Czy przelew pożyczki na konto innej osoby jest możliwy?

przelew na konto innej osoby
DATA: 24 lutego, 2022

Pożyczki pozabankowe cieszą się coraz większą popularnością i nie ma w tym nic dziwnego. Właśnie te zobowiązania od firm pożyczkowych gwarantują otrzymanie finansowego wsparcia szybko, nawet tego samego dnia. Wypłaty pożyczki są z reguły możliwe po spełnieniu minimum formalności, a same warunki współpracy są oferowane na coraz atrakcyjniejszych warunkach. Dowiedz się, czy na pewno musisz być posiadaczem konta bankowego, aby móc korzystać z dodatkowych środków. Czy możliwy jest przelew pożyczki na konto innej osoby? Co przewidują powszechne umowy pożyczki? Poznaj szczegóły już teraz.

Dlaczego firmy udzielające pożyczek potrzebują Twojego numeru konta?

Konieczność posiadania własnego konta bankowego jest wymagana przede wszystkim w jednym celu- instytucje pozabankowe najczęściej wymagają wykonanie przelewu weryfikacyjnego w celu potwierdzenia wiarygodności tożsamości osoby, która żąda przelewu pożyczki i chce uzyskać finansowe wsparcie. Co istotne, posiadanie rachunku bankowego jest konieczne w celu eliminacji wyłudzeń pożyczek przez niepowołane osoby trzecie. Jeśli podawane konto bankowe nie należałoby do wnioskującego o zobowiązanie, mogłoby dochodzić do przestępstw finansowych. Wystarczyłoby, że oszust dysponowałby cudzym dowodem osobistym, aby móc uzyskać środki pieniężne. Pożyczki na czyjeś konto najczęściej nie są możliwe właśnie dlatego, aby zapobiegać takim sytuacjom.

Oczywiście, nie wszystkie instytucje pozabankowe realizują działania w zakresie weryfikacji konta bankowego. Istnieją różne formy przekazania potrzebnych środków. Umowy pożyczki mogą przewidywać możliwość współpracy bez zaksięgowania finansowego wsparcia na rachunku bankowym. Mowa tu o sytuacjach, w których kwota pożyczki przekazywana jest w postaci gotówki kurierem albo przy zastosowaniu czeku GIRO, który jest realizowany w placówce pocztowej. Co więcej, firmy pożyczkowe decydują się coraz częściej na udzielanie zobowiązań z tzw. poręczeniem. Wtedy główny pożyczkobiorca nie musi posiadać własnego rachunku bankowego, a środki zostają przelewane na rachunek poręczyciela.

Przelew pożyczki online

Same firmy pożyczkowe wskazują, że najmniejsze ryzyko w zakresie udzielania zobowiązań pożyczkowych osobom do tego niepowołanym, zachodzi w przypadku udzielania pożyczek za pośrednictwem internetu. Wzięcie pożyczki online jest naprawdę proste i przy minimum formalności, a szybka identyfikacja wiarygodności klienta jest tutaj kluczowa. Do zaciągnięcia zobowiązania niezbędny jest jedynie wniosek elektroniczny, który wymaga potwierdzenia danych osobowych. Aby wziąć pożyczkę, pożyczkobiorca musi wskazać własny rachunek bankowy. Samo potwierdzenie tożsamości następuje właśnie poprzez numer konta bankowego i realizację przelewu weryfikacyjnego. Jeśli zaciągana jest pożyczka online, nie ma możliwości, aby środki z firmy pożyczkowej wpłynęły na rachunek, którego właścicielem jest osoba trzecia.

Wyjątkiem jest pożyczka z poręczycielem, która nie wymaga przelewu weryfikacyjnego, a uzyskanie pożyczki tego rodzaju jest możliwe bez przelewania grosza. Kluczowe są w tym przypadku dane pożyczkobiorcy oraz poręczyciela, a także dane właściciela konta. Muszą być zgodne z danymi tożsamości którejś z tych osób. Pożyczki z poręczycielem można zaciągać drogą online, ale częściej firmy pożyczkowe wymagają dodatkowej weryfikacji telefonicznej. Umowa pożyczki tego rodzaju może być również podpisywana osobiście, w placówce instytucji pozabankowej albo bezpośrednio przy uczestnictwie kuriera.

Weryfikacja danych pożyczkobiorcy

Kluczowe w uzyskaniu pożyczki jest zweryfikowanie danych wnioskodawcy w ramach potwierdzenia tożsamości. Firma pożyczkowa, która bagatelizowałaby ten proces, narażona byłaby na niespłacanie należności, ponieważ umowę pożyczki podpisywałaby niepowołana do tego osoba trzecia na dane innych osób.

Ponieważ firmy, które udzielają pożyczek, najczęściej nie weryfikują zdolności kredytowej i nie generują raportów, jakie udostępnia biuro informacji kredytowej- dowód osobisty, przelew weryfikacyjny i sprawdzenie konta bankowego bardzo często pozostają jedynymi narzędziami do weryfikacji tożsamości wnioskującego o finansowe wsparcie.

Dlaczego Polacy chcą dostać pożyczkę na czyjeś konto bankowe?

