Kredyt oddłużeniowy. Czym jest i jak działa?

kobieta
DATA: 15 kwietnia, 2022

Łatwy dostęp do dodatkowych środków sprawia, że Polacy zaciągają coraz więcej zobowiązań finansowych. Niestety, nie każda decyzja w tym zakresie jest podejmowana racjonalnie, a finansowe wsparcie czasem nie jest rzeczywiście potrzebne. Czy wiesz, że w 2021 roku mieszkańcy naszego kraju wzięli aż o 33% więcej kredytów i pożyczek, aniżeli w roku 2020? Badania wykazują, że blisko połowa Polaków obawia się o własną przyszłość finansową, a niekorzystna sytuacja na rynku usług bankowych i wciąż rosnąca wartość kredytów sprawia, że ogromna większość klientów przestaje sobie radzić z regularną spłatą. Kredyt oddłużeniowy może być dla nich „ostatnią deską ratunku” i opcją, która zapobiegnie wpadanie w tzw. pętlę zadłużenia. Dowiedz się, co to jest kredyt oddłużeniowy i pożyczka oddłużeniowa, na jakiej zasadzie działa, kto może z takich zobowiązań korzystać i czym różnią się od tradycyjnego kredytu konsolidacyjnego?

Czym jest kredyt oddłużeniowy?

Chociaż sama nazwa kredyt oddłużeniowy może wskazywać na zobowiązanie zaciągane w instytucji bankowej, to trzeba jasno zaznaczyć, że tego rodzaju pomoc oferowana jest głównie przez firmy pożyczkowe. Wsparcie oferowane jest głównie osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a mnogość zaciągniętych wcześniej zobowiązań nie pozwala im utrzymać płynności finansowej na odpowiednim poziomie.

Pożyczki oddłużeniowe pozwalają uzyskać środki na spłatę zobowiązania lub zobowiązań, z którymi spłatą nie radzi sobie klient. Ponieważ tego rodzaju produkt udzielany jest przez instytucje pozabankowe, możliwy jest kredyt oddłużeniowy ze złym BIKiem. Pożyczka oddłużeniowa brana jest z reguły przez osoby, które nie mają szans na współpracę z bankiem ze względu na niewystarczającą zdolność kredytową. Może zastąpić tradycyjny kredyt gotówkowy na dowolny cel, który bardzo często jest zresztą przeznaczany w części na spłatę innych zobowiązań.

Na czym polega kredyt oddłużeniowy w praktyce?

Kredyt oddłużeniowy pozabankowy pozwala uzyskać pieniądze, które są niezbędne na spłatę zobowiązań zaburzających budżet gospodarstwa domowego. Dzięki spłacie innych pożyczek czy kredytów klient uzyskuje tylko jedno zobowiązanie, które reguluje od teraz na lepszych warunkach i przy zachowaniu znacznie większego komfortu.

Jak w praktyce uzyskać kredyt oddłużeniowy z komornikiem? Osoby, które chcą skorzystać z kredytu oddłużeniowego, zobowiązane są do złożenia do firmy pożyczkowej odpowiedniego wniosku. Co ciekawe, ponieważ na rynku usług finansowych panuje coraz większa konkurencja, instytucje pozabankowe starają się spełniać coraz większe wymagania potencjalnych klientów. Dzisiaj powszechny jest między innymi kredyt oddłużeniowy online, o który z powodzeniem można ubiegać się bez konieczności wychodzenia z domu.

Warunki ubiegania się o kredyt oddłużeniowy są różne, ponieważ każda instytucja pozabankowa prowadzi własną politykę współpracy z klientami. Najczęściej wystarczy przedstawić dokument potwierdzający generowanie stałego źródła dochodu, niektóre firmy pożyczkowe żądają również poręczenia, aby można było otrzymać kredyt oddłużeniowy.

Cały proces jest uproszczony, szybki i nie wymaga znacznych formalności. Aby można było uzyskać kredyt oddłużeniowy, najczęściej klient nie musi nawet wskazywać zobowiązań, które dzięki takiemu wsparciu mają zostać uregulowane.

Kredyt oddłużeniowy – czy faktycznie pomaga zadłużonym?

Jeśli kredyty oddłużeniowe z zajęciami komorniczymi są rzeczywiście przeznaczane na spłatę przeterminowanych zobowiązań, można mówić, że taki produkt naprawdę poprawia sytuację finansową. Nierzadko jest ratunkiem dla osób poważnie zadłużonych, które wpadły w spiralę długów. Uzyskane środki pozwalają spłacić wszelkie należności, dzięki czemu proces pętli długów zostaje wstrzymany.

Należy jednak pamiętać, że kredyt oddłużeniowy jest kolejnym zobowiązaniem, które trzeba regulować. Jeśli środki z jego tytułu nie zostaną przeznaczone na spłatę zadłużeń, pożyczkobiorca może mieć jeszcze większe problemy finansowe.

Co istotne, ponieważ w firmach pożyczkowych można uzyskać różnego rodzaju kredyty oddłużeniowe, a ich oferta jest naprawdę szeroka, przed podpisaniem umowy zawsze warto porównać co najmniej kilka konkurencyjnych względem siebie propozycji. Pod uwagę należy wziąć nie tylko okres kredytowania, minimum formalności i całkowite koszty, jakie są generowane w ramach kredytu oddłużeniowego. Liczy się także kwota kredytu oddłużeniowego, która pozwala regulować inne zobowiązania, aby klient mógł odzyskać płynność finansową. Zdarza się, że kredyt oddłużeniowy wymaga zdolności kredytowej, której nie ma potrzebujący finansowego wsparcia albo ogólne warunki, w tym przede wszystkim koszty kredytu oddłużeniowego są zupełnie nieopłacalne, przez co finalnie sytuację finansową można jeszcze bardziej pogorszyć.

