Oszustwa na kryptowaluty — jak się przed nimi uchronić?

Oszustwa na kryptowaluty
DATA: 29 czerwca, 2023

Inwestowanie w kryptowaluty to już powszechny sposób na łatwe pomnażanie pieniędzy. Niestety, lokowanie własnych środków na giełdach kryptowalut obarczone jest wysokim ryzykiem. Na fali ogromnej popularności takich portfeli inwestycyjnych swoją działalność z użyciem internetowych serwisów prowadzi coraz więcej oszustów. Jak nie paść ofiarą oszustwa? Jak rozpoznać oszustwo na kryptowaluty, aby chronić się przed utratą pieniędzy? Obietnice wysokich zysków są naprawdę kuszące, natomiast inwestor musi zawsze zweryfikować wiarygodność podmiotu i zachować szczególną czujność. Zachowaj zdrowy rozsądek, oszuści dopuszczają się coraz większych wyłudzeń.

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty to wirtualne aktywa. Najstarszym i najbardziej znanym cyfrowym pieniądzem są bitcoiny, przez licznych określane jako „cyfrowe złoto”. Fani kryptowalut uznają, że właśnie one z powodzeniem mogą zastąpić tradycyjne środki płatnicze. Warto dodać, że inwestowanie w kryptowaluty jednym przynosi ogromne zyski, drugim jeszcze większe straty. Temat wirtualnych aktywów wciąż budzi spore kontrowersje.

Kryptowaluty funkcjonują tylko w postaci cyfrowej. Te wirtualne pieniądze mają swoją wartość, więc mogą być uznawane jako środek płatniczy. Z tej funkcji kryptowalut korzystają jednak nieliczni, znacznie częściej dostrzega się w nich wysoki potencjał inwestycyjny. I chociaż inwestycji w kryptowaluty zawsze towarzyszy ogromne ryzyko, giełdy kryptowalut cieszą się dużym powodzeniem. Wizja wysokich zysków i intuicyjne działania na dedykowanej kryptowalutom platformie inwestycyjnej, to najczęściej wskazywane zalety takiego pomnażania własnych oszczędności. Niewiele osób wspomina zaś o ryzyku, jakim jest na przykład oszustwo na kryptowaluty. Czy wiesz, że oszustwa na bitcoin przyczyniły się do utraty wielkich majątków licznych inwestorów? Zanim zaczniesz inwestować w kryptowaluty, poznaj tego rodzaju giełdy inwestycyjne, dowiedz się, jak działają oszustwa bitcoin. Nie ulegaj presji, nie podawaj danych poufnych dotyczących współpracy ze swoim bankiem i obsługi kart płatniczych, a przede wszystkim zachowaj zdrowy rozsądek. Możliwość osiągnięcia wysokich zysków to wabik, który wykorzystują przestępcy w cyberprzestrzeni. Oszustwo na kryptowaluty nie będzie dla Ciebie zagrożeniem, jeżeli dobrze przygotujesz się do lokowania oszczędności w wirtualne aktywa.

Dlaczego kryptowaluty są atrakcyjnym celem dla przestępców?

Ofiary, które dały się złapać na oszustwa inwestycyjne bitcoin to przede wszystkim osoby, które zaufały podszywającym się za brokerów giełdowych przestępcom. Trzeba przyznać, że ich rzekomy profesjonalizm oraz obietnice doskonałego pomnażania pieniędzy na wysokim poziomie są bardzo często kuszące, a sami inwestorzy szybko tracą czujność. Jak potwierdzają sami eksperci od cyberprzestępczości, w tym oszustw na kryptowaluty, wirtualne pieniądze są atrakcyjnym celem dla przestępcy i wynika to z kilku czynników. Przede wszystkim:

  • świat kryptowalut nie jest jeszcze dobrze znany początkującym inwestorom i to właśnie na braku wystarczającej wiedzy korzystają oszuści,
  • inwestorzy udają „profesjonalistów”, a duże zyski nierzadko potwierdzane są nawet z wykorzystaniem rozpoznawalnych osób, które mają być gwarantem bezpieczeństwa inwestycji w kryptowaluty,
  • oszustwo na kryptowaluty przebiega w całości z wykorzystaniem cyfrowego świata. Wystarczy dostęp do zdalnej obsługi urządzenia, aby dostać się do systemu bankowości elektronicznej inwestora. Ponadto inwestowanie w kryptowaluty przebiega z użyciem internetowych serwisów, w mediach społecznościowych i na aplikacjach mobilnych, a więc całkowicie zdalnie, przez co przestępcy bardzo często pozostają nieuchwytni.

