Umowa pożyczki prywatnej. Na co zwracać uwagę?

umowa pożyczkowa
DATA: 1 marca, 2018

Fakt, że Polacy bardzo chętnie korzystają z szybkich pożyczek to najlepszy dowód na uczciwość pożyczkodawców. Nieczytanie jakiegokolwiek dokumentu przed jego podpisaniem stanowi jednak spory błąd. Polskie prawo dokładnie określa, jakie informacje powinna zwierać umowa pożyczkowa.

Odstępstwa od niego wskazują, że firma działa nieuczciwie lub ma coś do ukrycia. Dowiedz się, jakie informacje powinna zawierać umowa pożyczki oraz na co zwrócić uwagę zanim ją podpiszesz.

Weryfikacja firmy pożyczkowej

W dobie internetu żadne przedsiębiorstwo nie działa w próżni, zwłaszcza gdy oferuje tak popularne usługi jak pożyczki. Dzięki temu, jako klient, możesz w łatwy sposób zasięgnąć opinii na temat potencjalnego pożyczkodawcy, który jest oceniany w internecie przez dotychczasowych klientów. Jeśli Twoi znajomi lub rodzina korzystali wcześniej z pożyczek, możesz zapytać o doświadczenia również ich. Warto zajrzeć również na stronę Komisji Nadzoru Finansowego, która publikuje ostrzeżenia na temat nieuczciwych firm oferujących pożyczki.

Umowa pożyczkowa – dane i sposób korespondencji

Poprawność danych klienta to oczywiście podstawowe kryterium, jakie musi spełniać umowa pożyczkowa. Wśród nich ważną rolę odgrywają Twoje dane teleadresowe. Sprawdź, czy w umowie znajduje się prawidłowy adres do korespondencji, adres e-mail i numer telefonu. Oprócz tego koniecznie zweryfikuj, w jaki sposób pożyczkodawca będzie się z Tobą komunikował.

Umowa pożyczki uwzględniająca wszystkie koszty

Przedstawienie wszystkich kosztów w umowie pożyczki to także prawny obowiązek pożyczkodawcy. Warto zainteresować się, jaka jej część stanowi prowizję, jaka odsetki, a jaka ewentualne koszty dodatkowe. Ustawa ściśle określa maksymalną wysokość wszystkich kosztów pożyczki.

Umowa pożyczkowa a wcześniejsza spłata i okres możliwego wycofania się z niej

Każda umowa pożyczkowa według prawa powinna określać okres, w trakcie którego klient ma prawo się z niej wycofać bez żadnych kosztów. Może on wynosić na przykład 24 godziny. Warto sprawdzić tę informację, nawet jeśli nie zamierzasz skorzystać z takiej możliwości. Umowa pożyczki musi także określać konsekwencje jej wcześniejszej spłaty. Warto sprawdzić, co zyskujesz oddając pieniądze przed terminem.

Czy umowa pożyczki zawiera konsekwencje spłaty po terminie’?

Zdarza się, że z rożnych przyczyn nie jesteśmy w stanie spłacić zobowiązania w terminie. Umowa pożyczki powinna jasno określać, z jakimi konsekwencjami wiąże się niedotrzymanie terminu spłaty, a także jak będzie wyglądał proces ewentualnej windykacji należności. Również z tego powodu ważna jest wspomniana już weryfikacja sposobu komunikacji firmy z klientem.

Umowa pożyczki a naliczane odsetki

Oprócz tego umowa pożyczki w świetle prawa musi zakładać wysokość ewentualnych odsetek naliczanych w przypadku nieterminowej spłaty. Ich maksymalną wysokość także określa stosowana ustawa. Nawet jeśli wydaje Ci się, że z łatwością spłacisz pożyczkę w terminie, na wszelki wypadek zweryfikuj także tę cześć umowy pożyczkowej.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Wyślij wniosek pożyczkowy

Kategoria:

Wyślij wniosek