Chcę pożyczkę

Bezpiecznie w sieci

Każdego dnia oszuści wymyślają nowe sposoby na oszukiwanie i wyłudzanie pieniędzy. Podszywają się pod pracowników banków, zachęcają do wzięcia szybkiej pożyczki na niezwykłą okazję inwestycyjną, wyłudzają dane osobowe, by wziąć w cudzym imieniu kredyt. Capital Service – właścicielowi marki KredytOK, organizacji z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem i ugruntowaną pozycją na rynku polskich instytucji finansowych, zależy na bezpieczeństwie klientów. Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, jak się chronić przed oszustwami w sieci.

Główne informacje:

  • Uważaj na oszustów posługujących się wizerunkiem celebrytów zachęcających do inwestycji, lub proszących o pożyczkę.
  • Bądź czujny podczas niespodziewanych rozmów z pracownikami banku.
  • Sprawdzaj komunikaty o oszustwach od zaufanych instytucji.
  • Uważaj na wyłudzenia w gronie najbliższych.

Jak działają oszuści?

Przede wszystkim, trzeba zdać sobie sprawę, jakich metod używają oszuści i które zachowania powinny w nas wzbudzić podejrzliwość.

Fałszywe reklamy inwestycyjne

Reklamy inwestycji z wizerunkiem celebrytów lub znanych polityków, które pojawiają się w social mediach, to najczęściej oszustwo wykorzystujące technologię deepfake i bezprawnie posługujące się czyimś wizerunkiem. Wprowadzasz do formularza dane kontaktowe, po czym kontaktuje się fałszywy doradca inwestycyjny, często mówiący ze wschodnim akcentem.

Fałszywe inwestycje i obietnice wysokich zysków

Otrzymujesz telefon, e-mail lub wiadomość w mediach społecznościowych z „wyjątkową” okazją do inwestycji? A może doradca finansowy kontaktuję się w celu pomocy w wypłacie środków z konta inwestycyjnego? To może być próba oszustwa. Przestępcy często obiecują szybki zysk lub pomoc w jego wypłaceniu, wymagając przy tym instalacji podejrzanego oprogramowania lub przekazania danych dostępowych do konta.

Podszywanie się pod pracowników banków.

Jedna z popularniejszych metod polega na tym, że oszust dzwoni i przedstawia się jako pracownik banku, informując o podejrzanych transakcjach na Twoim koncie. W rzeczywistości to próba manipulacji, byś podał dane logowania, zainstalował aplikację zdalnego pulpitu lub sam zatwierdził przelew. Prawdziwy bank nigdy nie prosi o takie działania przez telefon.

10 sposobów na ochronę przed oszustami

  1. Nie działaj impulsywnie pod wpływem emocji czy presji osoby trzeciej. Nie wpadaj w panikę – oszuści będą starali się wzbudzić w Tobie silne emocje takie, jak lęk, stres
  2. Nie udostępniaj swoich danych osobowych czy danych logowania. Nie wykonuj zdjęć dokumentów tożsamości na polecenie osoby trzeciej, nie dziel się kodami z SMS, kodami BLIK.
  3. Nie dawaj dostępu zdalnego do swoich urządzeń. Nie instaluj programów do zdalnej obsługi urządzenia (np. AnyDesk, Supremo Mobile, TeamViewer). Nie loguj się do bankowości internetowej w trakcie udostępniania komuś swojego pulpitu.
  4. Uważnie czytaj komunikaty autoryzacyjne i smsy, nie potwierdzaj żadnych transakcji, które nie były przez Ciebie zlecone.
  5. Sprawdzaj, z kim naprawdę rozmawiasz. Zakończ połączenie i samodzielnie zadzwoń na oficjalny numer banku.
  6. Korzystaj tylko z bezpiecznych stron internetowych i aktualnego oprogramowania.
  7. Włącz usługę Zastrzeż PESEL w aplikacji mObywatel, na stronie gov.pl lub w urzędzie miasta/gminy.
  8. Warto aktywować alerty BIK, które poinformują Cię o próbie zaciągnięcia kredytu lub pożyczki.
  9. Warto zainstalować aplikację CyberAlerty, która wysyła ostrzeżenia, kiedy zaobserwuje nowy istotny atak, scam lub internetowe oszustwo.
  10. Wszystkie podejrzane wiadomości SMS z linkami można zgłosić do CERT używając funkcji „Przekaż”, bezpośrednio na numer: 8080

Pieniądze nie spadają z nieba, a celebryci nie proszą o pożyczki czy inwestycje.

Zanim podejmiesz działania związane z inwestowaniem, poczytaj na ten temat w rzetelnych źródłach informacji, np. na stronie Komisji Nadzoru Finansowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Domu Maklerskiego lub na stronie banku. Zachowaj zdrowy rozsądek i nie kieruj się emocjami.

Wyłudzenia rodzinne – jak działają?

Rośnie liczba przypadków wyłudzeń pożyczek przez osoby z bliskiego otoczenia, często przez członków rodziny. Osoba z bliskiego otoczenia (rodzina, partner, znajomy) wykorzystuje dane osobowe – takie jak PESEL, seria i numer dowodu, login do konta – aby bez Twojej zgody zaciągnąć pożyczkę na Twoje nazwisko. Niestety, często dzieje się to bez żadnych fałszerstw – wystarczą udostępnione przez Ciebie dane.

Co możesz zrobić, by się chronić przed wyłudzeniami rodzinnymi?

  • Nikomu nie przekazuj danych do logowania, haseł, ani kopii dokumentów.
  • Zachowaj czujność – nie udostępniaj swojego konta innym osobom.
  • Nie udostępniaj swojego dowodu.
  • Sprawdzaj powiadomienia o złożonych wnioskach i zmianach danych.
  • Dostałeś smsa z kodem do odbioru pieniędzy na poczcie – nie odbieraj ich, jeśli to nie Ty składałeś wniosek. Jeśli dotyczy to KredytOK – niezwłocznie zgłoś próbę oszustwa na infolinię KredytOK aby zablokować transakcję.
  • Uważaj, gdy ktoś bliski prosi Cię o pożyczkę na swoje potrzeby – zanim się zgodzisz – pomyśl.

Jak to może wyglądać?

Bliska osoba – członek rodziny, partner lub znajomy – prosiła Cię o zaciągnięcie pożyczki, bo sama nie może jej otrzymać? Zapewniała, że będzie spłacać raty regularnie i „wszystko będzie na nią”? W takiej sytuacji:

  • Miej 100% pewności co do intencji tej osoby.
  • Zastanów się, czy jesteś gotów samodzielnie spłacać zobowiązanie w razie problemów drugiej strony.
  • Nawet jeśli pożyczka służy komuś innemu, to Ty formalnie jesteś stroną umowy.
  • To Ty ponosisz odpowiedzialność za jej spłatę. A jeśli raty nie będą regulowane – to właśnie wobec Ciebie zostaną podjęte działania windykacyjne.

Pamiętaj – Jeśli coś Cię zaniepokoiło – masz prawo zgłosić podejrzenie wyłudzenia!

 

Weź pożyczkę

Może Cię zainteresować

bezpieczne pozyczki

Bezpieczne pożyczki — o czym należy pamiętać, pożyczając pieniądze online?

Czy wszystkie pożyczki pozabankowe są bezpieczne? Sprawdź, jaka pożyczka ratalna brana w instytucji finansowej będzie dla Ciebie korzystna już po złożeniu wniosku. Rzeczywista roczna stopa oprocentowa…

Big infomonitor – jak sprawdzić siebie? Co to jest i ile kosztuje raport?

Co zrobić gdy ktoś wziął pożyczkę

Co zrobić, gdy ktoś wziął kredyt/pożyczkę na mój pesel?

Wzięcie kredytu gotówkowego albo pożyczki pozabankowej jest coraz łatwiejsze. Ponieważ na rynku usług finansowych panuje ogromna konkurencja, podmioty udzielające finansowego wsparcia minimalizują for…
Wyślij wniosek