O pożyczki pozabankowe najczęściej wnioskują osoby, które z różnych względów nie mają szansy na współpracę z bankami. Najczęściej przyczyną jest brak zdolności kredytowej. Okazuje się, że nie tylko zbyt niskie zarobki wykluczają możliwość zaciągania zobowiązań kredytowych. Instytucja bankowa nie udzieli kredytu również osobom zadłużonym, na których ciąży egzekucja komornicza ani tym, które mają negatywną historię kredytową. Proces weryfikacji przyszłego klienta może wykluczyć zdolność kredytową, jeśli ten w przeszłości spóźniał się ze spłatą rat.

Firmy pożyczkowe sprawdzają wiarygodność klienta w zupełnie inny sposób, dzięki czemu na finansowe wsparcie mogą niejednokrotnie liczyć osoby o niskich zarobkach, niepracujące albo posiadające zadłużenie. Zdarza się, że pożyczka na czyjeś konto jest jedyną możliwością otrzymania dodatkowych pieniędzy. Do takich sytuacji dochodzi, kiedy na koncie bankowym pożyczkobiorcy ciąży zabezpieczenie komornicze. Pożyczki bez weryfikacji konta są również pożądane przez osoby, które zwyczajnie nie posiadają rachunku bankowego i wolą posługiwać się gotówką. W firmach pożyczkowych tacy klienci są jak najbardziej akceptowani, pamiętajmy, że w Polsce nie ma obowiązku posiadania konta bankowego.

Podsumowując, pożyczkobiorca z różnych względów może nie chcieć weryfikować swoich danych za pośrednictwem rachunku bankowego. Nie musi też chcieć otrzymać kwoty pożyczki na swój rachunek bankowy. Środki mogą zostać od razu zabrane przez komornika. Co ważne, niektórzy pożyczkobiorcy prowadzą konta bankowe z inną osobą, na przykład partnerem czy małżonkiem. Nie zawsze ta druga osoba musi wiedzieć o wniosku pożyczkowym i otrzymaniu dodatkowych środków przez osobę, z którą mają wspólne konto. Należy też jeszcze raz wspomnieć, że nie każdy Polak ma konto w banku i nie musi takiego prowadzić.

Czy pożyczka z gwarantem może być alternatywnym rozwiązaniem?

Rzeczywiście, pożyczka z gwarantem, czyli z poręczycielem jest jedną z opcji, dzięki której instytucja pozabankowa zgadza się przelać kwotę pożyczki na konto nie głównego pożyczkobiorcy, ale na rachunek osoby, która jest gwarantem/poręczycielem. Przelew weryfikacyjny wychodzi wtedy również z tego konta bankowego. W takim przypadku zgodnie z umową pożyczki to poręczyciel musi udowodnić, że rachunek bankowy należy do niego.

Pożyczki z poręczycielem są bardzo często jedyną alternatywą, aby środki trafiły na rachunek bankowy innej osoby niż tej, która wnioskuje o finansowe wsparcie. To jedyne rozwiązanie, jeśli pożyczka ma trafić na konto jak najszybciej, czyli najczęściej jeszcze tego samego dnia.

Co zamiast pożyczki na numer konta innej osoby

Jeśli nie udało się wziąć pożyczki z poręczycielem i nie ma innej opcji, aby firma, która udziela pożyczek, mogła przelać środki na rachunek bankowy, potrzebujący finansowego wsparcia może skorzystać z innych form otrzymania pieniędzy. W niejednej firmie pożyczkowej oferowane są pożyczki za pośrednictwem placówki pocztowej, kuriera albo zobowiązania, których podstawą jest weryfikacja telefoniczna, zamiast tej poprzez osobiste konto w banku.

Pożyczka z dowozem do domu

Osoby, które nie mają rachunku bankowego albo nie mogą z niego swobodnie korzystać, mają szansę skorzystać z ofert firm pożyczkowych, które proponują wypłatę środków w formie gotówki z dowozem do domu. Podpisanie umowy pożyczki oraz przekazanie pieniędzy odbywa się wtedy za pośrednictwem kuriera albo reprezentanta instytucji pozabankowej. Warunki tego rodzaju zobowiązań, które obejmują: kwotę pożyczki czy kwestie, takie jak roczna stopa oprocentowania albo okres obowiązywania umowy, najczęściej pozostają bez zmian i mogą być równie korzystnie, jak przy pożyczkach online.

Pożyczka z wypłatą na poczcie

Środki z pożyczki mogą być wypłacane w formie gotówki poprzez weryfikację dowodu osobistego pożyczkobiorcy w placówce pocztowej. To zobowiązania na tzw. czek GIRO, który przy realizacji obciąża rachunek pożyczkodawcy, a zobowiązanie zostaje uruchamiane na ustalonych warunkach. Również w tym przypadku całkowity koszt pożyczki, kwota pożyczki czy rzeczywista roczna stopa oprocentowania nie musi różnić się od wariantów przyjętych podczas udzielania zobowiązań online z poszerzoną weryfikacją (sprawdzenie konta bankowego).

Środki z pożyczki mogą być wypłacane w formie gotówki poprzez weryfikację dowodu osobistego pożyczkobiorcy w placówce pocztowej. To zobowiązania na tzw. czek GIRO, który przy realizacji obciąża rachunek pożyczkodawcy, a zobowiązanie zostaje uruchamiane na ustalonych warunkach. Również w tym przypadku całkowity koszt pożyczki, kwota pożyczki czy rzeczywista roczna stopa oprocentowania nie musi różnić się od wariantów przyjętych podczas udzielania zobowiązań online z poszerzoną weryfikacją (sprawdzenie konta bankowego).

Potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Wyślij wniosek pożyczkowy

Kategoria:

Wyślij wniosek