Ile kosztuje komunia święta? Pożyczka na komunię

Pożyczka na komunie
DATA: 8 lipca, 2024

Nie ma wątpliwości, że pierwsza komunia święta oraz przyjęcie komunijne to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu nie tylko dziecka, ale i całej rodziny. Trzeba przyznać, że już same przygotowania do tej ceremonii okazują się niezwykle kosztowne. Jaki jest całkowity koszt przyjęcia komunijnego? Czy da się ograniczyć koszty organizacji komunii świętej? Skąd wziąć środki na wyprawienie pierwszej komunii świętej swojego dziecka? Niezbędne informacje na ten temat znajdziesz w tym poradniku. Przygotuj się na tę ważną uroczystość i bez stresu oczekuj na pierwszą komunię świętą swojej pociechy.

Komunia jako ważne wydarzenie rodzinne

Pierwsza komunia święta to moment, który łączy pokolenia i buduje więzi między bliskimi. Dlatego też tak istotne jest, aby wszyscy członkowie rodziny uczestniczyli w tym wyjątkowym dniu oraz byli odpowiednio ugoszczeni.

Przygotowania do pierwszej komunii to czas pełen emocji i radości, ale także wyzwań logistycznych. Jednym z istotnych elementów jest zapewnienie odpowiedniego przyjęcia dla gości. Bez względu na to, czy planujemy skromne spotkanie w domu, czy też większą uroczystość w lokalu, ważne jest, aby każdy czuł się mile widziany i doceniony.

Ugoszczenie wszystkich gości może być nie lada wyzwaniem, szczególnie gdy lista zaproszonych jest długa. Dlatego warto zorganizować wszystko w sposób przemyślany i z góry zaplanowany. Nie da się też ukryć, że pierwsza komunia święta wiąże się z dużymi wydatkami, a rodzice dzieci pierwszokomunijnych, które przystępują do tego sakramentu, muszą odpowiednio wcześniej przygotować niezbędny budżet.

Ile kosztuje organizacja komunii świętej?

Cena organizacji pierwszej komunii świętej może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja, liczba zaproszonych gości, wybór miejsca na przyjęcie, catering, dekoracje, strój komunijny dla dziecka, a także inne dodatkowe elementy, takie jak fotograf, a nawet wynajęcie samochodu.

Koszt może być stosunkowo niski, jeśli rodzina decyduje się na skromne obchody w domu lub w kościele parafialnym. Jeśli jednak rodzice chcą zorganizować huczne przyjęcie w restauracji, wydatki z tej okazji może być znacząco wyższe.

W Polsce koszt organizacji pierwszej komunii świętej może sięgać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od preferencji rodziny i dostępnych środków finansowych. Ostateczna cena będzie więc zależała od indywidualnych potrzeb i możliwości rodziny.

Jak zaplanować wydatki na komunię świętą?

Planowanie wydatków na komunię świętą jest istotne, aby uniknąć nadmiernego obciążenia finansowego i zapewnić udane świętowanie. Na kilka miesięcy przed wydarzeniem warto ustalić harmonogram wszystkich kosztów:

  • ustalenie budżetu. Zdecyduj, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na komunię. Takie przedsięwzięcie na pewno będzie wymagało oszczędności, aby zebrać odpowiednią kwotę,
  • podzielenie budżetu na kategorie:
  1. Obejmują te wydatki, które są niezbędne do przeprowadzenia uroczystości, takie jak stroje komunijne, kościelne opłaty, wynajem sali na przyjęcie, liczba podawanych dań dla gości, tort komunijny, dekoracje kościoła i sali oraz zaproszenia.
  2. Obejmują wydatki na rzeczy, takie jak prezenty dla dziecka, fotograf, transport lub noclegi dla gości spoza miasta, a także inne dodatkowe atrakcje na przyjęciu, na przykład animatorki.
  • szacowanie kosztów. Dobrze jest sporządzić listę wszystkich wydatków. Warto porównać ceny różnych usługodawców, aby znaleźć najlepsze oferty,
  • monitorowanie wydatków,
  • generowanie oszczędności na dodatkowe wydatki. W miarę możliwości najlepiej pozostawić pewien margines na nieprzewidziane wydatki. Mogą się one pojawić, więc lepiej być przygotowanym na ewentualne niespodzianki finansowe.

