratunki”. Desperacja w dążeniu do uzyskania dodatkowych środków finansowych bardzo często prowadzi osoby do impulsywnych zachowań, a pożyczkobiorca nie czyta nawet umowy zawartej z osobą, która zobowiązuje się do spłaty pożyczki bez względu na to, jaka kwota pożyczki znajduje się na wekslu.
Niestety, inwestorzy często wykorzystują również nieświadomość i brak wiedzy w zakresie regulacji prawnych osób, które szukają możliwości finansowego wsparcia. Kwota pożyczki oraz warunki jej spłaty są ustalane indywidualnie, dlatego roczna stopa oprocentowania może być wysoka, tak samo jak naliczane odsetki karne za zwłokę w spłacie. Tego rodzaju prywatne pożyczki nie podlegają kontroli, dlatego są znacznie droższe niż kredyty czy pożyczki online, jakie udziela firma pożyczkowa.
Jakie ryzyko niesie za sobą branie pożyczki na weksel?
Podpisanie weksla jest ryzykowne, jeśli osoba zaciągająca pożyczkę nie ma pewności w zakresie jej spłaty w wyznaczonym terminie. Fakt, że zobowiązanie wykazuje oprocentowanie stałe, wcale nie oznacza, że jest opłacalne. Całkowita kwota zwrotu pożyczki może być zwiększona poprzez koszty okołokredytowe czy odsetki narzucane za zwłokę spłaty miesięcznych rat. Osoby prywatne często wykorzystują luki prawne, przez co nakaz zapłaty może wiązać się z niekorzystnymi warunkami, które musi spełnić pożyczkobiorca.
Ryzyko brania pożyczki pod weksel, bez względu na to, czy jest to weksel online, udaje się zminimalizować. Zawsze sprawdzaj, czy weksel spełnia warunki zgodne z przepisami prawa i dokładnie weryfikuj wszystkie zapisy, jakie znajdują się na takim dokumencie. Patrz, jaka jest całkowita kwota spłaty, ponieważ koszt pożyczki może znacznie przekroczyć Twoje możliwości finansowe.
Alternatywy dla pożyczek na weksel
Chociaż pożyczki z wekslem wydają się szybkie i bezproblemowe, to jednak całkowity koszt pożyczki tego rodzaju może okazać się zbyt wysoki. Znacznie lepszą alternatywą wydają się pożyczki online, które można brać również przy minimum formalności, a jednak be
z dodatkowego zabezpieczenia wekslem.. Wystarczy dowód osobisty, przelew weryfikacyjny i wniosek online, aby środki trafiły na Twoje konto już w 15 minut. W przypadku pożyczki od instytucji pozabankowej również ty ustalasz kwoty zobowiązania, a warunki spłaty i wszelkie koszty są zazwyczaj znacznie niższe. Bez problemu znajdziesz taką pożyczkę, nawet jeśli nie generujesz dochodów albo jesteś zadłużony, firmy pożyczkowe z reguły nie weryfikują raportów BIK ani nie żądają zaświadczeń o zarobkach.
Potrzebujesz dodatkowej gotówki?
Kategoria: Blog OK