Pożyczki pod zastaw mieszkania i innych nieruchomości — najważniejsze informacje

Pożyczki pod zastaw mieszkania
DATA: 21 grudnia, 2022

Zastaw nieruchomości zwiększa szanse na uzyskanie finansowego wsparcia w postaci kredytu hipotecznego bądź pożyczki. Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości, możesz liczyć na lepsze warunki współpracy z bankiem czy firmą pożyczkową. Sprawdź, co to jest pożyczka hipoteczna, czyli pod zastaw nieruchomości, kto może się o nią ubiegać, jakie warunki należy spełnić i jak wybrać najlepsze zobowiązanie na miarę indywidualnych potrzeb. Warto wiedzieć, że zastaw mieszkania własnościowego jest coraz częściej stosowanym zabiegiem, aby móc uzyskać zobowiązanie finansowe na dogodnych warunkach.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości — co to jest i na czym polega?

W przypadku pożyczki pod zastaw mieszkania, pożyczkobiorca zgadza się na zabezpieczenie spłaty zobowiązania swoją własnością w postaci nieruchomości. Oznacza to, że w przypadku braku płynności finansowej i niemożności regulowania miesięcznych należności, bank lub firma pożyczkowa ma prawo odzyskać swoją wierzytelność, korzystając z zasobów nieruchomości danej pod zastaw. W skrajnych przypadkach mieszkanie bądź dom podlega licytacji, a środki ze sprzedaży pozwalają zaspokoić żądania instytucji finansowej.

Co ciekawe, możliwy jest zastaw nieruchomości różnego rodzaju. Istotną jest to, że kredytobiorca lub pożyczkobiorca musi być jej właścicielem bądź współwłaścicielem, a sama nieruchomość nie może być już objęta hipoteką, ani wykorzystana pod zastaw w ramach innego zobowiązania. Kredyty hipoteczne oraz pozabankowe pożyczki hipoteczne udzielane są nie tylko pod zastaw nieruchomości, jaką jest mieszkanie własnościowe czy wolnostojący dom będący własnością klienta instytucji bankowe lub pozabankowej. Pożyczki pod zastaw nieruchomości udzielane są również pod zastaw działki budowlanej, na której dopiero ma być realizowana budowa domu bądź pod zastaw nieruchomości w postaci ziemi rolnej.

Szczególne znaczenie mają wartości nieruchomości, które dawane są pod zastaw zobowiązania bankowego lub pod zastaw pożyczki hipotecznej. Kredyt lub pożyczka pod zastaw zostaną udzielone tylko wtedy, kiedy wartość nieruchomości pokrywa kwotę całego zobowiązania. Jest to warunek konieczny, aby instytucja, która udziela potrzebne środki, mogła być w pełni zabezpieczona. Właśnie w tej sposób minimalizuje się ryzyko kredytowe, a więc ryzyko niewypłacalności klienta.

Jak uzyskać pożyczkę pod zastaw nieruchomości?

Pożyczka hipoteczna jest znacznie bardziej dostępna, aniżeli pożyczka udzielana bez tego rodzaju zabezpieczenia. To dlatego, że firma pożyczkowa bądź instytucja bankowa ma gwarancję spłaty zobowiązania. Jeśli klient nie będzie regulował rat w wyznaczonym terminie, kapitał może zostać odzyskany w wyniku sprzedaży nieruchomości pod zastaw. Czy to oznacza, że każdy może liczyć na kredyt hipoteczny i pożyczki pod zastaw? Niestety nie, ponieważ znaczenie mają również inne czynniki, które wpływają na zdolność kredytową. Pewne jednak jest, że uzyskanie takiego zobowiązania może przebiegać szybciej i sprawniej oraz przy minimum formalności.

Pożyczka pod zastaw mieszkania lub domu

Pożyczka pod zastaw nieruchomości w postaci mieszkania lub domu cieszy się największą popularnością. Wystarczy wskazać, która nieruchomość będąca własnością kredytobiorcy lub pożyczkobiorcy ma zostać zabezpieczona. Na tym oczywiście nie koniec, ponieważ firma pożyczkowa zweryfikuje rzeczywistą wartość nieruchomości, korzystając z usług rzeczoznawcy. Do zdolności kredytowej będzie wliczać się wartość nieruchomości, która pokryje udzielane finansowanie.