Zwróć uwagę, że świat cyfrowy jest doskonałym celem przestępców. Zdalne wyłudzenia środków, w tym wyłudzenia danych do obsługi serwisu transakcyjnego bankowości elektronicznej, ale też możliwość wyłudzeń kredytów, sprawiają, że wykrywalność takich przestępstw wciąż jest niewielka. Zabezpiecz swoje dane, nie ufaj „znajomym” ani „ekspertom” w mediach społecznościowych, zachowaj czujność w aplikacjach mobilnych.

Rodzaje oszustw na kryptowaluty

Oszustwo na kryptowaluty może przybierać różne formy. Co ważne, ofiary oszustwa nie zawsze od razu zdają sobie sprawę, że właśnie stracili oszczędności życia. Dowiedz się, jakie rodzaje oszustw na cyfrowe pieniądze przestępcy wykorzystują najczęściej i nie daj się złapać na ich sztuczki. Już sama znajomość technik oszustw pozwoli Ci je identyfikować, aby chronić własny kapitał.

Phishing

Phishing to tradycyjne wyłudzenie danych. W tym celu oszuści wykorzystują różnego rodzaju narzędzia. Znane jest oszustwo bitcoin telefon czy oszustwo bitcoin email oraz SMS. Przestępcy w tym celu podszywają się pod banki, przez co nieświadomi klienci podają im niezbędne w obsłudze aplikacji bankowej i do realizacji transakcji płatniczych dane. W cyberprzestępczości znane są również oszustwa z wykorzystaniem fałszywych linków, które przekierowują na rzekomą stronę do logowania do bankowości elektronicznej. Niestety, po wpisaniu przez klienta loginu i hasła, oszuści zyskują łatwy dostęp do salda na koncie. W przypadku oszustw na kryptowaluty oszuści posługują się linkami, które przekierowują na stronę www łudząco przypominającą znaną i wiarygodną platformę giełdy kryptowalut. Cały mechanizm kradzieży pieniędzy następuje w tradycyjny sposób poprzez uzyskanie dostępu do aplikacji mobilnej banku ofiary.

Piramida finansowa

Oszustwa na zasadach tworzenia i brania udziału w piramidach finansowych są dobrze znane od lat. Tylko kwestią czasu było, aby wdrożyć je w świecie kryptowaluty. Obietnica łatwego i szybkiego zysku oraz wizja wysokich zarobków bardzo często wyłącza niestety rozsądek. Co więcej, inwestorzy nie zawsze od razu mają świadomość udziału w oszustwie.

Sama piramida finansowa działa w prosty sposób. Środki inwestorów wypłacane są z pieniędzy kolejnych naiwnych, którzy wierzą w wysoki zysk. Problem zaczyna się wtedy, kiedy nowych inwestorów jest niewielu, a organizatorzy piramidy nie dysponują środkami, które wystarczają na pokrycie wkładu i zysku tych, którzy ulokowali w tej organizacji swój kapitał. Co ważne, piramidy finansowe są niezwykle poważnym zagrożeniem, ponieważ działają legalnie, przez co wydają się wiarygodne i bezpieczne.

Fałszywe portfele

Oszuści nie mają żadnych skrupułów, dlatego posuwają się do wykorzystywania technik, które z pozoru dają im pełną wiarygodność podmiotu jako giełdy kryptowaluty. Przestępcy zakładają fałszywe giełdy, najczęściej takie, które przypominają te dobrze znane i uczciwe. Tworzą bezwartościowe tokeny, które działają legalnie, ale tylko po to, aby wykraść zniesiony przez inwestora kapitał.

Jak uchronić się przed oszustwami na kryptowaluty?

