Czym jest zdolność kredytowa i jak ją poprawić?

zdolność kredytowa
DATA: 6 września, 2018

Planując większy wydatek, na przykład zakup samochodu, mieszkania, czy budowa domu, często myślimy o zaciągnięciu kredytu lub pożyczki. Z pewnością zastanawiasz się wtedy, ile wynosi Twoja zdolność kredytowa? Czy będziesz mógł otrzymać taką kwotę, jaka jest Ci potrzebna? I czy zdolność kredytować można obliczyć samemu?

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to nic innego, jak określenie kwoty zobowiązania, którą konsument jest w stanie spłacić, w określonym w umowie terminie. To obliczenie prawdopodobieństwa wypłacalności, danej osoby. Określa się ją, w celu zminimalizowania ryzyka ponoszonego przez pożyczkodawcę. Analizę zdolności kredytowej można podzielić na dwie części: jakościową i ilościową. Analiza pod kątem ilościowym bada sytuację finansową. W tym celu bierze pod uwagę: dochody, koszty utrzymania miesięczne, posiadane obecnie zadłużenie. Analiza ilościowa pokazuje, czy potencjalny kredytobiorca, będzie posiadał nadwyżki finansowe, które będzie mógł przeznaczyć na spłatę kredytu. Analiza jakościowa, sprawdza skłonność do wywiązywania się z zobowiązań. A dokładniej, analizuje historię kredytową oraz cechy osobowe, takie jak wykonywany zawód, czy wykształcenie. Podczas analizy zdolności kredytowej, sprawdza się raport BIK.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

  1. Dochód

Bardzo ważnym elementem obliczania zdolności kredytowej jest dochód. Najlepiej, jeśli jest to umowa o pracę. Stała umowa jest gwarancją otrzymywania regularnych dochodów, co jest istotne dla kredytodawcy. Umowy krótkookresowe oraz samozatrudnienie, w niższym stopniu potwierdza stabilność uzyskiwania dochodów. Aby potwierdzić stabilność swoich wpływów, możesz przedstawić swoje zeznania podatkowe lub okazać dokument potwierdzające otrzymywanie dodatkowego dochodu.

  1. Wydatki

Twoją zdolność obniżają, posiadane przez Ciebie inne zobowiązania. W celu poprawienia swojej zdolność kredytowej, możesz zrezygnować z posiadanej karty kredytowej (nawet jeśli jej nie używasz). Jeśli posiadasz kilka zobowiązań, możesz skorzystać z konsolidacji i przynieść swoje zobowiązania w jedno miejsce, co może wiązać się z obniżeniem rat. Poręczanie kredytów również obniża Twoją zdolność.

  1. BIK

Kolejnym ważnym aspektem jest raport BIK, czyli informacje o Twoich poprzednich i aktualnych zobowiązaniach. Pamiętaj, że brak historii kredytowej działa na Twoją niekorzyść. Jeśli nie posiadasz historii spłacanych rat, warto zaciągnąć szybką pożyczkę na niską kwotę i spłacać raty w terminie. W taki sposób wyrobisz sobie pozytywną historię i będziesz wiarygodnym klientem dla kredytodawcy.

  1. Towarzystwo

Twoją zdolność kredytową może poprawić właściwy, kredytowy towarzysz. Jeśli będziesz starał się o kredyt wspólnie z żoną, bądź rodzicem Twoja zdolność kredytowa, będzie lepiej oceniana. Powinna to być osoba, która otrzymuje regularnie dochód oraz posiada pozytywną historię spłat wcześniejszych zobowiązań.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Wyślij wniosek pożyczkowy

Kategoria:

Wyślij wniosek