Kryterium obowiązkowym jest zastaw mieszkania lub domu, który jest własnością pożyczkobiorcy albo współwłasnością. Ponadto zastawiana nieruchomość nie może być już objęta jako zabezpieczenie spłaty innego zobowiązania. Bardzo często pożyczki pod zastaw udzielane są na mieszkanie lub dom, który ma zostać nabyty z tytułu udzielania finansowania.

Pożyczka pod zastaw ziemi rolnej lub działki

Kredyt hipoteczny lub pożyczkę hipoteczną można zaciągnąć nie tylko na mieszkanie albo dom, ale również pod zastaw nieruchomości, jaką jest ziemia rolna bądź działka budowlana. Zobowiązania z takim zabezpieczeniem udzielane są na podobnych zasadach, co w przypadku pożyczek pod zastaw mieszkania albo domu. Bank lub firma pożyczkowa również weźmie pod uwagę wartość własności kredytobiorcy albo pożyczkobiorcy. Najczęściej takie finansowanie udzielane jest wtedy, kiedy na działce ma zostać wybudowany dom, na którego realizację niezbędne jest finansowe wsparcie.

Co istotne, z pożyczki hipotecznej korzystać można bez względu na wartość zobowiązania, o ile ta jest niższa, aniżeli wartość działki czy ziemi rolnej. Oznacza to, że zabezpieczenie sprawdzi się również w przypadku szybkich zobowiązań na niską kwotę, na przykład, jeśli pożyczkobiorca nie wykazuje zdolności kredytowej z tytułu generowanych dochodów.

Pożyczki pod zastaw nieruchomości bez BIK — jak to wygląda?

Każda instytucja pozabankowa realizuje własną politykę współpracy z potencjalnymi klientami, dlatego warunki udzielanych zobowiązań mogą się od siebie znacznie różnić. W licznych przypadkach pożyczkobiorca nie musi wykazywać zdolności kredytowej, może nawet posiadać negatywną historię kredytową, a dla firmy pożyczkowej zabezpieczeniem pożyczki w zakresie jej całkowitej spłaty zgodnie z umową będzie właśnie zastaw nieruchomości. Chociaż podstawą udzielanego wsparcia finansowego jest najczęściej weryfikacja raportu BIK, to nie jest to konieczność. Ustanowienie hipoteki w licznych przypadkach pozwala uzyskać decyzję pozytywną w zakresie współpracy z instytucjami pozabankowymi.

Pamiętaj jednak, że wszystkie pożyczki udzielane przez instytucje finansowe muszą być regulowane. Jeśli nie wykazujesz odpowiedniej płynności finansowej i nie będziesz spłacać miesięcznych rat, w skrajnej sytuacji możesz stracić nieruchomość, której jesteś właścicielem. Decyzja o współpracy z firmą pożyczkową musi być podjęta racjonalnie. Korzystać z oferty pożyczek pod zastaw tylko wtedy, kiedy masz pewność utrzymania stabilnej sytuacji w zakresie regulowania zobowiązania finansowego.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości a zdolność kredytowa

Podstawą udzielania kredytów hipotecznych oraz pożyczek pod zastaw zawsze jest zdolność kredytowa potencjalnego klienta. Instytucje finansowe biorą pod uwagę wiarygodność i wypłacalność kredytobiorców oraz pożyczkobiorców i dopiero na tej podstawie wydają decyzję pozytywną w zakresie finansowej pomocy.

Nie da się ukryć, że w wielu przypadkach zabezpieczenie hipoteczne poprawia zdolność kredytową, przede wszystkim, kiedy przyszły klient generuje zbyt niskie dochody albo wcale nie osiąga regularnych zarobków. Pożyczka hipoteczna może być więc dobrą opcją dla osób niepracujących.

