

Spis treści
Każdego dnia oszuści wymyślają nowe sposoby na oszukiwanie i wyłudzanie pieniędzy. Podszywają się pod pracowników banków, zachęcają do wzięcia szybkiej pożyczki na niezwykłą okazję inwestycyjną, wyłudzają dane osobowe, by wziąć w cudzym imieniu kredyt. Capital Service – właścicielowi marki KredytOK, organizacji z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem i ugruntowaną pozycją na rynku polskich instytucji finansowych, zależy na bezpieczeństwie klientów. Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, jak się chronić przed oszustwami w sieci.
Główne informacje:
Przede wszystkim, trzeba zdać sobie sprawę, jakich metod używają oszuści i które zachowania powinny w nas wzbudzić podejrzliwość.
Reklamy inwestycji z wizerunkiem celebrytów lub znanych polityków, które pojawiają się w social mediach, to najczęściej oszustwo wykorzystujące technologię deepfake i bezprawnie posługujące się czyimś wizerunkiem. Wprowadzasz do formularza dane kontaktowe, po czym kontaktuje się fałszywy doradca inwestycyjny, często mówiący ze wschodnim akcentem.
Otrzymujesz telefon, e-mail lub wiadomość w mediach społecznościowych z „wyjątkową” okazją do inwestycji? A może doradca finansowy kontaktuję się w celu pomocy w wypłacie środków z konta inwestycyjnego? To może być próba oszustwa. Przestępcy często obiecują szybki zysk lub pomoc w jego wypłaceniu, wymagając przy tym instalacji podejrzanego oprogramowania lub przekazania danych dostępowych do konta.
Jedna z popularniejszych metod polega na tym, że oszust dzwoni i przedstawia się jako pracownik banku, informując o podejrzanych transakcjach na Twoim koncie. W rzeczywistości to próba manipulacji, byś podał dane logowania, zainstalował aplikację zdalnego pulpitu lub sam zatwierdził przelew. Prawdziwy bank nigdy nie prosi o takie działania przez telefon.
Pieniądze nie spadają z nieba, a celebryci nie proszą o pożyczki czy inwestycje.
Zanim podejmiesz działania związane z inwestowaniem, poczytaj na ten temat w rzetelnych źródłach informacji, np. na stronie Komisji Nadzoru Finansowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Domu Maklerskiego lub na stronie banku. Zachowaj zdrowy rozsądek i nie kieruj się emocjami.
Rośnie liczba przypadków wyłudzeń pożyczek przez osoby z bliskiego otoczenia, często przez członków rodziny. Osoba z bliskiego otoczenia (rodzina, partner, znajomy) wykorzystuje dane osobowe – takie jak PESEL, seria i numer dowodu, login do konta – aby bez Twojej zgody zaciągnąć pożyczkę na Twoje nazwisko. Niestety, często dzieje się to bez żadnych fałszerstw – wystarczą udostępnione przez Ciebie dane.
Bliska osoba – członek rodziny, partner lub znajomy – prosiła Cię o zaciągnięcie pożyczki, bo sama nie może jej otrzymać? Zapewniała, że będzie spłacać raty regularnie i „wszystko będzie na nią”? W takiej sytuacji:
Pamiętaj – Jeśli coś Cię zaniepokoiło – masz prawo zgłosić podejrzenie wyłudzenia!
Powiązane artykuły