Czym są pożyczki społecznościowe?

swinka_skarbonka
DATA: 23 marca, 2022

Na rynku usług finansowych dostępne są różne opcje, dzięki którym możliwe jest pożyczanie pieniędzy. W tej najpopularniejszej formie potrzebujący finansowego wsparcia korzystają najczęściej z kredytów bankowych, pożyczek od instytucji pozabankowych albo pożyczają pieniądze od znajomych. Wciąż niewiele osób wie, że istnieje jeszcze jeden sposób na uzyskanie dodatkowych środków. To pożyczka społecznościowa, która dzisiaj cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jeśli jesteś w potrzebie i szukasz zewnętrznego źródła uzyskania pieniędzy, dowiedz się już teraz, czym są pożyczki społecznościowe. Poznaj największe zalety, ale również wady tego rodzaju zobowiązań.

Czym jest pożyczka społecznościowa?

Pożyczki społecznościowe to specjalny rodzaj zobowiązań finansowych. Tego rodzaju zobowiązania udzielane są nie przez banki ani instytucje pozabankowe czy bliskich przyjaciół. W przypadku pożyczki społecznościowej niezbędne środki uzyskuje się od osób prywatnych, ale nieznajomych. Tzw. social lending zakłada funkcjonowanie specjalnych platform online, które pozwalają kojarzyć chętnych udzielania pożyczek pożyczkodawców z potrzebującymi finansowego wsparcia pożyczkobiorcami.

Co ciekawe, pożyczki społecznościowe jeszcze do niedawna były powszechne przede wszystkim w USA, natomiast wzrastająca chęć korzystania z dodatkowych środków sprawiła, że takie zobowiązania zaczynają cieszyć się ogromną popularnością w Europie. Pożyczkę społecznościową bez problemu zaciągniesz również w Polsce, a sami eksperci finansowego rynku potwierdzają, że jest to produkt finansowy, który dzisiaj rozwija się najszybciej.

Dlaczego z pożyczki społecznościowej korzystamy coraz częściej? Przede wszystkim takie zobowiązania umożliwiają szybki dostęp do dodatkowych środków, ponieważ cały proces zaciągania tego rodzaju produktu finansowego odbywa się online. Co więcej, pożyczki te są optymalnie wygodne, bo nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby móc cieszyć się finansowym wsparciem na dowolny cel. Ponadto, w przypadku pożyczek społecznościowych najczęściej nie jest weryfikowana zdolność kredytowa, jest to więc świetna opcja dla dłużników, którzy nie mają szans na współpracę z bankiem.

Zawsze należy jednak pamiętać, aby wybierać tylko sprawdzone pożyczki społecznościowe. Ta forma wsparcia w przypadku Twojej sytuacji finansowej może być jak najkorzystniejsza, natomiast zwróć uwagę, że jest to produkt stosunkowo nowy w branży finansowej, dlatego oferty różnych pożyczkodawców nie zawsze są opłacalne. Warunki pożyczki tego typu mogą dyktować wysokie oprocentowanie stałe, niekorzystny okres spłaty, a całkowity koszt kredytu może przyczynić się do utraty płynności finansowej. Przed podpisaniem umowy o pożyczkę społecznościową, dokładnie poznaj jej wszelkie zapisy.

Pożyczka społecznościowa a tradycyjne formy pożyczania gotówki

Nie ma wątpliwości, że Polacy doceniają wygodne formy korzystania z finansowego wsparcia, a możliwość wnioskowania o pożyczkę przez internet jest dzisiaj tą najbardziej preferowaną. Jak najbardziej, pożyczaj online, bo to opcja komfortowa, szybka i bezpieczna, ale najpierw zweryfikuj najlepszych pożyczkodawców. Okazuje się, że rynek usług finansowych wciąż się rozwija, a nowoczesne technologie i możliwość korzystania z innowacyjnych rozwiązań są już standardem. Pożyczki społecznościowe są nowością na rynku zobowiązań finansowych, dlatego zawsze warto porównać je z tymi, które funkcjonują od lat i wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością.

