Spis treści
Decyzja o wzięciu kredytu gotówkowego lub hipotetycznego jest bardzo poważna, gdyż wiąże nas na wiele lat z bankiem albo firmą pozabankową. Dlatego tak istotne jest, aby dokonać optymalnego wyboru, dostosowanego do naszych indywidualnych potrzeb. W tym może pomóc pośrednik kredytowy lub doradca kredytowy.
Kim jest pośrednik kredytowy?
Pośrednik kredytowy zajmuje się pomocą i doradztwem związanym z kredytami. Jest to osoba fizyczna lub prawna, która nie działa w charakterze kredytodawcy, a której zadania obejmują:
- prezentowanie i oferowanie konsumentom umowy o kredyt,
- wykonywanie prac przygotowawczych w związku z kredytem,
- zawieranie z konsumentami umowy o kredyt w imieniu kredytodawcy.
Pośrednik kredytowy nie jest pracownikiem konkretnego banku i najczęściej współpracuje z wieloma instytucjami bankowymi, co daje mu możliwość porównywania ich ofert kredytowych. Gwarantuje to klientom możliwość otrzymania obiektywnej i rzetelnej informacji. To stwarza możliwość wyboru najodpowiedniejszego finansowania.
Czym się zajmuje pośrednik kredytowy?
Pośrednik kredytowy pobiera wynagrodzenie od kredytodawcy, ale wcale nie musi to oznaczać, że jego porada będzie nieobiektywna. Zakres jego obowiązków i kompetencji reguluje odpowiednia ustawa.
Jest m.in. zobowiązany do poinformowania klienta o tym, czy rekomendacja będzie obejmować ofertę kredytów banku, który reprezentuje, czy też większej liczby instytucji finansowych.
Dodatkowo kredytodawca, powiązany pośrednik kredytu hipotecznego lub agent pośrednika mają obowiązek przedstawienia trzech ofert umów o kredyt hipoteczny razem z formularzami informacyjnymi. Oprócz tego muszą zaproponować oferty najlepiej dopasowane do możliwości finansowych klienta.
Korzystając z usług pośrednika kredytowego, czasem nie musisz nawet odwiedzać konkretnego banku, aby uzyskać finansowanie. Będzie to konieczne dopiero przy podpisaniu umowy. Dzięki temu zmniejszy się ilość formalności – część z nich załatwi za Ciebie pośrednik kredytowy. Współpraca jest tym korzystniejsza, że powinieneś otrzymać ofertę kredytową dopasowaną do swoich możliwości.
Dobry pośrednik kredytowy działa w interesie klienta i stara się, aby zaproponowany kredyt był optymalny. Oprócz tego poinformuje Cię, jeśli jest tam wyższe oprocentowanie lub prowizja.
Warto wziąć pod uwagę wszystkie korzyści, jakie daje Ci pomoc pośrednika kredytowego. Do najważniejszych można zaliczyć:
- dostęp do wielu ofert z różnych banków,
- dobór najlepszej oferty pod nasze możliwości finansowe,
- realna ocena różnego rodzaju promocji bankowych przez fachowca,
- doradztwo w kwestii wyboru banku z mniejszą ilością formalności i procedur.
W sytuacji, w której bank cofnie Ci wstępną pozytywną decyzję kredytową, pośrednik może pomóc Ci szybko zmienić kredytodawcę. W tym celu skorzysta z wcześniej otrzymanych dokumentów. Doświadczony pośrednik kredytowy wie też doskonale, jak właściwie rozmawiać z pracownikami banku, aby przekonać ich do pozytywnej weryfikacji wniosku kredytowego.
Pamiętaj, że chociaż nie masz obowiązku znać się na kredytach, to jednak poprzez podpisanie umowy, poświadczasz, że zrozumiałeś i akceptujesz jej treść. Dlatego dobrze zasięgnąć rady specjalisty.
Ile kosztuje pośrednik kredytowy?
Wielu klientów zastanawia się, ile kosztuje pośrednik kredytowy. Obawiają się, że branie kredytu przez pośrednika kredytowego podnosi koszty i dlatego decydują się we własnym zakresie negocjować warunki kredytowe z bankiem.
Jednak nie musisz się obawiać, że poniesiesz dodatkowe koszty, gdy Twoim doradcą zostanie pośrednik kredytowy. Zarobki tego specjalisty są zgodnie z ustawą jawne, a on jest zobowiązany do przedstawienia klientowi wysokości wynagrodzenia otrzymywanego od banku.
