Pożyczka bez umowy o pracę — czy jest możliwa?

Pożyczka bez umowy o pracę
DATA: 28 sierpnia, 2024

Na rynku usług finansowych panuje ogromna konkurencja. Instytucje bankowe i pozabankowe starają się o każdego klienta, oferując zobowiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu finansowe wsparcie udaje się uzyskać na różne cele. Sprawdź, czy uzyskanie pożyczki bez umowy o pracę jest możliwe i na jakich warunkach udzielane jest zobowiązanie dla osób, które nie generują stałych dochodów.

Czy pożyczka bez umowy o pracę jest w ogóle możliwa?

Oczywiście, że tak. Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe oferują różnego rodzaju produkty finansowe klientom, którzy nie generują dochodu na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Zdarza się, że wyliczenie zdolności kredytowej przebiega na podstawie zarobków uzyskiwanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej czy wtedy, kiedy formalności związane z zatrudnieniem generują umowy cywilnoprawne, na przykład umowy zlecenie.

Pamiętaj, że możliwość zaciągnięcia kredytu gotówkowego czy wzięcia pożyczki gotówkowej zawsze jest kwestią indywidualną. Wiele zależy zarówno od warunków, jakie stawia bank czy firma pożyczkowa i polityki, jaką realizują te instytucje finansowe, jak i potrzeb i oczekiwań, jakie ma przyszły klient. Pożyczka bez umowy o pracę jest dzisiaj zobowiązaniem na tyle elastycznym, że nierzadko wymagany jest jedynie dowód osobisty oraz wskazanie konta bankowego, na który mają zostać przelane środki.

Kto może skorzystać z pożyczek bez umowy o pracę?

Zastanawiasz się, kto może dostać pożyczkę bez umowy o pracę? Z ofert instytucji pozabankowej najczęściej mogą korzystać osoby:

  • pełnoletnie,
  • obywatele Polski (coraz częściej zobowiązania dedykowane są również obcokrajowcom),
  • których zdolność kredytowa jest odpowiednia,
  • które wykazują pozytywną historię kredytową.

Sama zdolność kredytowa określa wiarygodność i wypłacalność klienta firmy pożyczkowej, natomiast dochody nie muszą być generowane z tytułu umowy o pracę. Instytucje pozabankowe akceptują również umowy zlecenie, dochód na podstawie prowadzonej działalności gospodarczej, a nawet dodatkowe zabezpieczenie zobowiązania. Pożyczki gotówkowe mogą zaciągać osoby, które generują dochód na podstawie świadczeń, na przykład emerytalnych czy z tytułu renty. Możliwe są również pożyczki bez źródła dochodu, na przykład z poręczycielem albo pod zastaw.

Dostępne pożyczki gotówkowe bez umowy o pracę

Istnieją różne rodzaje pożyczek, które można uzyskać bez posiadania umowy o pracę. Przykładem takich zobowiązań mogą być:

  • pożyczki krótkoterminowe. Niektóre firmy pożyczkowe oferują krótkoterminowe pożyczki gotówkowe, które nie wymagają od klienta posiadania regularnego źródła dochodu w postaci umowy o pracę. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu pożyczki mogą być obarczone wysokimi odsetkami i krótkimi okresami spłaty;
  • pożyczki zabezpieczone. Można także ubiegać się o pożyczki, które są zabezpieczone innymi aktywami, takimi jak nieruchomości, akcje czy wartościowe przedmioty. W takim przypadku brak umowy o pracę może być mniej istotny, ponieważ pożyczka jest zabezpieczona w inny sposób;
  • pożyczki z poręczeniem. W niektórych przypadkach, osoby bez umowy o pracę mogą skorzystać z pożyczek, które są zabezpieczone przez osobę trzecią (tzw. rękojmia). W takiej sytuacji osoba trzecia zobowiązuje się do spłaty pożyczki w przypadku niemożności jej uregulowania przez pożyczkobiorcę.

Warto jednak pamiętać, że brak umowy o pracę może wpłynąć na zdolność kredytową oraz ostateczną decyzję instytucji pozabankowej. Zdarza, się, że osoby, których zaletą nie są stałe dochody, muszą spełnić dodatkowe warunki, jakie stawia pożyczkodawca. Konieczny wtedy jest nie tylko dowód tożsamości i konto bankowe, ale również wykonanie przelewu weryfikacyjnego. Firmy pozabankowe mogą też skrupulatnie weryfikować historię kredytową potencjalnego klienta, sprawdzając go w bazach dłużników.