Co więcej, pożyczka z zabezpieczeniem hipotecznym sprawdza się wtedy, kiedy pożyczkobiorca wykazuje negatywną historię kredytową. Bardzo często banki odmawiają współpracy osobom, które mają długi albo nie regulują terminowo innych zobowiązań. Atrakcyjne finansowanie jest jednak możliwe bez sprawdzania BIK i historii kredytowej właśnie wtedy, kiedy klient zdecyduje się na dodatkowe zabezpieczenie zobowiązania poprzez wskazanie nieruchomości pod zastaw.

Należy wskazać, że z takiego rozwiązania mogą korzystać osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy, którzy swoje dochody potwierdzają prowadzoną działalnością gospodarczą.

Co brać pod uwagę, wybierając pożyczkę pod zastaw nieruchomości?

Jeśli chcesz zaciągnąć pożyczkę hipoteczną, wybierz zobowiązanie „szyte na miarę” Twoich potrzeb oraz możliwości spłaty. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko utraty nieruchomości, której jesteś właścicielem lub współwłaścicielem.

Zwróć uwagę na warunki, jakie oferują liczne banki i firmy pożyczkowe, które w swojej ofercie mają pożyczki pod zastaw nieruchomości. Wiele z nich wyróżnia się naprawdę ważnymi atutami. Znaczenie może mieć wyższa maksymalna kwota pożyczki, atrakcyjne oprocentowanie, brak konieczności wykazania stałego źródła dochodu, sam przedmiot zabezpieczenia, okres kredytowania czy inne warunki umowy kredytowej. Udzielenie pożyczki powinno odbywać się na najbardziej opłacalnych dla klienta warunkach.

Zanim złożysz wniosek o pożyczkę hipoteczną i przedstawisz instytucji finansowej akt notarialny potwierdzający własność nieruchomości, która ma być dana pod zastaw, aby stanowić dodatkowe zabezpieczenie zaciąganego zobowiązania, zawsze porównaj co najmniej kilka konkurencyjnych produktów kredytowych tego rodzaju. Chociaż wszystkie muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami prawa, to jednak ich warunki znacząco się od siebie różnią. Skorzystaj z rankingów pożyczek udzielanych pod zastaw nieruchomości oraz z kalkulatorów, które pozwolą Ci oszacować całkowite koszty branego zobowiązania. Może okazać się, że nie stać Cię na spłatę miesięcznych rat, a ryzyko utraty nieruchomości będzie ogromne.

Jak zaciągnąć pożyczkę hipoteczną, czyli pod zastaw nieruchomości? Formalności

Wiele zależy od tego, czy chcesz skorzystać z pożyczki pod zastaw nieruchomości, czy Twoim celem jest kredyt pod zastaw nieruchomości. Tego rodzaju zobowiązania znacznie różnią się, uwzględniając formalności, jakie musi spełnić potrzebujący finansowego wsparcia. Pod uwagę warto wziąć także różnice w warunkach oferowanych dla klientów indywidualnych oraz podmiotów gospodarczych, czyli firm.

Pewne jest, że musisz złożyć wniosek o pożyczkę pod zastaw albo kredyt hipoteczny. Instytucje pozabankowe najczęściej udostępniają taką opcję online, co znacznie minimalizuje i skraca czas na spełnienie wszelkich formalności. Pamiętaj, że musisz również udowodnić, że jesteś właścicielem nieruchomości, która jest przedmiotem zabezpieczenia, w tym celu konieczne jest przedstawienie aktu notarialnego. Jeśli jesteś współwłaścicielem, pozostałe osoby, które mają prawa do nieruchomości, muszą wyrazić zgodę na zastaw działki budowlanej, ziemi rolnej, mieszkania bądź domu.

Co więcej, z tytułu udzielenia finansowania firma pożyczkowa albo bank mogą żądać przedstawienia zaświadczenia o zatrudnieniu bądź dochodach. Wiele instytucji weryfikuje także zdolność kredytową, ważna jest też historia kredytowa. Wybierając konkretne zobowiązanie, dopasuj je pod względem możliwości spełnienia wymaganych formalności.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Wyślij wniosek pożyczkowy

Tagi: , , , ,

Kategoria: