Czyszczenie BIK — jak odbudować zdolność kredytową?

Czyszczenie BIK — jak odbudować zdolność kredytową?
DATA: 28 lutego, 2023

Banki współpracują z tylko w pełni wiarygodnymi i wypłacalnymi klientami, dlatego, zanim otrzymasz decyzję pozytywną w ramach możliwości zaciągnięcia kredytu bankowego, wybrana instytucja finansowa z całą pewnością dokona weryfikacji Twojej zdolności kredytowej. Podstawą jest analiza raportu BIK, w którym zawarta jest historia kredytowa każdego kredytobiorcy. Jeśli nie jest pozytywna, bank może odmówić Ci udzielenia finansowego wsparcia. Czy czyszczenie BIK jest możliwe i jak przebiega usunięcie danych z BIK, aby móc otrzymać kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny? Dowiedz się więcej już teraz i zwiększ swoje szanse na lepszy scoring BIK i możliwość skorzystania z oferty banków.

Co to jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowej zajmuje się zbieraniem danych, które dotyczą historii kredytowej każdej osoby, która przynajmniej raz korzystała z oferty współpracy z instytucją finansową. W raporcie BIK odnotowane są zarówno te pozytywne dane, jak i negatywne wpisy i to właśnie te drugie osłabiają zdolność kredytową potencjalnego klienta banku.

Jeśli zaciągnąłeś kredyt gotówkowy lub zobowiązanie finansowe innego rodzaju i nie masz środków na terminową spłatę, wygenerowałeś przeterminowane płatności albo nie spełniasz warunków kredytowych w zakresie regulowania miesięcznych rat zgodnie z wyznaczonym przez bank harmonogramem, możesz mieć pewność, że takie informacje gromadzi BIK. W bazie BIK znajdują się informacje o wszystkich niespłaconych zobowiązaniach finansowych oraz o tych, które są przeterminowane z opóźnieniem w spłacie co najmniej 60 dni.

Co ciekawe, BIK nie może przekazać informacji bankom bez zgody klienta, natomiast ta jest bardzo często wymagana, aby zobowiązania finansowe móc w ogóle zaciągnąć. Biuro Informacji Kredytowej stanowi podstawę analizy zdolności kredytowej, zaraz obok wymaganych dochodów o konkretnej wysokości, jakie generuje przyszły kredytobiorca. Weryfikację tych czynników narzuca obowiązujące w Polsce prawo bankowe i jest priorytetem w celu uznania wiarygodności kredytowej wnioskującego o kredyt.

Ocena punktowa BIK — na czym to polega?

Ocena punktowa BIK jest sumą punktów, jakie kredytobiorca uzyskał za poszczególne elementy jego profilu. Dzięki niej instytucje finansowe mogą ocenić ryzyko kredytowe i na tej podstawie dedykować oferty kredytów gotówkowych czy hipotecznych. Weź pod uwagę, że każde zobowiązanie kredytowe jest „szyte na miarę” indywidualnych potrzeb przyszłego kredytobiorcy, ale również możliwości jego spłaty.

Ocena punktowa jest tylko jednym z kryteriów, jakie wpływają na zdolność kredytową wnioskującego o finansowe wsparcie. W ramach umowy kredytowej weryfikowane są także dochody klienta, koszty stałe, jakie ponosi czy dodatkowe zabezpieczenia, jakie musi wnieść.

Co istotne, jeśli Twoja ocena punktowa BIK jest negatywna albo niewystarczająca, aby móc uzyskać kredyt bankowy, możesz postarać się o szybką pożyczkę pozabankową. Firmy pożyczkowe nie zawsze analizują raport BIK, nie mają więc informacji o spłaconych zobowiązaniach czy tych przeterminowanych. W takim przypadku szansa na otrzymanie niezbędnych środków na dowolny cel jest znacznie większa.

Ile lat jest się w BIKu?

Dane o kredycie trafiają do Biura Informacji Kredytowej przez cały okres współpracy z bankiem. Jeśli kredytobiorca nie wyraził na to zgody, nie są dostępne po wygaśnięciu zobowiązania kredytowego. Pamiętaj jednak, że jeśli spłata kredytu nastąpiła zgodnie z warunkami umowy z bankiem, takie informacje mogą wpływać na pozytywną historię kredytową i być pomocne dla innych instytucji finansowych.

Jeśli nie będziesz ubiegać się o czyszczenie BIK, informacje o zaciągniętym i spłaconym kredycie znikną z rejestru Biura Informacji Kredytowej do 5. lat po spłaceniu zobowiązania.

Jak wyczyścić BIK? O czym należy pamiętać?

Czyszczenie BIK może nastąpić automatycznie, nie wcześniej niż po 5. latach od spłaty kredytu lub na Twój wniosek wcześniej. Zwróć jednak uwagę na zgody, które wyrażasz podczas zaciągania zobowiązania finansowego. Może okazać się, że z bazy Biura Informacji Kredytowej wpisy, które wpływają na Twoją historię kredytową, nie znikną wcześniej, ponieważ wiedziałeś o zamiarze przetwarzania informacji tego rodzaju i się na to zgodziłeś.

Jeśli jednak chcesz podjąć czyszczenie BIK, zgłoś się do instytucji finansowej, z którą podpisywałeś umowę. Bazy BIK nie podejmują takich działań samodzielnie, a jedynie na specjalne wnioski. BIK tylko gromadzi informacje dotyczące zobowiązań finansowych, na których podstawie możliwa jest analiza ryzyka kredytowego.

Istotną informacją jest to, że czyszczenie BIK za darmo jest jak najbardziej możliwe. Wypełnienie i wysłanie odpowiedniego wniosku w tym celu do instytucji finansowej jest bezpłatne.

Jeżeli nie wiesz, jak wyczyścić BIK samemu z nieaktualnych informacji albo postarać się o usunięcie wpisów, które negatywnie wpływają na Twoją zdolność kredytową, zawsze możesz poprosić o wykreślenie z BIK firmę, która profesjonalnie zajmuje się czyszczeniem BIK. Korzystając z usług firm czyszczących BIK, masz gwarancję, że w Biurze Informacji Kredytowej nie będą już gromadzone dane, które źle wpływają na Twoją wiarygodność kredytową. O taką współpracę warto postarać się, zanim złożysz wniosek kredytowy o kolejne zobowiązanie finansowe.

Jak wyczyścić BIK po upadłości konsumenckiej?

Upadłość konsumencka to nierzadko szansa na nowy start. Pamiętaj jednak, że negatywne dane, które widnieją w BIK, a które wpływają na Twoją wiarygodność finansową, nie są w takim przypadku łatwe do usunięcia. Krótko rzecz ujmując, nie możesz wyczyścić BIK w przypadku upadłości konsumenckiej. Usunięcie informacji o Twoich zobowiązaniach kredytowych jest możliwe tylko wtedy, kiedy dane ujęte w raporcie BIK są nieprawdziwe lub nieaktualne. Dane banku, które są gromadzone w Biurze Informacji Kredytowej w przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej, można czyścić dopiero po 10. latach.

Po jakim czasie kredyt jest widoczny w BIK?

Prawo bankowe narzuca na instytucje finansowe obowiązek przekazywania do BIK danych o wszelkich zmianach w ciągu 7. dniu od momentu ich zajścia. Oznacza to, że w tym terminie do systemu BIK muszą trafić informacje o zaciągnięciu nowego zobowiązania kredytowego, spłacie kolejnej raty, opóźnieniu w płatnościach czy całkowitej spłacie kredytu.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Wyślij wniosek pożyczkowy

Kategoria:

Wyślij wniosek