Ponadto zawsze należy dokładnie przemyśleć zaciąganie pożyczek i upewnić się, że będzie się w stanie spłacić zadłużenie, nawet jeśli nie ma się stałego źródła dochodu w postaci umowy o pracę.

Jak instytucje pozabankowe oceniają zdolność kredytową wnioskodawców bez umowy o pracę?

Chociaż zobowiązania finansowe w firmach pożyczkowych są znacznie łatwiejsze do uzyskania niż w bankach, to należy pamiętać, że coraz rzadziej zdarza się otrzymać pożyczkę tylko na sam dowód osobisty. Stały dochód nie zawsze jest wymagany, ale renomowane instytucje pozabankowe obowiązkowo dokonają weryfikacji historii kredytowej i wypłacalności potencjalnego klienta od momentu złożenia wniosku.

Podstawowe czynniki, jakie są brane pod uwagę w procesie weryfikacji przyszłego pożyczkobiorcy, to:

  • historia kredytowa. Firmy pozabankowe sprawdzają historię kredytową klienta, aby ocenić, czy wcześniej spłacał on swoje zobowiązania terminowo. To ważne, ponieważ dobra historia kredytowa może świadczyć o zdolności klienta do terminowej spłaty nowego zadłużenia;
  • dochody i źródło dochodów. Firmy pożyczkowe mogą poprosić klienta o udokumentowanie swoich dochodów, nawet jeśli nie jest to umowa o pracę. Mogą to być np. dochody z innych źródeł, takich jak emerytura, renta, alimenty, zasiłki, inne świadczenia socjalne, wynajem nieruchomości, dochody z samozatrudnienia itp.;
  • stosunek zadłużenia do dochodu. Firmy mogą także ocenić stosunek zadłużenia do dochodu klienta. Oznacza to porównanie miesięcznych rat zobowiązań finansowych (np. kredytów, pożyczek, czynszu) do miesięcznych dochodów klienta. Im niższy stosunek, tym mniejsze ryzyko dla pożyczkodawcy;
  • wiek i status zatrudnienia. Chociaż brak umowy o pracę nie zawsze stanowi przeszkodę, to stabilne zatrudnienie może wpływać na decyzję o udzieleniu pożyczki. Niektóre firmy preferują klientów, którzy mają stabilne źródło dochodu;
  • ogólne ryzyko kredytowe. Firmy pożyczkowe mogą także brać pod uwagę inne czynniki, takie jak historia rezydencji, wiek klienta, stan cywilny itp., aby ocenić ogólne ryzyko związane z udzieleniem pożyczki;
  • konsultacja biur informacji kredytowej. Firmy pożyczkowe mogą również korzystać z raportów Biura Informacji Kredytowej w celu uzyskania dodatkowych informacji na temat historii kredytowej klienta i ewentualnych zaległości w spłatach.

Warto zauważyć, że każda firma może mieć nieco inne kryteria oceny zdolności kredytowej i podejmowania decyzji o udzieleniu pożyczki.

Pożyczki gotówkowe w KredytOK

Pożyczka bez umowy o pracę w KredytOK jest jak najbardziej możliwa. Nasi klienci mogą otrzymać finansowe wsparcie, jeśli generują stałe dochody na podstawie innych umów, na przykład przy umowie zlecenie. Na ich zdolność kredytową wpływają nie tylko zarobki. Na zaciągnięcie kredytu wpływ ma również historia kredytowa.

Jeśli nie masz umowy o pracę, nic straconego. W KredytOK znajdziesz zobowiązanie „szyte na miarę” Twoich potrzeb i możliwości spłaty. Skorzystasz w ten sposób z dodatkowych pieniędzy na dowolny cel i zachowasz płynność finansową. Wypełnij wniosek online lub skontaktuj się z naszym doradcą.

Proces aplikacji o pożyczkę w KredytOK

Czy wiesz, że uzyskanie pożyczki w KredytOK jest naprawdę proste? Cały proces odbywa się online, nie musisz nawet wychodzić z domu. Wystarczy, że wypełnisz elektroniczny wniosek. Przygotuj aktualny dowód osobisty, wpisz wysokość dochodów, jakie generujesz, dodaj rodzaj umowy (niekoniecznie tej na czas nieokreślony), na podstawie której pracujesz. Wpisz też kwotę pożyczki i okres spłaty, który będzie dla Ciebie najdogodniejszy. Zaczniemy weryfikować Twój wniosek od razu, żebyś jak najszybciej otrzymał pożyczkę i cieszył się z dodatkowych środków na dowolny cel.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Wyślij wniosek pożyczkowy

Kategoria:

Wyślij wniosek