Kredyt odnawialny. Co to jest i czy warto z niego skorzystać?

kredyt odnawialny
DATA: 28 kwietnia, 2022

Ponieważ na rynku usług finansowych panuje ogromna konkurencja, banki komercyjne i instytucje pozabankowe oferują swoim potencjalnym klientom produkty „szyte na miarę”, czyli zobowiązania, które w pełni spełniają ich oczekiwania oraz możliwości spłaty. Chociaż wciąż największą popularnością cieszy się tradycyjny kredyt gotówkowy na dowolny cel oraz szybka pożyczka pozabankowa, klienci, którzy szukają opłacalnych i wygodnych form finansowego wsparcia, decydują się na kredyt odnawialny. Co to jest kredyt odnawialny? Na jakich warunkach można go zaciągnąć i kto ma szansę na korzystanie z tego rodzaju produktu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Co to jest i jak działa kredyt odnawialny?

Trzeba przyznać, że kredyt odnawialny jest wyjątkowym produktem bankowym, ponieważ klient ma dostęp do dodatkowych środków cały czas. Te znajdują się w określonym limicie na koncie bankowym kredytobiorcy i można z nich korzystać w razie potrzeby oraz na dowolny cel.

Dzisiaj kredyt odnawialny jako komfortową opcję uzyskiwania dodatkowych pieniędzy. Posiada go nawet 16% klientów instytucji bankowych, a najczęściej z takiego rozwiązania korzystają osoby będące w przedziale wiekowym od 35 do 49 lat. Co ciekawe, kredyt odnawialny wykorzystywany jest najczęściej w ramach niespodziewanych wydatków i tzw. czarnej godziny. Rzadziej z dostępnego limitu korzysta się na co dzień.

Na czym polega kredyt odnawialny w praktyce?

O kredyt odnawialny możesz wnioskować przy wykorzystaniu bankowości elektronicznej. Wskaż po prostu limit odnawialny, z jakiego chcesz korzystać w miesięcznych cyklach rozliczeniowych. Co to jest limit odnawialny? To wartość środków, jaką na Twoje konto przeleje bank do swobodnego wykorzystywania. Nie musisz z nich korzystać, traktując kredyt odnawialny jako opcję zabezpieczającą, bank nalicza odsetki wyłącznie za wykorzystaną wartość albo wtedy, gdy nie nastąpi odnowienie limitu w wyznaczonym terminie.

W praktyce dodatkowe pieniądze masz zawsze na koncie, w razie potrzeby możesz z nich dowolnie korzystać, na przykład w ramach transakcji bezgotówkowych, realizując przelewy albo wypłacając pieniądze z bankomatu.

Kto może otrzymać kredyt odnawialny?

Chociaż kredyt odnawialny uzyskuje się niezwykle łatwo i przy minimum formalności, a kredytobiorca zobowiązany jest jedynie do wypełnienia wniosku online z poziomu własnej platformy internetowej, jaka jest powiązana z podstawowym rachunkiem oszczędnościowo rozliczeniowym, to jednak z tego rodzaju produktu bankowego nie może korzystać każdy. Pamiętaj, że udzielenie kredytu jest możliwe jedynie poprzez uzyskanie pozytywnej oceny zdolności kredytowej. Oznacza to, że na otrzymanie kredytu odnawialnego nie mogą liczyć osoby, które posiadają długi, na ich koncie ciąży zabezpieczenie komornicze, nie generują stałych dochodów czy wykazują negatywną historię kredytową. Banki współpracują jedynie z w pełni wiarygodnymi i wypłacalnymi klientami. Najczęściej weryfikują nie tylko zdolność kredytową poprzez generowanie raportu BIK, ale analizują także wpływy na konto, aby móc ustalić odpowiedni limit odnawialny, z którego swobodnie mógłby korzystać przyszły kredytobiorca.

Ponieważ przyznanie kredytu odnawialnego uzależnione jest od zdolności i historii kredytowej, osoby, które nie mogą podjąć współpracy z bankiem, powinny sprawdzić oferty instytucji pozabankowych. Okazuje się, że szybka pożyczka online może być równie świetnym wsparciem w obliczu niespodziewanych wydatków. Firmy pożyczkowe najczęściej wypłacają środki jeszcze tego samego dnia, a cała procedura ubiegania się o takie zobowiązanie jest uproszczona. Zdarza się również, że udzielenie kredytu odnawialnego może zostać zaakceptowane przez bank, ale limit kredytowy nie jest wystarczający, aby klient mógł spełnić wszystkie swoje finansowe potrzeby, W takiej sytuacji oferta firm pożyczkowych prawdopodobnie okaże się lepszym rozwiązaniem.

Kredyt odnawialny a kredyt gotówkowy – podobieństwa i różnice

Co ważne, każdy kredyt odnawialny bądź inne zobowiązanie bankowe oraz pozabankowe powinno być zaciągane tylko poprzez podejmowanie decyzji racjonalnych. Klient firmy pożyczkowej czy banku musi mieć pewność, że jest w stanie regulować miesięczne należności w terminie. W przypadku kredytu odnawialnego wykorzystany limit musi zostać spłacony w danym okresie rozliczeniowym.

Jeśli rzeczywiście finansowe wsparcie jest niezbędne, warto najpierw porównać dwa podstawowe produkty bankowe i wybrać takie, które całkowicie spełnia potrzeby i wymagania potencjalnego klienta. Z pomocą przychodzą rankingi kredytowe, które porównują podstawowe warunki współpracy z różnymi bankami i firmami pożyczkowymi, dzięki czemu udaje się wybrać zobowiązanie najtańsze i najbardziej komfortowe wedle indywidualnych oczekiwań.

Podstawą jest nie tylko forma udzielanych środków. W przypadku kredytu gotówkowego pieniądze są przelewane na wskazane konto kredytobiorcy, a ten może je wykorzystać na dowolny cel, zaś później reguluje miesięczne należności w wyznaczonym terminie. Na podobnych zasadach działa zresztą każda szybka pożyczka pozabankowa. Spłata kredytu odnawialnego przebiega zupełnie inaczej, ponieważ te najkorzystniejsze finansowo warunki zakładają jedynie uzupełnienie wykorzystanego limitu kredytu odnawialnego w danym okresie rozliczeniowym. Jeśli kredytobiorca spełni te warunki, kredyt odnawialny może być całkowicie darmowy, zaś odsetki naliczane są dopiero w sytuacji niespłacenia kwoty przyznanego limitu. Warto również zaznaczyć, że oprocentowanie limitu odnawialnego jest z reguły znacznie niższe, aniżeli rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytu gotówkowego.

Chcesz sprawdzić, ile naprawdę kosztuje kredyt odnawialny? Kalkulator kredytowy jest doskonałym narzędziem, który pomoże ci oszacować całkowite opłaty. Znajdziesz je w sieci, ale pamiętaj, że kredyt odnawialny udzielany jest zawsze na indywidualnych warunkach, a ostateczna oferta ze strony banku będzie zależeć nie tylko od Twoich potrzeb w zakresie limitu odnawialnego, ale również zdolności kredytowej, jaką wykazujesz. Nie ma jednak wątpliwości, że dla klientów indywidualnych kredyt odnawialny w koncie osobistym może być dobrą opcją na dostęp do dodatkowych pieniędzy w razie „czarnej godziny”.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Wyślij wniosek pożyczkowy

Kategoria:

Wyślij wniosek