Kredyt dla samozatrudnionych – wymagane dokumenty i procedury

Kredyt dla samozatrudnionych
DATA: 27 grudnia, 2018

Kredyt dla samozatrudnionych nie jest tak trudny do uzyskania, jak się wielu osobom wydaje. Jednak na ogół będzie oznaczał konieczność przedstawienia większej ilości dokumentów niż w przypadku np. umowy o pracę. Kredytodawca, bank lub firma pożyczkowa, musi bowiem zweryfikować zdolność kredytową, a w przypadku osób samozatrudnionych proces ten dotyczy również zbadania płynności i kondycji finansowej firmy.

Kredyty hipoteczne i gotówkowe dla samozatrudnionych – czy są możliwe?

Dwoma najpopularniejszymi rodzajami kredytów, po które najczęściej sięgają Polacy, są niewątpliwie kredyty hipoteczne i kredyty gotówkowe. Prowadząc własną działalność gospodarczą, czyli pracując na zasadzie tzw. samozatrudnienia, również możemy ubiegać się o powyższe kredyty. Obowiązują nas jednak wówczas inne i nieco bardziej skomplikowane zasady. Po pierwsze, warunkiem udzielenia kredytu dla samozatrudnionych jest dokładne zbadanie kondycji finansowej prowadzonej działalności gospodarczej. W praktyce oznacza to, że kredytodawca będzie weryfikował aktualną sytuację finansową firmy i jej funkcjonowanie, a w niektórych przypadkach nawet obszar działań. Pożyczkodawcę lub kredytodawcę, będzie interesować nie tylko wielkość twoich przychodów, ale także terminowe regulowanie zobowiązań wobec ZUS i Urzędu Skarbowego.

Zaświadczenia potrzebne do uzyskania kredytu przy samozatrudnieniu

Ubiegając się o kredyt, osoba samozatrudniona zobowiązana jest więc do przedstawienia szeregu dokumentacji z zakresu działania firmy. Na ogół banki wymagają większej liczby zaświadczeń i dokumentów niż firmy pożyczkowe. Wiele zależy też oczywiści od kwoty pożyczki lub kredytu, terminu spłaty oraz dotychczasowej historii współpracy z daną firma. Poniżej przedstawiamy najczęściej wymagane dokumenty, które najczęściej są potrzebne w przypadku ubiegania się o kredyt lub pożyczkę dla osób prowadzących działalność gospodarczą:

  • potwierdzony wpis do ewidencji działalności gospodarczej (CEIDG),
  • zaświadczenia z ZUS o braku zaległości w opłacaniu składek,
  • oryginał zaświadczenia z właściwego dla przedsiębiorcy Urzędu Skarbowego, który będzie zapewniał o nieposiadaniu zobowiązań podatkowych i braku toczących się procedur podatkowych względem przedsiębiorcy,
  • wyciąg historii z bankowego konta firmowego (lub osobistego, jeżeli nie posiada się wyodrębnionego konta firmowego)
  • PIT-y, czyli zeznania podatkowe z ostatnich lat (rodzaj i liczba PIT-ów zależy od charakteru prowadzonej działalności)
  • rachunek zysków i strat lub wyciąg z księgi przychodów i rozchodów (w zależności od formy prowadzenia działalności obowiązuje podana przez przedsiębiorcę forma z CEIDG)

Czy lepiej zdecydować się na pożyczkę w firmie, czy kredyt dla samozatrudnionych w banku?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – w każdym przypadku warto indywidualnie porównać oferty pożyczek w firmach pożyczkowych, jak i kredytów bankowych dla osób prowadzących działalność. Wiele zależy od tego, jaką kwotę chcemy pożyczyć i jak szybko potrzebne nam są środki. Jeśli jest to paląca potrzeba i pieniądze trzeba zorganizować z dnia na dzień to w banku raczej się to nie uda.

Gdy osoba samozatrudniona szuka kredytu hipotecznego na większą sumę pieniędzy, kredytodawcą będzie bank. Jednak nie oznacza to, że firma pożyczkowa nam nie pomoże. Wiele firm kojarzonych z pożyczkami, jest też pośrednikiem banków, a ich doradcy mogą nam pomóc wybrać najlepsze rozwiązanie z oferty wielu produktów. Pracownik banku nie może nam przedstawiać ofert kilku kredytodawców.

Bez względu na to, kim jest kredytodawca, zawsze osoba samozatrudniona będzie musiała przedstawić więcej dokumentów, niż np. osoba zatrudniona na umowie o pracę. Oprócz dodatkowych formalności nie ma jednak innych różnic, które utrudniałyby wzięcie kredytu. Posiadając stałe dochody z działalności gospodarczej, nie musimy się zatem obawiać, że nigdzie nie dostaniemy kredytu lub pożyczki.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Wyślij wniosek pożyczkowy

Kategoria:

Wyślij wniosek