Na kredyt oddłużeniowy powinny decydować się jedynie te osoby, które mają pewność, że będą w stanie regulować powstałe należności. Warunki spłaty zadłużenia, chociaż najczęściej są atrakcyjne, to dla dłużnika mogą być niemożliwe do spełnienia. Przeterminowane zobowiązania finansowe muszą zostać spłacone, aby zdolność kredytowa mogła być odzyskana. Jeśli klient instytucji pozabankowej będzie generował opóźnienia w spłacie kredytu oddłużeniowego, musi liczyć się z przykrymi następstwami. Firma pożyczkowa najpewniej narzuci karne odsetki, przez co koszty nowego zobowiązania będą wyższe, a usunięcie z listy dłużników stanie się jeszcze trudniejsze.

Czym się różni kredyt oddłużeniowy od konsolidacyjnego?

Kredyty oddłużeniowe bardzo często mylone są z konsolidacją zobowiązań kredytowych. Okazuje się, że chociaż ich istota jest dokładnie taka sama i tego rodzaju produkty służą wyjściu z długów i niekomfortowej sytuacji finansowej, to jednak znacznie się od siebie różnią.

Kredyt konsolidacyjny można zaciągać tylko w bankach, a zobowiązanie łączy różne kredyty gotówkowe czy inne produkty bankowe w jeden produkt. Nowy bank spłaca wskazane przez klienta kredyty i ustanawia jeden, na nowych, lepszych warunkach. Co istotne, kredyt konsolidacyjny zaciąga się jeszcze zanim dojdzie do przeterminowanych płatności. Wszystko dlatego, że każda instytucja bankowa skrupulatnie weryfikuje zdolność kredytową swojego klienta. Sprawdza raporty w biurze informacji kredytowej, szacuje stałe zarobki, weryfikuje zatrudnienie. Oddłużanie kredytów poprzez zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego jest świetną opcją, ale w sytuacji, kiedy kredytobiorca nie utracił jeszcze płynności finansowej.

Kredyt oddłużeniowy pozwala natomiast uzyskać finansowe wsparcie również osobom, które już utraciły zdolność kredytową, a samo zobowiązanie finansowe ma pozwolić na spłatę już przeterminowanych pożyczek. Firmy pozabankowe działają na zupełnie innych zasadach, najczęściej nie sprawdzają klientów w bazach dłużników, a podstawą do wydania pozytywnej decyzji kredytowej jest samo generowanie stałych dochodów.

Na co można przeznaczyć kredyt oddłużeniowy?

Z kredytu oddłużeniowego można korzystać z celu spłaty różnego rodzaju zobowiązań. Otrzymane środki pozwalają regulować przeterminowane już płatności z tytułu pożyczek pozabankowych, ale także kredytów gotówkowych czy odnawialnych. Finansowe wsparcie jest produktem oddłużeniowym i wspiera klienta z celu odzyskania płynności finansowej oraz zdolności kredytowej. To klient instytucji pozabankowej decyduje, na co przeznacza otrzymane pieniądze, aby móc ratować domowy budżet i wyjść ze spirali zadłużenia.

Pamiętaj, że każda firma pożyczkowa oferuje zupełnie inną propozycję w ramach finansowego wsparcia. Osoby zadłużone, które przestały radzić sobie z regularną spłatą należności z tytułu różnych zobowiązań, mogą korzystać z kredytu oddłużeniowego, aby zmniejszyć miesięczne wydatki, ale świetną opcją dla osób, które wykazują niską zdolność kredytową, są też zaawansowane programy oddłużeniowe. Ich celem jest uzyskanie całkowitej wolności finansowej i pozbycie się długów. Korzystając z takiego rozwiązania, możesz liczyć na naprawdę elastyczne warunki. Ustalasz wartość zobowiązania oraz liczbę koniecznych do spłaty rat, które pozwalają na swobodne regulowanie należności bez ryzyka generowania kolejnych zadłużeń. Z pomocą kredytu oddłużeniowego w takiej wersji możesz otrzymać świetne warunki kredytowe, patrząc także na niskie koszty, takie jak oprocentowanie nominalne czy wszelkie koszty dodatkowe. Wszystko po to, aby móc wyjść z długów.

Aby wybrać ten najlepszy kredyt oddłużeniowy, który całkowicie spełni Twoje potrzeby, oczekiwania, ale będzie ten korzystny ze względu na możliwość terminowej spłaty, skorzystaj z rankingów kredytów oddłużeniowych. Takie zestawienia pozwalają porównać co najmniej kilka różnych propozycji instytucji pozabankowych, aby móc dokonać właściwego wyboru. Całkowity proces oddłużania jest jak najbardziej możliwy i czym prędzej warto go uruchomić, aby móc cieszyć się płynnością finansową i zarządzaniem własnym budżetem na wysokim poziomie.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Wyślij wniosek pożyczkowy

Kategoria:

Wyślij wniosek