Okazuje się, że inwestorzy, którzy chcą pomnażać swój kapitał, nie mogą mieć pełnej gwarancji bezpieczeństwa, a inwestowanie w kryptowaluty zawsze obarczone jest niezwykle wysokim ryzykiem utraty pieniędzy. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie rezygnować z inwestycji w kryptowaluty. Aby minimalizować ryzyko oszustwa, nie ulegaj presji i zachować czujność. Oszuści dopuszczają się wyłudzeń Twoich danych poufnych dotyczących dostępu do bankowości elektronicznych, po czym Twoje konto zostaje puste. Dowiedz się, jak zapobiegać takim praktykom, aby środki zgromadzone na rachunku bankowym pozostawały zabezpieczone i nie miały do nich dostępu osoby trzecie:

  • pod żadnym pozorem nie instaluj dodatkowego oprogramowania, nawet jeśli broker giełdy kryptowalut przekonuje Cię, że jest to jedyna forma możliwości zarządzania portfelem inwestycyjnym w celu generowania wysokich zysków,
  • nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących dostępów do bankowości elektronicznej i kart płatniczych,
  • nie przekazuj środków dalej, chodzi o te już zgromadzone w portfelu inwestycyjnym, nawet jeśli broker przekonuje Cię o dalszym inwestowaniu z wysokim zyskiem,
  • zweryfikuj opinie o giełdzie kryptowalut, w której chcesz ulokować swój kapitał,
  • pamiętaj, że oszustwa na kryptowaluty dotyczą nie tylko strefy świata internetowego, coraz częściej zgłaszane są oszustwa telefoniczne bitcoin,
  • nie wierz w szybki i łatwy zysk.

Gdzie szukać pomocy w razie oszustwa?

Jeśli padłeś ofiarą oszustwa na kryptowaluty, musisz podjąć odpowiednie kroki natychmiast. Przede wszystkim złóż stosowne zawiadomienie na Policji i dopilnuj, aby zostało ono przyjęte. Musisz wiedzieć, że rynek kryptowalut w Polsce dopiero „raczkuje”, a eksperci od cyberprzestępczości potwierdzają, że szanse na odzyskanie pieniędzy są najczęściej znikome. O wiele lepiej jest wdrażać działania profilaktyczne i zapobiegać oszustwom internetowym, aniżeli działać już po fakcie.

Oprócz zgłoszenia oszustwa kryptowaluty na Policji musisz podjąć jeszcze inne kroki. Czym prędzej powiadom swój bank. Korzystanie z bankowości elektronicznej nie jest bezpieczne, jeśli przestępcy są w posiadaniu Twoich danych poufnych dotyczących zarządzania rachunkiem. Twoje konto musi zostać natychmiast zablokowane, jeśli zadziałasz odpowiednio szybko, być może udaremnisz próbę wyłudzeń Twoich oszczędności. Bank zablokuje Twoje konto internetowe, ale postaraj się też o zastrzeżenie kart płatniczych.

Zastanawiasz się, jak zgłosić oszustwo kryptowaluty, aby nieuczciwi brokerzy nie mieli szans na kradzież Twoich pieniędzy i zostali ukarani? Niestety, musisz wiedzieć, że w większości przypadków oszustwo bitcoin pozostaje niewykrywalne. Nadzieja pozostaje jednak w pomocy ze strony wyspecjalizowanych kancelarii prawnych. Okazuje się, że wraz ze wzrostem przestępczości w sieci, coraz więcej prawników oferuje w tym zakresie profesjonalne doradztwo prawne oraz kompleksowe prowadzenie spraw, których istotą jest oszustwo na kryptowaluty. Weź pod uwagę, że oszuści nierzadko przechwytują oszczędności całego życia swoich ofiar. Policja każdego dnia alarmuje i przestrzega przed inwestowaniem w cyfrowe pieniądze. W prasie i serwisach informacyjnych codziennie można przeczytać o milionowych stratach inwestorów, którzy zaufali oszustom i korzystając z ich wiedzy oraz wskazówek nie zabezpieczyli się przed utratą pieniędzy. Ofiarą oszustwa w internecie może paść każdy, dlatego przestrzegaj zasad bezpieczeństwa w ramach nie tylko inwestowania swoich środków w sieci, ale również korzystania z bankowości elektronicznej czy przy obsłudze aplikacji różnego rodzaju. Ochrona danych osobowych, loginów i haseł dostępów jest w tym przypadku priorytetem.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Wyślij wniosek pożyczkowy

 

Kategoria:

Wyślij wniosek