Spis treści
Związek Banków Polskich to instytucja zrzeszająca polskie banki na zasadzie dobrowolnego uczestnictwa. Negatywny wpis w bazie Związku Banków Polskich może dotyczyć wszystkich osób, które posiadają zadłużenie. Sprawdzamy, czemu ten wpis jest tak istotny i jak go uniknąć?
Czym jest wpis w bazie Związku Banków Polskich i na co wpływa?
Związek Banków Polskich to instytucja zrzeszająca polskie banki na zasadzie dobrowolnego uczestnictwa. Odpowiedzialna jest za komunikację pomiędzy bankami, edukację obywateli i szereg innych czynności. Związek Banków Polskich największą popularność zawdzięcza jednak czemuś innemu – ZBP prowadzi spis kredytobiorców niespłacających swoich zadłużeń.
Wpis Związku Banków Polskich w praktyce przypomina negatywny wpis w BIK (Biurze Informacji Kredytowej). Jeśli staramy się o pożyczkę lub kredyt jakiegokolwiek rodzaju (gotówkowy, hipoteczny, konsolidacyjny), instytucja finansowa lub bank udzielający pożyczki, sprawdzi naszą historię kredytową. Historia kredytowa – w oczach banku – stwierdza naszą wiarygodność finansową. Na etapie weryfikowania historii kredytowej, bank przede wszystkim sprawdzi, czy nasze nazwisko występuje na liście BIK oraz na liście dłużników Związku Banków Polskich. To, czy posiadamy wpis w bazie Związku Banków Polskich, czy nie, w praktyce wpływa bezpośrednio na decyzję o tym, czy otrzymamy kredyt lub pożyczkę, czy też nasz wniosek zostanie odrzucony.
Jak sprawdzić wpis w bazie Związku Banków Polskich?
Istnieje prosta metoda na to, jak sprawdzić, czy nasze nazwisko wpisane jest na listę Związku Banków Polskich. W tym celu konieczne będzie pobranie odpowiedniego formularza. Formularz ten dostępny jest zarówno na stronie internetowej Związku Banków Polskich, jak i na stronach różnych firm doradczych działających na rynku pożyczek i kredytów. Po wypełnieniu formularza należy go przesłać pocztą tradycyjną na następujący adres:
Związek Banków Polskich,
Biuro Obsługi Klienta
ul. Postępu 17A
02-676 Warszawa
W odpowiedzi przesłanej za pomocą listu poleconego powinniśmy otrzymać informację o tym, czy jesteśmy wpisani na listę instytucji, czy też nie. Uzyskanie tej informacji za pomocą wniosku jest darmowe, ale możliwe tylko raz na sześć miesięcy. Wniosek możemy też złożyć osobiście w siedzibie Związku Banków Polskich.
Jak usunąć wpis w bazie Związku Banków Polskich?
Niestety, ale tak, jak w przypadku wpisu w BIK, wpis w ZBP nie może być usunięty inaczej, niż za sprawą spłaty obecnego zadłużenia. Po spłacie całego zadłużenia należy wysłać wniosek do byłego pożyczkodawcy z prośbą o usunięcie wpisu z bazy Związku Banków Polskich. Odpowiedź powinna przyjść w przeciągu 30 dni roboczych. Bank jednak nie ma obowiązku przychylić się do naszej decyzji. W sytuacji, gdy odpowiedź jest negatywna, sprawę można wnieść do sądu. Podobnie będzie, kiedy nie posiadamy kredytu, ale wciąż nasz wpis figuruje w bazie Związku Banków Polskich. Może się okazać, że trzeba będzie wtedy skorzystać z fachowej porady prawnika.
Potrzebujesz dodatkowej gotówki?
Kategoria: Blog OK