Praca dla emeryta – trudne finanse osób starszych

praca dla emeryta
DATA: 18 września, 2019

Liczba osób w wieku produkcyjnym maleje w Polsce z roku na rok. Społeczeństwo się starzeje, a to przekłada się na wzrost liczby emerytów, pobierających świadczenia z ZUS. Przejście na emeryturę dla większości seniorów nie oznacza niestety błogiego spokoju. Większość starszych osób narzeka: nasze świadczenia są zbyt niskie, mamy problem by utrzymać się z samej emerytury! Praca dla emeryta staje się koniecznością.

Coraz więcej emerytów poniżej minimum

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych liczba osób pozbawionych prawa do emerytury na najniższym gwarantowanym poziomie gwałtownie wzrasta. W marcu 2018 r. osób pozbawionych prawa do najniższego świadczenia emerytalnego było około 234 tysiące. Według prognoz ZUS w 2020 r. liczba osób otrzymujących świadczenie niższe od minimalnego osiągnie poziom ok. 315 tys. W 2025 r. problem może dotyczyć już pół miliona emerytów.

Dodatkowa praca ratunkiem dla emeryta

Niskie świadczenia emerytalne motywują seniorów do poszukiwania dodatkowej pracy. Coraz więcej osób szuka ofert pracy dla emerytów w internecie. Starsze osoby mogą znaleźć interesujące oferty pracy na portalach ogłoszeniowych, zarówno ogólnopolskich, jak i tych lokalnych. Źródłem informacji o ofertach pracy dla seniorów może być również Facebook, a dokładniej grupy użytkowników, zrzeszające emerytów i emerytki.

Praca dla emeryta – popularne oferty

Emeryci, chcąc znaleźć zatrudnienie, muszą się dostosować do wymagań rynku pracy. Wśród najczęściej oferowanych zajęć dla nich znajdują się: opieka nad dziećmi, dozorowanie mienia, sprzedaż. Przedsiębiorczy i pełen sił emeryt może też założyć własną działalność gospodarczą. Tu możliwości ogranicza tylko wyobraźnia. Starsze osoby często oferują usługi krawieckie, księgowe, przepisywania prac, czy redagowania tekstów. Oddzielną grupę emerytów stanowią policjanci, wojskowi czy strażacy, którzy mogą przejść na emeryturę już w wieku 55 lat. Emeryci mundurowi zazwyczaj są sprawni fizycznie, dobrze wyszkoleni. Z ich usług często korzystają firmy szkoleniowe i ochroniarskie.

Praca zdalna – kolejny sposób na dorobienie do emerytury

Dzięki sieci internetowej znalezienie pracy zdalnej stało się proste. Wykorzystują to również emeryci, którzy mogą podratować swój budżet, nie wychodząc nawet z domu. Wówczas taką pracę wykonują na komputerze, ale nie tylko.
Zajęcia, wykonywane zdalnie przez emerytów, to m.in.:

  • Sprzedaż rękodzieła, np. ozdób wyrabianych ręcznie lub szytych,
  • Wypełnianie ankiet internetowych,
  • Przepisywanie tekstów i nagrań,
  • Pisanie tekstów na zlecenie.

Emeryt w potrzebie – jaki sposób na przetrwanie?

W sytuacji gdy jednak senior nie może znaleźć pracy, a jest mu potrzebna dodatkowa gotówka na ważne potrzeby, z pomocą przychodzi KredytOK. Dodatkowe pieniądze pomogą przetrwać trudniejszy okres. Spłatę rat można wygodnie rozłożyć na kolejne miesiące, co nie będzie stanowiło dużego obciążenia dla domowego budżetu.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Wyślij wniosek pożyczkowy

Kategoria:

Wyślij wniosek