Czy pożyczki społecznościowe mogą być konkurencją dla tradycyjnych kredytów bankowych? Wszystko wskazuje na to, że nie, ponieważ oferty pożyczek i kredytów bankowych kierowane są do dwóch różnych grup docelowych. Musisz wiedzieć, że chociaż o kredyt gotówkowy w banku również możesz wnioskować online, to raczej nie masz co liczyć na otrzymanie środków w tak błyskawicznym tempie. Każdy bank weryfikuje zdolność potencjalnego klienta, a więc jego wiarygodność i pełną wypłacalność. Takie formalności wydłużają zaś cały proces aż do momentu wydania decyzji pozytywnej.

Co więcej, z kredytów bankowych nie mogą korzystać osoby bez zdolności kredytowej i ci, którzy wykazują negatywną historię kredytową, natomiast pożyczki społecznościowe dla zadłużonych są już praktycznie standardem. W przypadku pożyczek społecznościowych dane pożyczkobiorcy weryfikowane są na podstawie dowodu tożsamości, nie jest sprawdzany zaś raport BIK ani nie jest wymagane zaświadczenie o dochodach. Ponieważ przy pożyczkach społecznościowych nie jest nakładany żaden nadzór, a takie zobowiązania nie są powiązane z produktami bankowymi czy pozabankowymi, osoby, które udzielają finansowe wsparcie, mogą ustalać własne warunki współpracy, niestety niekoniecznie korzystne dla pożyczkobiorcy.

Szukając pożyczki społecznościowej, uwzględnij również możliwość brania szybkich pożyczek pozabankowych od firm, które na rynku usług finansowych działają od wielu lat i zdobyły już uznanie licznych klientów. Musisz wiedzieć, że pożyczki od firm pożyczkowych również można zaciągać online, a środki otrzymasz jeszcze tego samego dnia, nawet w ciągu 15 minut. Co więcej, pożyczki udzielane przez instytucje pozabankowe nie zawsze wymagają również weryfikacji zdolności kredytowej, a potwierdzeniem wiarygodności klienta są dane pożyczkobiorcy z dowodu osobistego, ewentualnie przelew weryfikacyjny. Nie każdy firma pożyczkowa generuje raport BIK, nie każda żąda też zaświadczenia o zarobkach. Właśnie dlatego, w firmach pożyczkowych nierzadko pomocy finansowej udziela się także dłużnikom.

Jak widać, firmy pożyczkowe udzielają zobowiązania na jasnych i atrakcyjnych warunkach, dlatego wydaje się, że współpraca z instytucjami pozabankowymi jest lepsza, pewniejsza i na pewno bezpieczniejsza, aniżeli zaciąganie pożyczek społecznościowych. Oczywiście, na rynku usług finansowych na pewno działają uczciwi pożyczkodawcy, którzy oferują dodatkowe pieniądze na dedykowanych w tym celu portalach, natomiast nie ulega wątpliwości, że potencjalny pożyczkobiorca musi w tym zakresie zachować szczególną ostrożność i czujność.

Należy podkreślić, że dobre pożyczki społecznościowe wykazują sporo podobieństw do tradycyjnych kredytów bankowych oraz pożyczek pozabankowych. To między innymi:

  • możliwość zaciągania zobowiązania online,
  • ustalony czas obowiązywania umowy,
  • ustalenie dogodnego terminu spłaty,
  • całkowita kwota pożyczki z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb pożyczkobiorcy,
  • oprocentowanie stałe albo oprocentowanie zmienne,
  • środki zostają dostarczane na numer konta bankowego pożyczkobiorcy.

