Spis treści
Im lepsza jest zdolność kredytowa klienta banku lub firmy pożyczkowej, tym większe są jego szanse na uzyskanie finansowego wsparcia, a samo zobowiązanie może zostać udzielone na atrakcyjnych warunkach. Okazuje się jednak, że dodatkowe środki bardzo często mogą uzyskać nie tylko osoby w pełni wiarygodne i wypłacalne, ale również takie, które mają problem z utrzymaniem płynności finansowej. Zdarza się, że w ofertach instytucji pozabankowych figurują oferty dla klientów bez zdolności kredytowej, a nawet dla dłużników. Jeśli i Ty szukasz „szytej na miarę” pożyczki, dowiedz się więcej, jakie warunki musisz spełnić, czego wymaga firma pożyczkowa i jakie zobowiązanie możesz otrzymać, biorąc pod uwagę swoją sytuację finansową.
Zdolność kredytowa — co to jest?
Zdolność kredytowa to nic innego jak zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania. To gwarancja dla banku lub firmy pożyczkowej, że środki, które zostały udzielone, zostaną uregulowane zgodnie z warunkami współpracy i wyznaczonym harmonogramem spłaty. Na zdolność kredytową wpływ ma co najmniej kilka czynników, natomiast należy wskazać, że każdy bank i każda instytucja pozabankowa realizuje własną politykę współpracy ze swoimi klientami, dlatego w jej zakres mogą wchodzić zupełnie inne kryteria.
Od czego zależy zdolność kredytowa?
Podstawą weryfikacji zdolności kredytowej online lub poprzez wniosek dostarczany bezpośrednio do placówki banku bądź firmy pożyczkowej jest najczęściej:
- raport BIK. W Biurze Informacji Kredytowej znajdują się informacje o wszelkich zobowiązaniach klienta oraz jego zachowaniu względem spłaty. To właśnie raport BIK mówi o innych kosztach, jakie miesięcznie ponosi potencjalny kredytobiorca lub pożyczkobiorca, ale również ewentualnych zadłużeniach. Jeśli w raporcie BIK widnieją przeterminowane płatności albo opóźnienia w spłacie rat, klient raczej nie ma szans na współpracę z instytucją bankową,
- wysokość generowanych dochodów,
- zaświadczenie o zatrudnieniu,
- inne koszty stałe,
- zabezpieczenie zobowiązania, na przykład wkład własny.
Zdolność kredytową wylicza się w systemie punktowym, to tzw. scoring, który określa możliwości klienta w zakresie spłaty nowego zobowiązania.
Jak zwiększyć zdolność kredytową?
Informacje na temat własnej zdolności kredytowej pożyczki lub kredytu są istotne dla klienta i to jeszcze przed złożeniem wniosku o finansowe wsparcie. Warto wiedzieć, że jeśli wykazuje on niską zdolność kredytową, nie może liczyć na udzielenie każdego kredytu czy pożyczki, zaś decyzja negatywna zostanie odnotowana w raporcie BIK i będzie wpływać niekorzystnie na historię kredytową. Zasadna jest więc weryfikacja zdolności kredytowej, zanim wniosek zostanie złożony. Dzięki uzyskanym informacjom klient ma szansę ją poprawić i zwiększyć, a w tym celu przydatne są odpowiednie narzędzia i mechanizmy.
Aby zwiększyć swoją zdolność kredytową, potencjalny kredytobiorca lub pożyczkobiorca może:
- spłacić przeterminowane płatności i pozbyć się długów,
- spłacić dotychczasowe zobowiązania, aby poprawić swoją płynność finansową i zmniejszyć koszty stałe,
- podjąć dodatkową pracę zarobkową, aby zwiększyć wartość generowanych dochodów,
- wziąć kredyt lub pożyczkę z osobą trzecią, która wykazuje odpowiednią zdolność kredytową,
- postarać się o dodatkowe zabezpieczenie zobowiązania, jak hipoteka, zastaw czy poręczenie.
Brak zdolności kredytowej — co to znaczy i co zrobić?
Brak zdolności kredytowej wcale nie musi oznaczać, że klient nie ma szans na uzyskanie pożyczki. W zakresie odpowiedniej zdolności kredytowej może skorzystać ze zobowiązania na innych warunkach współpracy. To najczęściej pożyczki o mniejszej wartości lub te, których spłata jest wymagana w krótszym terminie.
Osoby bezrobotne albo zadłużone, które nie wykazują zdolności kredytowej wcale, mogą znaleźć finansowe wsparcie „szyte na miarę” ich potrzeb. Okazuje się, że wśród ofert firm pożyczkowych udaje się znaleźć zobowiązania, które udzielane są tylko na sam dowód, bez weryfikacji raportów BIK czy żądania zaświadczenia o zarobkach. Warto dobrze zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Chociaż dodatkowe środki można zdobyć łatwo, to taką pożyczkę będzie trzeba spłacić, a brak regularnych płatności będzie powodować naliczanie wysokich odsetek karnych. Decyzja o zaciągnięciu pożyczki bez zdolności kredytowej powinna być racjonalna, to najkrótsza droga do powstania tzw. spirali długów.
Pożyczki bez zdolności kredytowej — warunki przyznania pożyczki
Pożyczki bez sprawdzania zdolności kredytowej mogą być udzielane online. W tym celu wystarczy wypełnić elektroniczny wniosek, a w nim wskazać swoje dane osobowe oraz zaznaczyć preferowaną wartość zobowiązania i liczbę rat. Instytucja finansowa najpewniej zażąda wykonania przelewu weryfikacyjnego w celu potwierdzenia Twojej tożsamości.
Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy ofercie kredytu bez zdolności kredytowej?
Zobowiązania bez zdolności kredytowej udzielane są najczęściej na znacznie gorszych warunkach. Charakteryzuje je niska wartość pożyczki, krótki okres spłaty i nierzadko wysokie oprocentowanie i koszty całkowite. Jeśli potrzebujesz finansowego wsparcia i nie posiadasz zdolności kredytowej, porównaj kilka ofert pożyczkowych, aby wybrać najlepszą opcję. Z pomocą przychodzą rankingi pożyczek bez zdolności kredytowej oraz kalkulatory pożyczkowe.
Gdzie dostane kredyt bez badania zdolności kredytowej?
Banki nie udzielają kredytów bez zdolności kredytowej. Na finansowe wsparcie można liczyć od instytucji pozabankowej. Warto wiedzieć, że brak weryfikacji raportu BIK wcale nie oznacza, że klient nie musi spełniać żadnych warunków. Chociaż pożyczka bez zdolności kredytowej jest możliwa, to niestety może być nieopłacalna.
Potrzebujesz dodatkowej gotówki?
Kategoria: Blog OK