Zwrot podatku 2020. Kiedy trafi na konto? Jak go wyliczyć?

zwrot podatku
DATA: 23 kwietnia, 2020

Roczne rozliczenie PIT składa się z kilku etapów, z których najprzyjemniejszy to zwrot podatku.
Zwrot od fiskusa wynika z nadpłaty lub z rozliczenia ulgi podatkowej. Na zwrot podatku urząd skarbowy ma nawet 3 miesiące, jednak z reguły pieniądze trafią na konto bankowe szybciej, zwłaszcza wtedy jeśli PIT wyślesz przez internet.

Kiedy najczęściej przysługuje zwrot podatku?

Zwrot podatku przysługuje w następujących sytuacjach:
– jeśli kwota zaliczki na rzecz podatku wyliczana była z założeniem, że osiągniesz wyższy próg podatkowy, a faktyczny dochód wyniósł mniej – wówczas przysługuje Ci zwrot nadpłaty;
– kiedy korzystasz z ulg podatkowych i odliczeń, np. z ulgi prorodzinnej (uzależnionej od liczby posiadanych dzieci), ulg zdrowotnych (na leki, na sprzęt rehabilitacyjny, na auto), czy abolicyjnej (dla osób pracujących za granicą);
– kiedy wykazujesz zwiększone koszty uzyskania przychodu – to sytuacja, która najczęściej dotyczy zatrudnienia na umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Przykładowo: praca twórcza, której efektem jest sprzedaż licencji czy prawa autorskiego do projektu wynalazku, wzoru zdobniczego czy tekstu, pozwala odliczyć 50% kosztów.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy przysługuje Ci zwrot podatku i jaką kwotę otrzymasz, powinieneś skorzystać z kalkulatora PIT na stronie Ministerstwa Finansów. Znajdziesz tam pełną listę zwolnień i wysokość stawek, jaką mamy prawo odliczyć.

Jak uzyskać zwrot podatku?

Stan epidemii w Polsce spowodował, że przedłużono termin na złożenie deklaracji podatkowej do końca maja 2020 roku. Z wypełnieniem PIT nie warto jednak czekać do ostatniej chwili. Im szybciej rozliczymy PIT, tym szybciej pieniądze trafią na nasze konto osobiste. Cały proces jest bardzo prosty. Po zalogowaniu na platformę Twój e-PIT wystarczy sprawdzić wstępnie wypełniony PIT przez Administrację Skarbową i jeśli wszystko się zgadza, należy go zaakceptować i wysłać. Można także edytować zeznanie i wypełnić je samodzielnie.
Zwrot podatku można uzyskać w tradycyjny sposób. Najprostszym rozwiązaniem jest przekaz pocztowy. Trzeba jednak pamiętać, że zwrócona kwota będzie pomniejszona o koszty manipulacyjne. Najkorzystniejszym sposobem odebrania zwrotu podatku jest przelew na konto. W ten sposób unikniesz wszelkich niedogodności i dodatkowych kosztów. Warunkiem jest osobiste dostarczenie do urzędu skarbowego numeru konta na formularzu ZAP-3. Informację tę przekazuje się tylko raz. Dopóki numer konta nie ulegnie zmianie, urząd skarbowy co roku będzie dokonywał zwrotu podatku bezpośrednio na podany rachunek.

Kiedy zwrot podatku pojawi się na koncie?

Urząd podatkowy ma obowiązek zwrócenia nadpłaconego podatku w terminie do 3 miesięcy od daty złożenia deklaracji podatkowej. Natomiast jeśli skorzystałeś z internetowej e-deklaracji, termin ten skraca się do 45 dni. Rodziny z co najmniej tróją dzieci, posiadające Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny, na zwrot czekają jeszcze krócej. Zwrot podatku wynikający z ulgi na dzieci otrzymają w ciągu 30 dni od złożenia zeznania podatkowego.
Otrzymałeś zwrot podatku, ale wciąż potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź ofertę KredytOK. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Otrzymałeś zwrot podatku, ale wciąż potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź ofertę KredytOK. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Wyślij wniosek pożyczkowy

Kategoria:

Wyślij wniosek