Zalety pożyczek społecznościowych

Pożyczki społecznościowe mogą wyróżniać się sporą ilością zalet i warto je wskazać, aby przyszły pożyczkobiorca mógł wybrać zobowiązanie finansowe wedle własnych potrzeb i dogodnych możliwości spłaty. Jeśli chcesz poznać walory pożyczek społecznościowych, wpisz w wyszukiwarkę hasło typu „pożyczki społecznościowe ranking”, aby sprawdzić zestawienie tych najlepszych serwisów społecznościowych.

Trzeba przyznać, że pożyczki społecznościowe mogą wykazywać zalety dla dwóch stron zobowiązania. Pożyczkobiorca ma szansę otrzymać niezbędne środki w błyskawicznym tempie, co nierzadko okazuje się „ostatnią deską ratunku”, na przykład w ramach niespodziewanych wydatków. Ponadto, z pożyczki społecznościowej bardzo często mogą korzystać dłużnicy, a same portale nie zawsze dokładnie weryfikują zdolność kredytową osób, które chcą zakładać konta, aby móc korzystać z finansowego wsparcia od nieznajomych osób prywatnych. Niewątpliwą zaletą jest również to, że pożyczki społecznościowe bierze się przy minimum formalności, a na rynku dostępne są nie tylko zobowiązania dla klientów indywidualnych, ale również pożyczki społecznościowe dla firm. W licznych przypadkach udaje się uzyskać pożyczkę społecznościową po korzystnych negocjacjach, chociażby w zakresie całkowitych kosztów finansowego wsparcia.

Pożyczki społecznościowe mogą być też świetną opcją na inwestowanie i pomnażanie swoich oszczędności. Mowa tutaj oczywiście o pożyczkodawcach, którzy na oferowaniu finansowego wsparcia po prostu zarabiają. Pożyczki społecznościowe nie są przecież udzielane za darmo, nierzadko charakteryzują się wysokim oprocentowaniem, przez co całkowity koszt pożyczki może być naprawdę duży.

Wady pożyczek społecznościowych

Pamiętaj, że temat pożyczek społecznościowych nadal budzi spore kontrowersje, a same pożyczki społecznościowe nie są uznawane za bezpieczną i opłacalną formę wsparcia. Można oczywiście znaleźć atrakcyjną ofertę, a samo udzielenie pożyczki od osoby nieznajomej może okazać się ogromną pomocą w przypadku finansowego dołka, natomiast nie ulega wątpliwości, że w przypadku tego typu zobowiązań trzeba zachować ogromną ostrożność.

Pomimo iż portale społecznościowe, które kojarzą pożyczkobiorców z pożyczkodawcami, czuwają nad weryfikacją każdego konta, to tego rodzaju współpraca wiąże się zawsze ze sporym ryzykiem. Pożyczkodawca nie może mieć pewności w zakresie pełnej wypłacalności pożyczkobiorcy, ponieważ nie dokonuje pozytywnej oceny zdolności kredytowej. Inwestowanie w pożyczki społecznościowe nie zawsze jest więc opłacalne.

Ryzyko ponosi również pożyczkobiorca. Chociaż prawdopodobieństwo otrzymania pożyczki tego rodzaju jest duże, to zobowiązanie charakteryzuje się nie zawsze korzystnymi warunkami spłaty. Roczna stopa oprocentowania może być bardzo wysoka, odsetki kapitałowe w każdej racie niewielkie, a niskie oprocentowanie wcale nie gwarantuje małych opłat z tytułu nawiązania współpracy, ponieważ pożyczkodawca może narzucać wysokie koszty dodatkowe. Ryzykowne jest również zmienne oprocentowanie, które przez cały okres obowiązywania umowy może negatywnie rosnąć.

Wadą pożyczek społecznościowych może być również relatywnie niska wartość takich zobowiązań, konieczność ponoszenia dodatkowych opłat serwisowych czy odprowadzenia do urzędu skarbowego podatku od pożyczki.

 

Potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Wyślij wniosek pożyczkowy

Kategoria:

Wyślij wniosek