Główne wydatki w trakcie organizacji komunii świętej

Przyjęcie komunijne nie jest jedynym wydatkiem, jakie trzeba wziąć pod uwagę przy okazji tak ważnego wydarzenia w życiu całej rodziny. Dlatego pewne jest, że kilkaset złotych nie wystarczy, aby móc podjąć się jego organizacji na wysokim poziomie. Średni koszt przyjęcia komunijnego i niezbędnych rzeczy oraz usług, jakie trzeba uwzględnić, oscyluje wokół kwoty kilku tysięcy złotych. W koszty organizacji komunii trzeba wpisać:

  • ubranie komunijne. To jeden z najważniejszych elementów komunii. Koszula, marynarka, sukienka lub garnitur dla dziecka będą wymagały pewnych nakładów finansowych,
  • opłaty kościelne. Mogą obejmować opłatę za udział w ceremonii komunijnej czy dekoracje lub wynagrodzenie organisty,
  • przyjęcie komunijne. Wynajem sali na przyjęcie, catering (jedzenie i napoje), tort komunijny, dekoracje, kwiaty, muzyka, fotograf czy kamerzysta, to wszystko może generować dodatkowe koszty,
  • zaproszenia,
  • prezenty dla dziecka. Wiele osób decyduje się na zakup prezentu dla dziecka, aby uczcić to szczególne wydarzenie. Może to być coś symbolicznego, jak również praktycznego, jednak zawsze wiąże się z wydaniem sporej sumy pieniędzy,
  • dodatkowe koszty. Transport, noclegi dla gości z daleka, dodatkowe atrakcje na przyjęciu (np. wynajęcie animatora dla dzieci), pamiątki komunijne dla gości czy pamiątki dla dziecka, to także wydatki, które trzeba wziąć pod uwagę.

Komunia w domu czy restauracji?

W przypadku organizacji przyjęcia komunijnego w lokalu zyskuje się komfort i możliwość swobodnego spędzenia czasu z rodziną przy stole, natomiast trzeba liczyć się z wysokimi opłatami. Koszt przyjęć komunijnych zależy oczywiście od restauracji, ilości wyboru dań czy liczby gości, ale zawsze taniej wyjdzie wyprawienie przyjęcia komunijnego w domu, w przydomowym ogrodzie czy zamówienie cateringu. Samodzielna organizacja komunii pozwala zaoszczędzić kilka tysięcy złotych. Takie obniżenie kosztów wymaga jednak ogromnej odpowiedzialności, długiego przygotowania — to spore wyzwanie czasowe, a przede wszystkim miejsca na ugoszczenie wszystkich zaproszonych.

Niespodziewane koszty, które mogą zaskoczyć przy organizacji komunii

Trzeba przyznać, że rodziców organizujących komunię niektóre wydatki mocno zaskakują. Właśnie dlatego takie wydarzenie należy zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Czy wiesz, że rezerwacja sali bankietowej, restauracji czy innego lokalu, w którym odbędzie się przyjęcie komunijne, najczęściej następuje nawet na rok przed datą sakramentu? Takiej rezerwacji lokali muszą podjąć się przede wszystkim rodzice, jeśli miejsce zamieszkania rodziny wiąże się z mniejszą dostępnością lokali. Pamiętaj jednak, że po wcześniejszym uiszczeniu należności może czekać dopłata, na przykład związana ze wzrostem cen za dania obiadowe. Nie wszystkie przyjęcia okolicznościowe uwzględniają też tort czy desery, bardzo często słodkości pozostają w gestii rodziców.

Co jeszcze będzie być może trzeba opłacić dodatkowo? Możemy liczyć się z wydatkiem na poprawki krawieckie sukienki komunijnej albo dopłatę do atrakcji dla dzieci, jeśli animatorka zabaw zaproponuje na przykład specjalne dmuchane place zabaw.

Jak szybko zorganizować gotówkę na nieoczekiwane wydatki?

Niestety, nie wszyscy rodzice mają wystarczające środki na organizację komunii. Problem braku finansów dotyczy zresztą nie tylko ich. Kłopot pojawia się bardzo często, jeśli weźmiemy pod uwagę zaproszonych gości — pamiętajmy, że na prezent dla dziecka, które przystępuje do pierwszej komunii świętej trzeba wydać naprawdę sporo. Wyjściem z sytuacji nie będzie ograniczenie liczby gości, krótszy czas trwania przyjęcia czy biesiadowanie przy ograniczonym menu. Z opresji może za to wybawić szybka pożyczka na dowolny cel. KredytOK oferuje finansowe wsparcie na niespodziewane, nagłe wydatki. Jeśli Twój budżet okazuje się niewystarczający na pokrycie wszystkich opłat związanych z komunią świętą dziecka, dodatkowe pieniądze jeszcze tego samego dnia mogą być „ostatnią deską ratunku”. Nie da się ukryć, że to świetne rozwiązanie, tym bardziej że pożyczka pozabankowa udzielana jest za pośrednictwem Internetu, bez konieczności odwiedzania placówki instytucji finansowej.

Staraj się pokrywać większość wydatków komunijnych z własnych oszczędności, a pożyczkę traktować jako uzupełniające źródło gotówki. Decyzja o zaciągnięciu takiego zobowiązania musi być racjonalna i przemyślana. Sprawdź, czy stać Cię na spłatę miesięcznych rat, aby pożyczone pieniądze nie stały się czynnikiem, który wywoła tzw. pętlę zadłużenia.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Wyślij wniosek pożyczkowy

Kategoria:

Wyślij wniosek