W rzeczywistości za usługi pośrednika kredytowego płaci bank i często jest to 2% prowizji od sfinalizowanej umowy. Jednak sama wartość kredytu dla klienta jest w obydwu przypadkach taka sama. Pośrednik bowiem wykonuje taką samą pracę, jaką wykonałby pracownik banku, i to z tego tytułu dostaje wynagrodzenie. Często wręcz jest to dla banków tańsza opcja niż utrzymywanie specjalisty od kredytów.
Nie zapłacisz też w przypadku, gdy nie dojdzie do podpisania umowy. Czynności przygotowawcze oraz konsultacje są bowiem bezpłatne.
Doradca kredytowy a pośrednik kredytowy – jakie są między nimi różnice?
Doradca kredytowy nie jest tożsamy z pośrednikiem kredytowym i chociaż obydwaj działają, pomagając i radząc klientom w związku z kredytami, to istnieją pomiędzy nimi istotne różnice.
Czy się zajmuje doradca kredytowy? Jest on również specjalistą posiadającym rozległą wiedzę na temat kredytów, jednak w przeciwieństwie do pośrednika nie jest on powiązany z żadnym konkretnym bankiem czy inną instytucją finansową.
Taka niezależność w wielu osobach wzbudza większe zaufanie, choć tak naprawdę pośrednik kredytowy również jest zobligowany do rzetelnego i obiektywnego przedstawienia oferty, z korzyścią dla klienta.
Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje doradca kredytowy. Zgodna z przepisami definicja doradcy kredytowego mówi, że to podmiot, który nie otrzymuje prowizji lub wynagrodzenia od kredytodawcy, może jednak pobierać środki od samego klienta. Doradca musi otrzymać zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego. Zezwolenie potwierdza jego kompetencje związane z wykonywaną funkcją.
Na czym zarabia doradca kredytowy? Mimo niezależnego działania najczęściej usługi doradcy są całkowicie bezpłatne, a wynagrodzenie wypłaca mu biuro doradcze, w którym jest zatrudniony. Może też prowadzić działalność we własnym zakresie. Najczęściej posiada on oferty kilkunastu banków, a zgodnie z ustawą z 2017 roku musi poinformować klienta na samym początku współpracy, jakie banki znajdują się w jego pakiecie ofertowym.
Zarówno doradca, jak i pośrednik mogą wynegocjować z bankiem korzystniejsze warunki, gdy otrzymasz pozytywną weryfikację wniosku. Dla doradcy jest to również istotne, gdyż otrzymuje on prowizję od każdego klienta, który podpisze z bankiem umowę kredytową.
Czy warto korzystać z usług pośrednika kredytowego?
Zdecydowanie tak, ponieważ otrzymujesz w pełni profesjonalną obsługę, jaką zapewnia pośrednik kredytowy. Warszawa, Kraków, Łódź i każde inne większe lub mniejsze miasto daje Ci możliwość skorzystania z pomocy licznych specjalistów.
Pośrednik bada i przelicza zdolność kredytową i ustala jakiego rodzaju kredyt jesteś w stanie otrzymać, Weryfikuje i porównuje otrzymane informacje oraz doradza na każdym etapie, mając przede wszystkim na uwadze dobro klienta. Pomaga też w skompletowaniu dokumentacji i wypełnieniu wniosku kredytowego. Może w Twoim imieniu złożyć wniosku do 3 banków, będzie również koordynował cały proces.
Usługi pośrednika kredytowego to przede wszystkim możliwość darmowego skorzystania z wiedzy eksperta, który ma biegłość w porównywaniu ofert bankowych i wybieraniu tej najlepiej dopasowanej do klienta.
Przy dużym kredycie możesz dzięki temu zaoszczędzić nawet kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy złotych! Doświadczeni pośrednicy doskonale znają branżę i wszystkie jej niuanse, wiedzą, w których punktach należy szukać oszczędności i właściwie oceniają zdolności kredytowe klientów. Dzięki temu przedstawią Ci takie oferty, które mają szansę na pozytywną weryfikację w banku.
Jest to więc warte uwagi rozwiązanie, które pozwoli Ci zaoszczędzić czas, pieniądze i sporo stresu.
Potrzebujesz dodatkowej gotówki?
Kategoria: Blog OK